Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Generator de 2 pulsuri fara uC (de preferat cu CI 555)


Postări Recomandate

Seamana a sudura in puncte, pulsul scurt pentru eliminare oxizi, pulsul lung pentru sudura.

Daca este asa, de mare ajutor ti-ar fi reglaje pentru durata fiecarui puls si a pauzei dintre ele pentru diferite

tipuri de materiale sudate, poate chiar un set de combinatii memorate ca program 1,2,3 ...

 

Parca m-as baga la ceva cu microcontroler dar sa vedem ce concluzii tragi dupa cateva experimente.

Link spre comentariu

Cu respect Dl digix fix pentru asta este treaba asta.

Dupa cum stiti in topicul celalalt am facut un transformator de 800w de microunde dar am fost retinut cu mici probleme pe parcurs.

Astazi am reusit sa pun mana si pe niste parchet de 11mm sa incropesc si o cutie.

Pana nu realizez fizic montajul sa testez practic nu pot sa prezizez niste durate mai exact.

Stima.

Link spre comentariu

va rog sa-mi iertati poluarea cu acest offtopic, dar am o curiozitate la initiatorul acestui Topic.

de ce trebuie neaparat sa nu fie microcontroler ?...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Nu este nici o poluare din partea mea, sper sa nu se supere adminul, eu vad o discutie constructiva aici....

 

Ca nu ma pricep la facut soft-uri :26 ... si ca nu vreau sa deranjez lumea care poate, ca si mine are alte treburi pe cap..... si incerc sa fac ceva, cat ma pricep si fara sa deranjez prea mult.

Stiu (cred ca mai stiu sa urc hex in integrate), am programatoare pentru PIC si Atmel, am si integrate goale din ambele familii, lcd etc.

Seara buna

Link spre comentariu

poluarea putea fi din partea mea, pentru ca ai specificat ca nu vrei uC. eu eram doar curios, de ce lumea evita uneori folosirea unui microcontroler... in schimbul folosirii a 2-3 integrate similare ca si volum/configuratie pini...plus alte piese...

 

dar am inteles in cazul de fata de ce...credeam...ca e vorba de cu totul altceva.

de exemplu vreo stabilitate in executie, tensiuni de lucru....etc..

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Poate ar conta si sensibilitatea la interferente electromagnetice si pulsuri "parazite" prin alimentare, fiind vorba de comanda unui aparat de sudura electrica. Nu stiu care varianta e mai sensibila.
Mi-aduce aminte de patania unui coleg care a facut un temporizator pentru un aparat (in mediu industrial), ca sa il opreasca dupa timpul setat. A facut ceva cu 2 integrate specializate, cu presetarea prin comutatoare (anii 80). A durat doua zile constructia cronometrului si doua saptamani "deparazitarea", fiindca se reseta aleator la actionarea contactoarelor din incapere.

Link spre comentariu

Azi am apcat sa mai misc 2 suruburi la cutie maine poate ma apuc si de piese

Cutia este asa inalta sa pot sa pun 2 trafuri in interior daca unu singur nu face fata dar sa fie racite ambele.

Ventilatoru e cu butonu lui, posibil sa mearga permanent e direct la 220v, aerul intra din spate traverseaza cutia si iese pe fantele de jos si de sus.

Momentan fluxul de aer e foarte bun sa vad dupa ce asez piesele in cutie daca ramane la fel.

Editat de briobit
Link spre comentariu

Am apucat sa realizez doar montajul nr 2 al colegului Ticu dar am o problema .... merge continuu de la alimentare si merge pe dos adica sta aprins in loc de stins.

Normal trebuia sa am puls (led aprins ) pe durata fronturilor numai ca eu am led stins.

Postez mai jos cum sunt in stadiul de fata, placa cu pise si un filmulet cu montajul alimentat.

Daca ating cu mana pinii 9 si 10 de la CI2, ledul se stinge si executa comanda numai cand apas pe buton.

Chestia cu interblocarea pare sa functioneze adica nu pot sa dau comada la nesfarsit trebuie sa treaca timpul de 1 sec aprox.

Nu pot sa realizez daca e un singur puls sau ambele datorita inertiei led/ochii mei etc

La inceputul filmarii toate semireglabilelel sunt la minim dupa care le duc la maxim (palpait mai rar)

 

https://youtu.be/8_IdOOv5bsE

Editat de briobit
Link spre comentariu

Montajul a fost testat pe placa si cu osciloscopul, deci nu am indoieli.

As suspecta o eroare de realizare a schemei sau niste "brum" indus in multele fire din poza.
Firele neecranate functioneaza ca antene in care se induce tensiune de 50 Hz din reteaua electrica a locuintei. De exemplu in firele lungi cu care sunt conectate grupurile acelea de cate 3 semireglabile. N-ai gasit 1 M sa-l pui direct pe placa? Montajul poate fi construit compact, doar 2 fire de iesire spre releu. Doar daca e neaparat necesar, foloseste fire ecranate (cu tresa metalica legata la masa).

Daca si dupa renuntarea la fire nu functioneaza corect, incearca testarea pe portiuni a montajului.

In lipsa osciloscopului, fa o "sonda logica" dintr-un led inseriat cu 3-4 kohm; un fir legat permanent la masa si pe celalalt il legi in punctul unde se testeaza prezenta/absenta tensiunii (se aprinde cand punctul de test este la plus).
Pui sonda pe rand la iesirile celor 4 monostabile si vezi daca functioneaza conform graficelor.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări