Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cata apa am in aer?


Vizitator

Postări Recomandate

  • 3 săptămâni mai târziu...

Apropo de termohigrometrul meu, care-mi indica mai mereu 14% umiditate...acum câteva zile de curiozitate, l-am desfăcut și am descoperit că senzorul higrometric (în poza din atașament) era complet terminat, se exfoliase și nu mai lucra deloc.Mă și mirasem, că nu am avut nici vara așa umiditate scăzută până acum. Până găsesc un senzor identic bun, am testat umiditatea relativă prin metoda ,,psihrometrică,, sau ,,metoda termometrului umed versus uscat,,. Am aflat astfel că am de fapt o umiditate cuprinsă între 55 - 65%.

E o metodă ușoară și precisă, e nevoie de două termometre de cameră, nu neapărat identice. Unul dintre ele va avea rezervorul de alcool înfășurat cu un tampon cosmetic sau un șervețel umezit cu apă la temperatura camerei.

Se citește temperatura indicată de termometrului ,,uscat,, și apoi termometrul ,,umed,, se va agita ușor în aer câteva zeci de secunde, până când temperatura indicată de el nu mai scade deloc. Se scade apoi valoarea indicată de termometrul ,,umed,, din valoarea indicată de cel ,,uscat,,. Apoi în tabelul atașat, se caută pe prima coloană din stânga valoarea temperaturii indicate de termometrul ,,uscat,,. Pe prima linie din capătul superior al tabelului, se caută cifra care e egală cu diferența dintre valorile indicate de cele două termometre.Apoi se trasează o linie imaginară între acea coloană și linia orizontală din dreptul temperaturii ambientale indicată de termoetrul ,,uscat,,. Numărul care se află la intersecția celor două coloane este umiditatea relativă din aer, exprimată în procente.

Se poate folosi la fel de bine și un singur termometru, cu care se măsoară inițial temperatura ambiantă în mod normal, apoi se înfășoară cu un mic șervețel umed rezervorul de alcool, apoi după agitare în aer până la stabilizarea temperaturii indicate, se măsoară temperatura cu valoare ceva mai mică, ce e cauzată de evaporarea apei din șervețel. Diferența dintre cele două temperaturi e proporțională cu gradul de umiditate din aer și se determină cu ajutorul tabelului atașat....

De fapt în articolul atașat, se vede și un exemplu de măsurare, subliniat cu roșu...

masurarea umiditatii cu termometrul.pdf

post-179973-0-41983400-1507306970_thumb.jpg

Link spre comentariu

Da, sunt mai multe metode, se poate folosi și un con de brad, care la umiditate maximă se deschide complet, iar la uscăciune se închide....

Altă metodă folosește un fir de păr blond înfășurat pe o bobinuță, de care e lipit un indicator. Firul de păr se lungește dacă stă în mediu umed și se scurtează la uscăciune...

Dar metoda celor două termometre e cea mai precisă, oferind o valoare numerică. Așa putem să ne verificăm higrometrele, sau să ne etalonăm un higrometru construit în regim propriu....

Link spre comentariu

da validae in epoca de aur erau aparate industriale care masurau umiditatea si folosea fir de par de cal

etalonarea higrometrului poate fi facuta prin introducerea intro punga de plastic acolo aflindu-se sare umezita cu apa fara ca apa sa balteasca higrometrul va indica

67procente umiditate ,ar mai fi varianta achitionarii unui higrostat (8 euro) se poate citi valoarea umiditatii dar si comanda instalatia de dezumidificare

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

In ultimele dimineti, vremea cam ploioasa, aveam intre 75% si 79%. Am facut loc in buget si pentru o dracovenie de-asta. Cred ca duminica o sa intru in posesia aparatului si luni dimineata o sa am primul rezultat. Ma rog, dupa cateva zile s-ar cam stabiliza treaba.

Link spre comentariu

As fi vrut sa il las si peste noapte in camera aprins dar nu a vrut sefa. :) In 3-4 ore a dat peste un l de apa afara. peste noapte l-am pus in alta camera unde nu am probleme si l-am gasit oprit. Ajunsese la setarea lasata de mine.Deseara il mut iar in dormitor cateva ore. Oricum, ramaneam uimit la imaginea cu vasul de apa si se vedea cum curge incet-incet...

post-249000-0-31750700-1509350768_thumb.jpg

post-249000-0-25400300-1509350780_thumb.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

05:30, intre 0 si 2 grade afara, 22.4 in camera, 48% umiditatea relativa, un cm de condens la baza geamului. Asta iarna aveam 80% din geamuri acoperite cu condens, tineam un prosop pe pervaz ca sa nu curga si pe podea. Se pare ca ajuta si dezumidificatorul.

Link spre comentariu

Da, are un ventilator centrifugal si 2 trepte de viteza, higrostat electronic, timer, oprire la umplere (un plutitor cu magnet si contact magnetic). Ca tot veni vorba, azi nimic pe geamuri. Incepe sa imi placa. Curgeau zoaiele iarna trecuta, stam cu prosopul si uneori curgea si pe jos. Odata la 2 saptamani dam mobilele la o parte sa le sterg pe spate ca sa nu dau sansa sa se extinda inceputul de mucegai. Foloseam chimicale pentru a starpi invazia. Asa arata aparatul https://www.parerionline.ro/wp-content/uploads/2017/10/Dezumidificator-Star-Light-DHD-1218W.jpg Pentru date tehnice aveti eticheta, cautati modelul, etc. Asa ca fapt divers, am tras vreo 5 l de apa din camera in 4-5 zile in conditiile detaliate anterior, dar nu a functionat non stop aparatul.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări