Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor aliniere FM tuner pe tuburi


Postări Recomandate

Presupun ca receptorul functioneaza pe toate gamele. Acordul oscilatoarelor se face pentru a corespunde frecventa de pe scala cu cea a unui emitator cu frecventa cunoscuta. Acordul circuitelor de intrare se face dupa ureche prin receptia optima a unui semnal slab (sa nu intre RAA). Alinierea se refera la circuitele etajelor de frecventa intermediara. Aici trebuie realizata forma corecta a benzii de trecere. In mod normal, profi, se foloseste un vobuloscop. La mare  nevoie se poate face si dupa ureche, dar cu un artificiu. La amplificatorul FI din AM (455 kHz) toate bobinele se sunteaza cu cate o rezistenta de 100 kilo. Astfel, cuplajul supracritic dintre circuite devine subcritic, cu un singur maxim central. Se regleaza dupa ureche toate bobinele, de la detector inapoi, cu semnale slabe. Se scot rezistentele si este OK. Pentru amplificatorul FI din FM (10,7 MHz) se procedeaza la fel, dar cu rezistente de 20 kilo. Dupa ce se scot rezistentele, se ajusteaza circuitele detectorului de raport pana vor disparea complet eventualele distorsiuni.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, puriu a spus:

Presupun ca receptorul functioneaza pe toate gamele. Acordul oscilatoarelor se face pentru a corespunde frecventa de pe scala cu cea a unui emitator cu frecventa cunoscuta. Acordul circuitelor de intrare se face dupa ureche prin receptia optima a unui semnal slab (sa nu intre RAA). Alinierea se refera la circuitele etajelor de frecventa intermediara. Aici trebuie realizata forma corecta a benzii de trecere. In mod normal, profi, se foloseste un vobuloscop. La mare  nevoie se poate face si dupa ureche, dar cu un artificiu. La amplificatorul FI din AM (455 kHz) toate bobinele se sunteaza cu cate o rezistenta de 100 kilo. Astfel, cuplajul supracritic dintre circuite devine subcritic, cu un singur maxim central. Se regleaza dupa ureche toate bobinele, de la detector inapoi, cu semnale slabe. Se scot rezistentele si este OK. Pentru amplificatorul FI din FM (10,7 MHz) se procedeaza la fel, dar cu rezistente de 20 kilo. Dupa ce se scot rezistentele, se ajusteaza circuitele detectorului de raport pana vor disparea complet eventualele distorsiuni.

Am inteles dar tot nu m-a incumet. Am sa fac deocamdata curatenie generala si recapare + evea ntual un reglej dupa ureche pe circuitul de intrare. Cred ca ar fi pacat sa umblu lautareste fara sa mai fi facut asa cevae si fara ustensile.....poate s-o trezi incet incet vreun meserias batran sau....poate n-o fi nevoie cum spune Viorel.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

salut!

In link-ul de mai jos este prezentat procesul de realiniare a unui tuner FM facut de un inginer. Parte mai putin buna e ca el are domiciliul in Venetia si nici nu pare a fi ieftin. Puteti totusi sa ii cereti o oferta de pret.

 http://www.tubesound.it/Grundig_RT50_4_Tweak.htm

 

O alta varianat ar fi sa cumparati aparatura necesara unei realinieri (studiind din postarile dv. vad ca totusi banii nu sunt o problema), sa studiati problema vreo jumatate de ani dupa sa cumparati un radio cu tuburi si FM sa bagati surubelnita in bobine si dupa sa il realiniati. Dupa cateva incercari poate capatati curaj sa faceti si Leak-ul.

 

 eu sunt dispus sa facem un proiect comun, detin un Leak TroughLine 3, cu o singura conditie: fara orgolii copilaresti.

 

Trebuie sa recunosc ca ma distreaza faptul ca unii useri aici au scris de partea de AM dau nu au avut curiozitatea sa caute pe net si sa vada ca e un tuner strict cu FM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  fara AM

 

 

Editat de klauss00
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări