Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Redresor din transformator microunde


bloower

Postări Recomandate

Buna ziua. Posed mai multe trafuri de microunde si as dori sa fac un redresor la 12V care sa contina urmatoarele capacitati:

 

1. Sa imi indice cand bateria este incarcata

2. LED ON/OFF

3. Eventual un afisaj Voltmetru.

 

Cu ce diametru trebuie inlocuit secundarul?

De ce componente am nevoie?

Editat de bloower
Link spre comentariu

În principiu trebuie rebobinat complet, nu numai secundarul. Acest transformator este bobinat cu o economie extremă și consumă imens în gol, de ordinul a 2-3A. De asemenea, se încălzește foarte tare chiar și în gol, dat fiind că este calculat cu pierderi magnetice extrem de mari. În cuptor el și magnetronul pe care-l alimentează, sunt răcite forțat cu ventilator, iar regimul de lucru nu depășește 35-40 minute.

Am făcut și eu un redresor dintr-unul, dar ca să nu mai bobinez și primarul, am optat pentru o variantă ,,de compromis,,.Am înseriat cu primarul un condensator (câțiva uF/400Vc.a.), tatonat ca valoare astfel ca să am pe bobinaj o tensiune de doar circa 150V dacă-mi amintesc bine.Acea tensiune permitea o încărcare mai ușoară a miezului și scădea consumul în gol la o valoare decentă. Plecând apoi de la acea tensiune, am bobinat secundarul, cu sârmă de 2mm diametru. Nu mai știu câte spire/Volt au fost, dar în original erau cam două spire/Volt. Se poate calcula simplu câte spire există deja, numărând câte straturi are bobinajul și apoi înmulțind cu numărul de spire pe strat, dat fiind că sunt foarte vizibile, aceste trafuri nu au carcasă, sunt bobinat tip ,,galet,, pentru economie de spațiu....

Restul facilităților redresorului (indicare On/Off, indicare/decuplare la sfârșitul încărcării, etc) sunt chestii secundare, cel mai greu e să modifici corect acel traf. A se ține cont de prezența unui șunt magnetic între bobinele primară și secundară, acela trebuie eliminat. Sunt practic două pachețele de tole înfășurate în hârtie și presate/lipite între cele două bobine.

Link spre comentariu

Pentru redresor trebuie un transformator serios, care sa functioneze continuu multe ore, nesupravegheat de un pompier. Transformatoarele in discutie sunt niste panarame. Miez din fier moale sudat, sarma din aluminiu, fereastra prea mica, etc.

Se pot recupera cativa lei daca se dau la fier vechi.

Cu rabdare, se pot gasi destule transformatoare de calitate dezafectate, inclusiv cu primarul bun.


P.S. Cu leii luati pe fierul vechi se poate lua de la talcioc o minunatie de transformator.

Link spre comentariu

Acele miezuri nu sunt chiar niște ,,panarame din fier moale,, și au totuși miezuri de calitate bună. Dar din cauza cerințelor economice și de spațiu, sunt forțate la limită, e și normal dacă vorbim de puterile vehiculate, de 700- 1200W. Un traf care să funcționeze ,,rece,, la acești parametri, ar fi de două ori mai mari și grele. Nu mai vorbim de faptul că se folosește aluminiu la bobinaje în loc de cupru, tot pe considerente economice....

Probabil că primele cuptoare cu microunde aveau transformatoare imense, dar atunci se făceau lucruri ,,pe viață,, nu care să te țină minim doi ani, maxim doi ani și o lună...cât să iese din garanție.

Link spre comentariu

Asta e o variantă bună dacă aveți două transformatoare identice sau cât mai asemănătoare.După înseriere veți bobina câte zece spire cu orice sârmă pe fiecare din ele, măsurând tensiunile obținute.Astfel aflați numărul de spire/Volt cu care să bobinați secundarele.Trebuie ținut cont de însumarea tensiunilor, deci fiecare secundar va avea doar jumătate din tensiunea totală.Astfel puteți folosi conductor foarte gros, chiar bară masivă de cupru, ori în cel mai rău caz, cablu multifilar cât mai gros.Astfel veți evita încălzirea nedorită asecundarului și pierderile în rezistență ohmică. Scheme de redresoare automate s-au postat din greu pe forum, nu cred că ar fi cazul să repostăm aici totul din nou.Vedeți topicuri ceva mai vechi, sunt pe alese....

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...

Revin cu cateva intrebari:

Cum trebuie inseriat acel condesator cu primarul?  O poza daca se poate mi-ar fii de folos.

Se incalzeste foarte tare. Am luat o punte redresoare de 35A la fel se incalzeste mai repeda ca traful.

Trebuie pusa una de 50A?

Mai am si o sursa pc pe care am transformat-o in redresor dar nu incarca cum as vrea.

Scoate 12.5 V e ok sau trebuie sa modific voltajul?

Link spre comentariu

Am incercat sa inseriez doua trafuri identice de microunde amandoua la fel se incalzesc foarte tare.

Am folosit conductor litat de 2.5mm la secundar bobinat pe ambele acelasi numar de spire.

 

Am facut alt redresor dintr-un traf de magnetofon cred si merge binisor.

La iesire am 13.5V, iar daca pun puntea redresoare imi scoate 18-19V dar normal ar trebui sa scada tensiunea poate ma insel.

In sarcina ii scade tensiunea, la incarcare nu urca mai sus de 14.80-15V(acumulatorul nu se incarca mai mult de atat) dar cred ca este totusi un pic prea mare.

Pot sa fac o filtrare sa scoata mai putin sau e ok asa?

 

Mai am si alte trafuri pe care le-am atasat mai jos.

Unul are vreo 6-7Kg are mai multe iesiri de tensiune, iar cea mai mica este de 16V si daca pun o punte creste la 23V. La fel as putea pune un filtru?

Daca da va rog sa imi explicati ce si cum.

Multumesc.

20180420_203240.jpg

20180420_204016.jpg

20180420_204006.jpg

20180420_203803.jpg

20180420_203923.jpg

20180420_203252.jpg

20180420_203744.jpg

20180420_203753.jpg

Editat de bloower
Link spre comentariu
La 06.11.2017 la 18:06, validae a spus:

Asta e o variantă bună dacă aveți două transformatoare identice sau cât mai asemănătoare.După înseriere veți bobina câte zece spire cu orice sârmă pe fiecare din ele, măsurând tensiunile obținute.Astfel aflați numărul de spire/Volt cu care să bobinați secundarele.Trebuie ținut cont de însumarea tensiunilor, deci fiecare secundar va avea doar jumătate din tensiunea totală.Astfel puteți folosi conductor foarte gros, chiar bară masivă de cupru, ori în cel mai rău caz, cablu multifilar cât mai gros.Astfel veți evita încălzirea nedorită asecundarului și pierderile în rezistență ohmică. Scheme de redresoare automate s-au postat din greu pe forum, nu cred că ar fi cazul să repostăm aici totul din nou.Vedeți topicuri ceva mai vechi, sunt pe alese....

 

Si atunci daca pun cablu mai gros(masiv) pe secundar nu este prea mare amperajul?

Link spre comentariu

Curentul absorbit de baterie depinde mult de tensiunea de ieșire a redresorului.Ar trebui să scoți din spire astfel ca în secundar să nu ai mai mult de 12V. Dacă nu poți scoate spire, poți încerca să înseriezi cu primarul o înfășurare dintre cele nefolosite de pe traf și astfel să modifici raportul de spire dintre primar și secundar.Altă variantă e să adaugi câteva spire (dacă mai e spațiu suficient) peste secundar și să înseriezi această bobină în antifază cu secundarul, astfel ca tensiunea produsă de ea să se scadă din cea a secundarului. Totul e să nu depășești în niciun caz 12V în secundar..

După ce am examinat mai atent pozele, am văzut că nu mai ai niciun spațiu suplimentar de bobinaj, deci singura opțiune rămasă e să jonglezi cu înfășurările nefolosite și să le înseriezi fazat cu primarul, astfel încât să scazi tensiunea secundară la maxim 12V....

Despre filtraj nu poate fi vorba, fiindcă bateria e ea însăși un condensator uriaș care filtrează tensiunea....

Editat de validae
Link spre comentariu
Acum 3 minute, validae a spus:

Curentul depinde mult de tensiunea de ieșire a redresorului.Ar trebui să scoți din spire astfel ca în secundar să nu ai mai mult de 12V. Dacă nu poți scoate spire, poți încerca să înseriezi cu primarul o înfășuraredintre cele nefolosite și astfel să modifici raportul de spire dintre primar și secundar.Altă variantă e să adaugi câteva spire (dacă e spațiu) peste secundar și să înseriezi această bobină în antifază cu secundarul, astfel ca tensiunea produsă de ea să se scadă din cea a secundarului. Totul e să nu depășești în niciun caz 12V în secundar..

 

Am incercat sa fac din sursa atx si acolo am 12.35 constant dar nu inteleg de ce nu incarca.

As putea sa folosesc un condesator de 400 de volti pe un primar de traf microunde? Se lipeste exact ca cele de la boxe borna la borna? Posed cateva condensatoare de 400V 22uf.

Link spre comentariu

Sursa ATX trebuie să fie modificată astfel încât să scoată 14,5-15V. Dacă scoate  doar 12V nu faci nimic....vezi că marian a arătat într-un topic cum se modifică sursele ATX.

Vezi să nu faci confuzie între 12Vc.a de la ieșirea trafului și 12Vc.c. de la ieșirea sursei ATX, fiindcă nu-i același lucru.

Cu condensatorul nu te mai complica, e o variantă riscantă și necesită valori nestandard ale condensatorului serie, iar tensiunea de ieșire scade cu cât curentul cerut de baterie e mai mare. Condensatorul nepolarizat se leagă doar în serie cu primarul, dar valoarea lui se calculează în funcție de curentul maxim preconizat și se obține de cele mai multe ori prin conectarea corespunzătoare a mai multor condensatori

Editat de validae
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări