Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

telecomanda RF cu atmel pentru rulouri


Postări Recomandate

scuze, asta incercam si eu sa spun: ca programatorul meu stie doar HVSP. cel putin asa cred. din manualul openprog (opengui de fapt) nu am gasit nimic care sa faca referire la alegerea regimului de programare. din descrierea hardware-ului reiese ca poate programa in ambele moduri seriale. nu stiu insa cum se face comutarea intre cele doua. poate ca opengui-ul nu stie decat HVSP pentru attiny13. nu cred ca se face din fuse bits (parca de acolo poti doar dezactiva un anume regime de programare). imi cer scuze ca spun si intreb lucruri trasnite, dar...inca invat. multumesc pentru rabdare!

poate totusi ne poate spune @nel65 cum programeaza el attiny13. cu setari, eventual cu o poza/fisiere ale cablajului adaptorului. il rog mult, daca poate face acest efort...poate ma lamuresc ce are al meu de nu merge.

Link spre comentariu

AVR-urile pot fi programate in 3 moduri: Serial Programming (SP), High Voltage Serial Programming (HVSP) si Paralel Programming (PP High Voltage). Toate AVR-urile pot fi programate in SP, unele si in HVSP (cum sunt ATTiny13,25,45 etc), altele si in PP (cum este ATTiny2313... sau Atmega8, 16, etc).

Openprog functioneaza pe HVSP cu AVR-urile care pot fi programate astfel (exemplu ATTiny13 sau 25) iar pe SP pe celelalte care au si PP. Avantajul programarii seriale, fie HV sau normale este ca au cateva semnale (SCI, SDO, SII, SDI,+5V, +12V, GND pentru HVSP sau SCK, MOSI, MISO, RESET,+5V, GND in cazul SP) .  In cazul programarii paralele, o multime de semnale, ceea ce duce la o complicatie inutila in cazul unei solutii ieftine si rapide.

Pentru rezolvarea problemei lui @gabitzu2006, recomand studierea schemei originale de pe http://openprog.altervista.org/OP_eng.html si aducerea semnalelor necesare la pinii corespunzatori ai soclului respectiv.

The end.

Link spre comentariu

Esti pragmatic, probabil ca 40 Euro nu-i asa mult, dar ce te faci cu satisfactia montajului facut de tine? Distanta Pamant Luna e un miraj pentru fiecare din noi: incercam sa ne atingem dorintele cu forte proprii. Mai scump si mai drag mi-a fost o luneta facuta din lentile de ochelari la 13 ani decat un telescop de 254 cumparat la 56. Imaginea lunii de la 13 ani nu s-a comparat niciodata cu cea vazuta prin mai performantele instrumente pe care mi le-am permis mai tarziu. Am un galep4 si un batronix, dar lucrez foarte mult cu usbasp facut de mine acum multi ani si chiar cu openprog din cand in cand (cand "busesc" fusebitii cu usbasp), asa ca sa sa acordam intelegere pentru cei mistuiti de focul pasiunii.

Link spre comentariu
1 hour ago, Marin1960 said:

Esti pragmatic, probabil ca 40 Euro nu-i asa mult, dar ce te faci cu satisfactia montajului facut de tine? Distanta Pamant Luna e un miraj pentru fiecare din noi: incercam sa ne atingem dorintele cu forte proprii. Mai scump si mai drag mi-a fost o luneta facuta din lentile de ochelari la 13 ani decat un telescop de 254 cumparat la 56. Imaginea lunii de la 13 ani nu s-a comparat niciodata cu cea vazuta prin mai performantele instrumente pe care mi le-am permis mai tarziu. Am un galep4 si un batronix, dar lucrez foarte mult cu usbasp facut de mine acum multi ani si chiar cu openprog din cand in cand (cand "busesc" fusebitii cu usbasp), asa ca sa sa acordam intelegere pentru cei mistuiti de focul pasiunii.

 

Departe de mine sa nu-ti dau dreptate in ce priveste "lucrul facut de tine".

Insa cred cu tarie ca noi ar trebui sa ne "focusam" pe chestii unde capacitatea de creatie/inventivitatea  fiecaruia sa fie mai bine pusa in valoare decat la a realiza scule care sunt deja gata facute. Cu cat imbatranesc ajung sa pretuiesc tot mai mult timpul  :)

Doar o (alta) parere... 

 

L.E. sigur ca daca o scula facuta gata este prohibitiva ca pret e clar ca trebuie sa ne-o construim singuri, asa cum putem. Insa parerea mea este ca timpul e prea pretios (cel putin pt. mine) ca sa pierd zile pt. o scula de valoarea celei despre care am pomenit si care functioneaza fara batai de cap. NU vreau sa supar pe nimeni dar chiar cred asta.

Editat de informer
Link spre comentariu

fiecare cu parerea lui. dar hai sa nu incercam sa ne impunem parerile. pentru mine a construi diferite montaje electronice este un hobby si ramane doar un hobby. ideea e sa fac cat mai multe montaje prin forte proprii. si e adevarat, nici banii nu ma dau afara din casa. e interesant cum unii recomanda chestii de genul: ”dar de ce nu mai bine cumperi tu x sau y?” aproape la fiecare topic...de curiozitate, faceti asa o statistica pe cateva topic-uri. daca as fi facut activitate de productie, clar as fi investit in scule profesionale. in fine, va multumesc tuturor celor care v-ati dat interesul in a ma ajuta sa-i vin de hac problemei! inca nu am rezolvat-o, dar intr-un fel sau altul o voi rezolva. inca nu as vrea sa se inchida topicul, poate mai postam chestii interesante si utile. toate cele bune!

Link spre comentariu
15 minutes ago, gabitzu2006 said:

fiecare cu parerea lui. dar hai sa nu incercam sa ne impunem parerile. pentru mine a construi diferite montaje electronice este un hobby si ramane doar un hobby. ideea e sa fac cat mai multe montaje prin forte proprii. si e adevarat, nici banii nu ma dau afara din casa. e interesant cum unii recomanda chestii de genul: ”dar de ce nu mai bine cumperi tu x sau y?” aproape la fiecare topic...de curiozitate, faceti asa o statistica pe cateva topic-uri. daca as fi facut activitate de productie, clar as fi investit in scule profesionale. in fine, va multumesc tuturor celor care v-ati dat interesul in a ma ajuta sa-i vin de hac problemei! inca nu am rezolvat-o, dar intr-un fel sau altul o voi rezolva. inca nu as vrea sa se inchida topicul, poate mai postam chestii interesante si utile. toate cele bune!

As face o statistica cu de ce, indiferent cat de neagresiv incerci sa te exprimi, totusi unii oameni sunt deranjati vizibil de ce zici.

Personal sunt extrem de sensibil la modalitatile de adresare si tocmai de aceea incerc ca daca am o parere in contradictie cu ceva care s-a postat, totusi s-o spun la modul cel mai "frumos" de care sunt capabil... se pare ca nu prea reusesc.

Iti doresc sincer spor la treaba si daca pt. tine merita... asta-i tot ce conteaza, la urma urmei.

Link spre comentariu

Aceasta parte este Off Topic:

Am citit schimbul de replici intre Marin1960 si informer si sunt de acord cu opinia celui din urma cu privire la valoarea timpului, un hobby trebuie sa ramana un hobby, caruia sa ii fie alocat un anumit timp si anumite resurse financiare. Dorinta fiecaruia de a avea (sau de a-si construi) echipament mai bun si adecvat activitatilor pe care le desfasoara in cadrul acestui hobby este naturala, insa trebuie sa fie raportata la resursele financiare si de timp disponibile la un moment dat de timp.

Raman in continuare adeptul programatoarelor dedicate fiecarei familii de microcontrollere, fie ele construite sau industriale, care sa fie utilizate in conjunctie cu software-ul specific (evident acolo unde se poate). Am folosit programatoare de la AVR ISP cu AT90S1200 (2002 - 2005), USBasp (2005 - 2011), MKII clone (2011 - 2016) si ATMEL ICE (2016 - prezent). Motivele schimbarilor au fost dictate de instalarea versiunilor noi de Atmel Studio care, treptat nu au mai permis utilizarea programatoarelor cu pricina. Mai am in prezent programatorul MKII clone, pe care il folosesc cu Atmel Studio 6.2 pe Win 7.

Ieri am cumparat un ATTiny13A pe care voi incerca sa-l programez cu Arduino. Sunt curios ce va iesi, pentru ca din cate stiu, nu poti folosi placa de dezvoltare decat pentru programarea unui bootloader pe un alt ATMega328, dar cine stie ... poate mai invat ceva.

On Topic:

In alta ordine de idei, @gabitzu2006foloseste primii 8 pini ai soclului de 28 de pini pentru programare seriala, vezi ce spune programatorul. Se pare ca originalul avea in vedere programarea HVSP  a ATTiny13 pe soclul de 8 pini, iar programarea seriala pe primii 8 pini ai soclului de 28 de pini.

Editat de nico_2010
Link spre comentariu

Pentru gabitzu2006 ,asigura-te  ca ai trasee corecte cum le-am desenat eu in pagina 2,verifica-le cu ohmetrul .Attiny il poti baga in soclul de 8 pini sau in  cel de 28 de pini cu pinul 1 la pin 1 din soclu ,doar daca ai si pinul 4 de la soclu  la masa.

Cu openprog pui chipul in soclu  _deschizi openprog  _incarci hexul _setezi fuse _dai scriere _bei o bere :rade:.Daca nu vrea in conditiile de mai sus ,inseamna ca ai bushit chipurile deja sau ai chiar programatorul.

 

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

am testat telecomanda si functioneaza! am facut ambele montaje pe breadboard-uri si am folosit un singur canal pentru teste. cu ambele montaje (Rx si Tx) alimentate la 3V din baterii, cu cate un fir pe post de antena, distanta de actiune e undeva la 2-3m (si pe masura ce se descarca bateriile mai scade). probabil, receptorul va fi alimentat dintr-o sursa stabilizata de 5V si atunci distanta cred ca va creste. cred ca e importanta si lungimea firului antena (e in functie de lambda, parca lambda pe 4). eu am folosit pentru teste o dimensiune arbitrara. am observat ca la apasarea butonului, led-ul se aprinde si ramane aprins pana apas iar butonul. cred ca asta imi trebuie. probabil voi folosi doar 2 canale: unul pentru sus si stop, al doilea pentru jos si stop. cu 2 relee rezolv problema. revin dupa ce lipesc piesele si pun si relee.

Link spre comentariu
9 hours ago, gabitzu2006 said:

am testat telecomanda si functioneaza! am facut ambele montaje pe breadboard-uri si am folosit un singur canal pentru teste. cu ambele montaje (Rx si Tx) alimentate la 3V din baterii, cu cate un fir pe post de antena, distanta de actiune e undeva la 2-3m (si pe masura ce se descarca bateriile mai scade). probabil, receptorul va fi alimentat dintr-o sursa stabilizata de 5V si atunci distanta cred ca va creste. cred ca e importanta si lungimea firului antena (e in functie de lambda, parca lambda pe 4). eu am folosit pentru teste o dimensiune arbitrara. am observat ca la apasarea butonului, led-ul se aprinde si ramane aprins pana apas iar butonul. cred ca asta imi trebuie. probabil voi folosi doar 2 canale: unul pentru sus si stop, al doilea pentru jos si stop. cu 2 relee rezolv problema. revin dupa ce lipesc piesele si pun si relee.

2 - 3m mie mi se pare f. putin, chiar si in conditiile de care zici, vezi sa nu fie alta problema... am avut si eu ceva comenzi facute cu perechi asemanatoare Tx/Rx si mergeau dintr-o camera in alta cu pereti de beton.

Da, lambda / 4 se practica.

Nu cred ca daca maresti tensiunea la receptie se mareste sensibilitatea receptorului, cel putin nu semnificativ... la emisie cred ca ar fi mai de efect.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări