Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

FlatCAM


Postări Recomandate

Salut Cornel,

 

Am verificat si este aceasi problema ca si la Allegro (deh, acelasi brand), strica formatul Gerber. Nu are legatura cu formatul numerelor, problema este ca amesteca comenzile si le plaseaza grupat pe aceasi linie.

Am rezolvat in parserul Gerber, am adaugat o exceptie si pentru cazul "OrCAD".

 

Dar se implementeaza in FlatCAM Nightly, nu stiu daca te ajuta cu ceva.

 

orcad.jpg

Link spre comentariu

Salut,

 

Sigur ma ajuta. Am si Linux pe PC, dar nu vroiam sa fac switch intre W si Linux, iar despre RedWine prefer sa-l beau.

Pot instala W64, dar mai am niste programe (sniffere in principal, care nu vor 64 bit).

Multumesc pentru efort sipentru promptitudine!

Atasez si 2 fisiere de gauri; unul original si celalalt modificat. Orcad-ul nu adauga headerul (M48, INCH), si nici definitia tool-urilor nu e pe placul FlatCAM, adica

tool-urile trebuie definite dupa header, iar Orcadul (Cadence) le defineste unde le foloseste.

 

 

Multumesc,

Cornel

Original.tap

Modificat.tap

Link spre comentariu

Salut Cornel,

 

Fisierele Excellon OrCAD postate sunt la fel ca cele Allegro asa ca sunt deja "incarcabile". Dar e bine ca am putut confirma.

Am mai rezolvat o chestie mica care incurca cand se facea incarcarea fisierelor prin "drag & drop" peste canvas si anume extensia. Se pare ca OrCAD are asociate extensii pentru Excellon care pentru toti ceilalti sunt extensii pentru Gcode. Dar am adaugat o verificare si acum se incarca si unele si altele prin Drag & Drop.

 

Eu folosesc frecvent shortcut-urile implementate (printre altele, CTRL + G incarca Gerber si CTRL + E incarca Excellon) dar de cand am adaugat si Drag & Drop, cand am mai mutle fisiere de incarcat aflate in acelasi folder este mai simplu sa deschid un folder si sa "trag" de ele direct in interfata FlatCAM :)

 

Mai bibilesc putin la kit si am sa fac un release nou care o sa contina si aceste fix-uri (pe langa altele deja prezente). Il datez cu data de ieri pentru ca poate mai fac cateva ceva pana deseara.

Chiar, ce versiune de OrCAD genereaza fisierele asa? <=16.x sau >= 17.0?

Editat de mars01
Link spre comentariu

Nightly 19.09.2018

 

Download link pentru Windows Installer x64 aici.

Sursele pentru rulat in Linux  aici.

 

Ce este nou:

 

- am adaugat suport pentru blocuri inlantuite in DXF Import

- intr-un final am rezolvat afisarea arcurilor in DXF Import

- am rezolvat unele buguri de afisare in Tool Table in  Excellon Editor cand editarea unor tool-uri era urmata de stergerea unui tool urmata de readaugarea acelui tool tocmai sters.

- am adaugat suport in parsarea fisierelor Gerber generate de OrCAD atunci cand formatul numerelor este amestecat cu comanda G74 (arc) pe aceasi linie

- am adaugat in Geometry Editor pentru functia Buffer posibilitatea de a selecta diferite moduri de realizare a coltului pentru buffer-ul exterior: circular asa cum era si pana acum, patrat (unirea se face in unghi direct) si 'bevel' cand laturile care vin in unghi-ul coltului se unesc printr-o linie


- am adaugat shortcut-urile tasta B (pentru Buffer Tool) si tasta T (pentru Text Tool) in Geometry Editor

- am adaugat un mesaj care indica in TCL shell cand fontul selectat nu este inca suportat de Text Tool in Geometry Editor. Sunt incarcate numai fonturi care sunt: Regular, Bold, Italic si Bold-Italic

- am adaugat o protectie pentru incarcarea fisierelor Gcode ca si Excellon. Programe cum este ORCAD folosesc o extensie pentru Excellon care este aceasi cu cea pentru Gcode (.tap)

- am adaugat posibilitatea de Drag &  Drop cu multiple fisiere simultan, direct pe interfata FlatCAM. Pana acum mergea doar cu un fisier o data.

 

Editat de mars01
Link spre comentariu

Nightly 27.09.2018

 

Download link pentru Windows Installer x64 aici.

Sursele pentru rulat in Linux  aici.

 

Ce este nou:

 

Rezumatul este:

- multe buguri rezolvate

- am adaugat setare pentru Plunge (feedrate-ul pe Z)

- am modernizat functia Paint in Geometry Editor. Acum se poate face Paint separat pe o selectie de polygoane.

 

Detalii in limba engleza, prea multe compuneri in ultima ora :)  

 

Quote

- added a Paint tool toolbar icon and added shortcut key ‘I’ for Paint Tool

- fixed unreliable multiple selection in Geometry Editor; some clicks were not registered

- added utility geometry for Add Drill Array in Excellon Editor

- fixed bug Excellon Editor: drills in drill array start now from the array start point (x, y); previously array start point was used only for calculating the radius

- fixed bug Excellon Editor: Measurement Tool was not acting correctly in Exc Editor regarding connect/disconnect of events

- in Excellon Editor every time a tool is clicked (except Select which is the default) the focus will return to Selected tab

- added protection in Excellon Editor: if there is no tool/drill selected no operation over drills can be performed and a status bar message will be displayed

- Excello n Editor: added relevant messages for all actions

- fixed bug Excellon Editor: multiple selection with key modifier pressed (CTRL/SHIFT) either by simple click or through selection box is now working

 

- when objects are disabled they can't be selected

- added Feedratez (Plunge) parameter for Geometry Object

- fixed bug in units convert for Geometry Tab; added some missing parameters to the conversion list

- fixed bug in isolation Geometry when the isolated Gerber was a single Polygon

- updated the Paint function in Geometry Editor

 

- added a verification on project saving to make sure that the project was saved successfully. If not, a message will be displayed in the status bar saying so.

 

- fixed the SVG import as Gerber. But unfortunately, when there is a ground pour in a imported PCB SVG, the ground pour will be isolated inside instead to be isolated outside like every other feature. That's no way around this. The end result will be thinner features

for the ground pour and if one is relying on those thin connections as GND links then it will not work as intended ,they may be broken.

Of course one can edit the isolation geometry and delete the isolation for the ground pour.

 

- delete selection shapes on double clicking on object as we may not want to have selection shape while Selected tab is active

 

Link spre comentariu

Salut Catalin,

 

Multumesc pentru feedback, am reusit sa reproduc problema, pare sa fie activa doar cand se foloseste functia Clear Copper (functia Paint este altceva). Sau poate este legata si de ce ai postat in data de 17 Oct.

Am o intrebare insa: daca folosesti GCode-ul generat pe router-ul CNC, padurile sunt intr-adevar taiate sau este doar o eroare de afisare?

Editat de mars01
Link spre comentariu

Bun, am rezolvat bug-ul semnalat mai sus. Rezolvarea se aplica in urmatorul Nightly.

 

Problema aparea deoarece atunci cand am introdus optiunea "Cut over 1st point" intentia mea a fost sa fie folosita numai pentru geometrii rezultate in urma unei operatii de izolare.

Folosirea acestei optiuni intr-o geometrie rezultata in urma "curatarii de cupru" (copper clearing) a generat astfel rezultate neasteptate.

Aceasta deoarece in curatarea de cupru pot aparea forme specifice care sa nu fie inchise (inceputul sa se atinga cu sfarsitul) ceea ce contrazicea ipoteza de la care plecasem cand am implementat optiunea: o geometrie rezultata in urma unei izolari este intotdeauna "closed" - inchisa, adica inceputul se atinge cu sfarsitul.

 

Rezolvarea bug-ului a presupus ca in cazurile acestea cand forma nu este inchisa, nu se aplica aceasta optiune.

Link spre comentariu

Nightly 29.09.2018

 

Download link pentru Windows Installer x64 aici.

Sursele pentru rulat in Linux  aici.

 

Ce este nou:

Rezumat:

- am rezolvat bug-ul semnalat de Catalin mai sus

- mai multe buguri legate de Editorul Excellon sunt rezolvate

- cateva imbunatatiri in Editorul Excellon

- am adaugat o nou intrare in meniul de Export. Se poate exporta acum un fisier Excellon intr-un format foarte curat, am imitat formatul folosit de Altium Designar cand genereaza fisiere Excellon mai putin faptul ca si in cazul in care coordonatele se repeta ele sunt incluse. Coordonatele sunt tot timpul in INCH (indiferent de unitatile de masura din FlatCAM) formatul este 2:4 (2 intregi si 4 zecimale), zerourile sunt de tipul Leading Zeros (LZ) adica se pastreaza zerourile din fata coordonatelor.

Ajuta pe aceia care au probleme cu fisiere Excellon generate de alte programe (si care se incarca in FlatCAM) dar nu se pot incarca in alte programe. Acum se poate converti un asemenea fisier Excellon intr-un format corect, acceptat in mod universal.

 

 

Quote

29.10.2018
- added Excellon export menu entry and functionality that can export in fixed format 2:4 LZ INCH (format that Altium can load and it is a more generic format).
It will be usefull for those who need FlatCAM to only convert the Excellon to a more useful format and visualize Gerbers.
The other Excellon Export menu entry is exporting in units either Metric or INCH depending on the current units in FlatCAM, but it will always use the decimal format which may not be loaded in all cases.
- disabled the Selected Tab while in Geometry Editor; the user is not supposed to have access to those functions while in Geometry Editor
- added an menu entry in Menu -> File -> Recent Files named Clear Recent files which does exactly that
- fixed issue: when a New Project is created but there is a Geometry still in Geometry Editor (or Excellon Editor) not saved, now that geometry is deleted
- fixed problem when doing Clear Copper with Cut over 1st point option active. When the shape is not closed then it may cut over copper features. Originally the feature was meant to be used only with isolation geometry which is closed. Fixed

 

28.10.2018
- fixed Excellon Editor shortcut messages; also fixed differences in messages between usage by shortcuts and usage by menu toolbar actions
- fixed Excellon Editor bug: it was triggering exceptions when the user selected a tool in tooltable and then tried to add a drill (or array) by clicking on canvas
Clicking on canvas by default clear all the used tools, therefore the action could not be done. Fixed.
- fixed bug Excellon Editor: when all the drills from a tool are resized, after resize they can't be selected.
- Excellon Editor: added ability to delete multiple tools at once by doing multiple selection on the tooltable
- Excellon Editor: if there are no more drills to a tool after doing drills resize then delete that tool from the tooltable
- Excellon Editor: always select the last tool added to the tooltable
- Excellon Editor: added a small canvas context menu for Excellon Editor

 

Editat de mars01
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări