Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

bug la AVR !!


Postări Recomandate

mi s-a intamplat cu un ATmega8. Am pus in eeprom o tabela de caractere care sa le afisez pe un lcd de nokia3310. Alimentarea am facut-o cu maxim 4V ca sa nu daunez lcd-ului . Plusul alimentarii il puneam cu un crocodil de la o sursa reglabila cu 317. Cand il conectam avea probabil efectul unui contact de releu care oscileaza si se altera informatia din eeprom. Astfel anumite caractere, unde se alterase informatia, apareau deformate sau cu pixeli aprinsi aiurea in cadrul caracterului. Dupa intreruperea alimentarii era la fel, deci se altereaza permanent locatiile de eeprom. Trebuia astfel reprogramat. Am banuit la vremea respectiva ca era din cauza ca sub-alimentam procesorul dar am citit recent nu mai stiu pe ce forum ca este ceva cunoscut la AVR. Sa fie un bug acest lucru ? Vi s-a intamplat si voua ? Binenteles ca cu sau fra BOD e acelasi lucru .

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Sa stii ca e posibil sa fie de la tens de alimentare totusi. Daca nu e atmega8L adica low voltage si e atmega normal scrie sa il alimentezi intre 4.5 si 5.5 parca E posibil ca integratul sa nu isi poata genera intern tensiunea de scriere a flashului care e undeva la peste 10 volti si apare corupere

Link spre comentariu

pai este fara L si evident ca si eu tot pe seama subalimentarii am pus fenomenul, deaia nici nu am incercat efectu si cu alimentare de 5, numai ca am citit undeva pe alt forum cred ca la intreruperi repetate a alimentarii se corup datele din eeprom, si nu era subalimentare acolo. Abia atunci miam adus aminte de ce patisem eu . Acolo se spunea ca ar fi un bug al atmelului cineva ar fi trimis si mail catre Atmel . Ma gandeam ca stie careva ceva. Deocamdata sunt in "pauza" cu electronica :smt003 caldura o fi de vina, dar voi testa un avr si cu alimentare de 5vcc cand oi avea chef.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări