Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tv led Watson dump


Postări Recomandate

Acum 7 minute, sorin pavelescu a spus:

Pacat ca nu stii panelul am ceva pt mb62 si panel V236H1LE4 care e 100% functional

oricum nici cel din tv nu are cum sa fie de 24 mai mult ca sigur de 23.6 sau 23,5inch,cred ca important e sa fie full hd,poate fi si 32inci cred,eu cel putin asa am experimentat pe aceste chassie,cred ca e cel mai prim in lista daca e pentru tuner lg,dupa care voi incerca unul de sharp lc-24le240e in caz de nu merge cel de la dv,asta in cazul de doriti sa-l postati aici sau mp ,pe un host macar de 24 ore,

va multumesc

Editat de iuliantv
Link spre comentariu
2 hours ago, iuliantv said:

se pare ca m-am bucurat degeaba,nu merge nici cu acesta,imagine ok in menu service apare tuner lg dar nu gaseste nimic ,nici pe analog nici pe digital,tv-ul cand a venit scana programele dar nu apare nici imagine nici sunet,indiferent de post hd sau non hd

La placa ta sunt 6 tipuri de tuner, tu de care ai pe placa din cele 6 de jos?, daca in service iti arata LG18273, cel mai probabil iti trebuie soft pentru tuner Sony, daca esti de acord cu ce am spus, am pentru Sony si iti dau daca vrei


LG_Tdtc
LG18273
NU18273
SAMSUNG
SONY
XCEIVE

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
41 minutes ago, iuliantv said:

G001d e tunerul. soft pt Sony pt.lg18273.am avut.nu merge.

OK, dezarhiveaza pune folderul "profile" pe stick--->menu+4725--->usb operations--->ok de pe telecomanda, dupa restart o sa ti-se schimbe setarile pentru tuner Sony....

profile.rar

Link spre comentariu
1 oră în urmă, Costica LCD a spus:

OK, dezarhiveaza pune folderul "profile" pe stick--->menu+4725--->usb operations--->ok de pe telecomanda, dupa restart o sa ti-se schimbe setarile pentru tuner Sony....

profile.rar 376 kB · 0 downloads

poate m-am exprimat gresit

am testat deja soft pentru tuner sony(asta afisa in menu service)

am testat deja soft pentru tuner lg18273(asta afisa in menu service)

tv-ul are tuner g001d in acarui menu service afisa tuner lg inainte de a ma apuca sa rescriu binuri sau soft usb,nu stiu exact lg si mai ce era in menu service,din graba omului care pana la urma a ramas pe maine,nu am apucat sa notez exact ce lg era in service menu la tuner,tv-ul nu mai fusese zapacit,si cand a venit la mine tv-ul scana si afisa canale dar nu reda sunet si imagine,am incercat si metoda dv am zis poate eu nu am inteles bine ce a-ti vrut sa spuneti,deci si dupa ce am scris de la dv swrprofile tot sony apare si lipsa semnal

va multumesc

ps.

poate m-ai aveti ceva prin ,,camara,, eu am avut cateva sute de giga pe un rack extern dar a reusit colegul sa-l stearga

Link spre comentariu

OK, acum am inteles, am o placa 17MB62-2.6 cu tuner TDSV-G002D o sa-i cuplez o sursa, un receptor IR, sunet pe scart si incerc sa descarc fisierele pe neve...cred ca TDSV-G001D e acelasi cu TDSV-G002D......

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

nu stiu ce naiba e cu (tv-ul asta,sau softurile astea) mb62 de exemplu daca am avut instalat un soft cu tuner sony(afisat in menu service) am bagat svrprofile tot sony a ramas in menu service.am incercat mai multe softuri tot sony a afisat,am bagat un soft cu tuner lg18273 la afisat corect lg18273 am reinstalat un soft(care il instalasem cu cateva minute inainte si apare tuner sony) si in menu service tot lg18273 a ramas ,ciudat nu?

am dedus ca 

1-nu fiecare update usb contine si setari de tuner

sau

2-posibil sa am alt bug in placa,tuner,memorie spi...........

mentionez ca toate updateurile au fost urmate de un reset ,am, ajuns la concluzia ca trebuie sa caut un soft usb sau bin si sa pun si o memorie spi noua,chiar si tuner,

mai sap prin chasie momentan am gasit doar tunerul care este deja montat pe placa,as vrea sa pun alt tuner poate as gasi soft mai usor

 

Editat de iuliantv
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări