Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Redresor din transformator microunde


bloower

Postări Recomandate

Acum 6 minute, validae a spus:

Sursa ATX trebuie să fie modificată astfel încât să scoată 14,5-15V. Dacă scoate  doar 12V nu faci nimic....vezi că marian a arătat într-un topic cum se modifică sursele ATX.

Vezi să nu faci confuzie între 12Vc.a de la ieșirea trafului și 12Vc.c. de la ieșirea sursei ATX, fiindcă nu-i același lucru.

 

Am cautat pe forum acest aspect ar din cate am vazut nu merge modificata orice sursa.

A mea este delta.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
La 06.11.2017 la 12:09, validae a spus:

În principiu trebuie rebobinat complet, nu numai secundarul. Acest transformator este bobinat cu o economie extremă și consumă imens în gol, de ordinul a 2-3A. De asemenea, se încălzește foarte tare chiar și în gol, dat fiind că este calculat cu pierderi magnetice extrem de mari. În cuptor el și magnetronul pe care-l alimentează, sunt răcite forțat cu ventilator, iar regimul de lucru nu depășește 35-40 minute.

Am făcut și eu un redresor dintr-unul, dar ca să nu mai bobinez și primarul, am optat pentru o variantă ,,de compromis,,.Am înseriat cu primarul un condensator (câțiva uF/400Vc.a.), tatonat ca valoare astfel ca să am pe bobinaj o tensiune de doar circa 150V dacă-mi amintesc bine.Acea tensiune permitea o încărcare mai ușoară a miezului și scădea consumul în gol la o valoare decentă. Plecând apoi de la acea tensiune, am bobinat secundarul, cu sârmă de 2mm diametru. Nu mai știu câte spire/Volt au fost, dar în original erau cam două spire/Volt. Se poate calcula simplu câte spire există deja, numărând câte straturi are bobinajul și apoi înmulțind cu numărul de spire pe strat, dat fiind că sunt foarte vizibile, aceste trafuri nu au carcasă, sunt bobinat tip ,,galet,, pentru economie de spațiu....

Restul facilităților redresorului (indicare On/Off, indicare/decuplare la sfârșitul încărcării, etc) sunt chestii secundare, cel mai greu e să modifici corect acel traf. A se ține cont de prezența unui șunt magnetic între bobinele primară și secundară, acela trebuie eliminat. Sunt practic două pachețele de tole înfășurate în hârtie și presate/lipite între cele două bobine.

 

Imi puteti spune cum trebuie inseriat acel condensator. Eu am incercat o data dar a iesit fum din el. Multumesc.

Link spre comentariu

Păi ce să spun mai mult, decât că se înseriază cu primarul ?  Trebuie însă un condensator nepolarizat de minim 400Vc.a. și capacitatea depinde de curentul maxim pe care-l suportă secundarul trafului.Practic se alege prin încercări, fiindcă dacă e să-l calculezi, dă o valoare nestandardizată.....

Eu zic totuși să iei o sursă de PC și s-o modifici sau să rogi pe cineva să ți-o modifice la 14-15V fiindcă e mai ușoară și mai sigură.Experiențele cu traful de microunde cer totuși ceva experiență și o bună cunoaștere teoretică, altfel iese cu mult fum și poate chiar mai rău....

Link spre comentariu
On 4/19/2018 at 10:42 PM, marian said:

Condensatorul inseriat cu primarul e o improvizatie fara rost. Cum sa pui asa ceva la un redresor unde prin definitie sarcina nu e constanta?...

 

Orice redresor simplu cu traf are un control intrinsec deficitar asupra tensiunii de incarcare.

Punand cond inseriat cu primarul, marim exponential problema asta, tensiunea o sa varieze foarte mult cu sarcina.

Nu stii la cat ve incarca ( la ce tensiune ) ci doar ca vei incarca acolo, cumva...

In principiu nu sunt impotriva improvizatiilor daca sunt facute cum trebui, dar in cazul de fata chiar nu e ok, daca am fi vorbit de o sarcina constanta...

SIngurul loc potrivit al unui traf de cuptor cu microunde este un centru de fier vechi.

Exista trafuri in comert, noi sau vechi care sunt corect dimensionate si deci mult mai potrivite pentru asa ceva.

Nici macar nu costa foarte mult.

Exista trafuri vechi ce pot fi rebobinate pentru asa ceva.

 

Si, desigur, cu maxim cateva zeci de lei iti cumperi o sursa ATX din cele ieftine cu 494, cu ceva munca obtii un redresor mult peste varianta simpla cu traf de retea.

 

Editat de marian
Link spre comentariu
Acum 7 ore, marian a spus:

Orice redresor simplu cu traf are un control intrinsec deficitar asupra tensiunii de incarcare.

Punand cond inseriat cu primarul, marim exponential problema asta, tensiunea o sa varieze foarte mult cu sarcina.

Nu stii la cat ve incarca ( la ce tensiune ) ci doar ca vei incarca acolo, cumva...

In principiu nu sunt impotriva improvizatiilor daca sunt facute cum trebui, dar in cazul de fata chiar nu e ok, daca am fi vorbit de o sarcina constanta...

SIngurul loc potrivit al unui traf de cuptor cu microunde este un centru de fier vechi.

Exista trafuri in comert, noi sau vechi care sunt corect dimensionate si deci mult mai potrivite pentru asa ceva.

Nici macar nu costa foarte mult.

Exista trafuri vechi ce pot fi rebobinate pentru asa ceva.

 

Si, desigur, cu maxim cateva zeci de lei iti cumperi o sursa ATX din cele ieftine cu 494, cu ceva munca obtii un redresor mult peste varianta simpla cu traf de retea.

 

Am o sursa ATX delta dar nu stiu ce ar trebui sa ii fac sa scoata 13/14V.

Ma poate ajuta cineva?

Link spre comentariu
Vizitator

citat:     Am o sursa ATX delta dar nu stiu ce ar trebui sa ii fac sa scoata 13/14V.

 

o poza cu interiorul si ce integrate are in primar.

Link spre comentariu

E Delta Electronics, am mai multe de la marca asta, dintre care 2 acelasi model.

Au sursa principala forward cu 1 tranzistor, controlat de UC, si auxiliar cu TNY.

Eu le-am dezmembrat pentru ca sunt totusi destul de slabe la capitolul putere si erau relativ coapte.

 

Cauta o sursa cu 494, si nu-mi spune ca nu gasesti sa cumperi, ca nu te cred.

La urma urmei orice chinezarie banala semipunte, cu orice integrat este ok, scoti tot de pe secundar, inclusiv CI-ul, si faci controlul pe o placuta separata, am aratat deja pe topicul meu cum se face.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări