Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Reconditionare acumulator NIMH


Nikk

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Poți cumpăra un acumulator de prin magazine de electrocasnice, de exemplu rezerve prentru bormașini Stern, cu același număr de celule, recuperezi acumulatorii și-i muți în carcasa ta.Am făcut asta pentru un coleg de serviciu, e mulțumit de rezultat, mai ales că l-a costat doar 45 Lei un acumulator rezervă pentru Stern.Poți căuta eventual pentru Einhell sau orice ,,marcă,, din astea ieftine...

Link spre comentariu

Se poate și așa, dacă încărcătorul era conceput să încarce la curent mai mare, dar dacă e ,,deștept,, și decuplează la încărcare finală nu prea contează asta și poți folosi și elemenți de 1,2Ah.

AEG e cam scumpișor, dar probabil e și mai de calitate, poți lua unul compatibil și-i muți elemenții din carcasă.Am avut la un moment dat numărul cuiva din București care se ocupa cu schimbat de elemenți din ăștia de bormașini, dar l-am rătăcit, dar cred că mai are totuși anunțuri pe site-uri de profil...

Editat de validae
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Am luat un compatibil identic ca "structura"  Black&Decker  de 14,4 V  NiMh 2000mAh cu elementi subC ,  4x3 randuri  . 

S-a potrivit exact in carcasa , doar am lipit conexiunile . Inca nu s-a descarcat sa masor ce curent livreaza incarcatorul  . Are traf de 18V 400 mA . 

O idee buna a lui @validae .  Multumesc .

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări