Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sa scriem româneste


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 75
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

nu stiu daca suporta forumul clonarea topicurilor...eu initial eram capiat ca nu baga nici cucu suportul de limba romana in windows, desi de cand a aparut win 2000 nu mai e asa greu de activat, plus ca exista si suport utf, ceea ce permite sa vezi aceleasi diacritice si in linux, si in mac...nu confundati cu packul de limba romana pentru windows... ala traduce meniurile si alte alea in romana!!insa de vre-o pagina jumate incoace, topicul a alunecat in discutii despre ortografie si gramatica... nu e chiar foarte offtopic, dar e cam pe alaturi...dupa cum vedeti, nici eu nu-l am activat... din purul si simplul motiv ca ma lupt acum cu niste subtitrari in bulgareste scrise in chirilice... asta inseamna ca pe langa tastatura RO si US, mai am si BG (kirillic), deci daca-mi scapa destele, o sa holbati ochii... si mi-e cam lene sa modific posturile mai tarliu :P

Link spre comentariu
Vizitator sorin6

Suportul RO baga caractere bizare cand ai setat EU OCCIDENT. si probabil reciproc, asa ca nu ai prea vad utilitatea (in actuala forma) decat daca te limitezi la conversatii "la nivel national" , eventual, mana de mana cu bulgarii...Cu setarile pe care le am pe PC, eu evit cu grija orice caracter accentuat, si asta nu neaparat de "placere"

Link spre comentariu

pai asta e, ca daca n-ai instalate fonturile corecte, degeaba ai suportul de bulgara sau rusa, ca ori vezi patratele si romburi, ori niste texte cretine gen: ??????? á??? ó????í?. Íîâ??? î?ú??? í? ?íóá?? á??? í?ó???ë?ç???í?.e cam greu sa ai tastatura AZERTY, inscriptionata in franceza, (tastatura PC standard e QWERTY) si sa ai mapare cu diacritice... pana te obisnuiesti, te apuca dracii!!!asa ca desi e mult mai usor ca inainte, tot trebuie lucru manual sa iasa totul cum trebuie...uitati-va in paginile de inceput de-aici... a propus un roman o mapare si un set de fonturi, si in arhiva aia exista si installer, si niste pdf-uri bune de scos la imprimanta cu maparile in functie de font...scoti alea, si stai cu foile lipite pe perete pana te obisnuiesti...oricum... ziarele sunt OBLIGATE sa scoata text in limba romana cu diacritice, dar pe web nu exista nici un standard efectiv pentru asta...si pana la urma, la noi e usor... stai sa vezi cum e la chinezi, care au 3 seturi diferite de caractere, fiecare cu maparea ei, si cu propriile fontseturi!!!nici japonezii sau coreenii nu stau mai bine... au japozii si ei 2 seturi diferite...pana la urma e si normal... PC-urile au fost concepute pentru limba engleza... asta-i problema...

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Am citit majoritatea punctelor de vedere de mai sus, cele mai multe au sens, si as vrea sa va spun si parerea mea de roman plecat din tara de mai multi ani, legata de scrisul (si vorbitul) limbii romane.Personal cred ca pe un forum in limba romana trebuie scris cat mai corect in limba romana, sunt de acord ca sunt limitari impuse de seturile de caractere si nu cred ca ar trebui sa ne cramponam in cateva caractere speciale. Putem scrie si fara caracterele speciale romanesti fara sa se piarda sensul propozitiei (daca ati reusit sa cititi asta inseamna ca am dreptate) si nu sunt de acord sa pocim cuvintele cu sh tz si alte inventii de genul asta care eu unul le consider nelalocul lor, dand dovada de incultura. Legat de limbajul tehnic sunt de acord in oarecare masura sa se mai foloseasca termeni tehnici sau abrevieri care provin din limba engleza dat fiind faptul ca sunt prezente si in manualelel de electronica. (un exemplu ar fi PWM in loc de modulatie a impulsurilor in durata, sau hard disk in loc de disc dur) dar nu trebuie abuzat de limbaj. Pana la urma a scrie corect e o eticheta care automat impune respect, deci sfatul meu: incercati sa scrieti cat mai corect si asta nu va poate aduce decat respect din partea celorlalti.Roadrunner

Link spre comentariu

Primul banner, ala cu traiti-va viata e scris gresit, fara cratima, dar celalalt cu imbratisati orizontul este scris corect, nu trebuie cratima.

 

Eu asa am invatat, daca gresesc ori s-au schimbat ceva reguli spuneti-mi va rog si mie.

Link spre comentariu

chiar daca al doilea e scris "corect" tot trebuia sa puna ? in loc de â .(caracterele cu diacritice sunt copiate de pe un site ca nu reuseam sa fac tastatura asta sa scrie romaneste :rade: )

LOL, nu observasem! Acum vad ca e gresit si al 2-lea banner. :101
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări