Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Frecventmetru... Nuclear


Postări Recomandate

A doua este destul de ok dar ii lipseste o compensare termica pt al doilea tranzistor.

de-asta vreau păreri de la cei mai experimentaţi ca mine! :)

da, şi tu eşti printre ei, chit că am avut ceva frecuşuri, ştiu că ştii mai multe în anume privinţe... şi oricum... "întrebi o dată, eşti prost doar odată, nu întrebi deloc, rămâi prost toată viaţa"! :)

 

era să uit: acolo (în a doua schemă) se indică frecvenţa maximă de trecere "sigură" de 25 Mhz.

dacă folosesc un fet cu Ft mai mare, obţin un etaj de intrare cu o frecvenţă de trecere maximă pe măsura Ft-ului respectiv?

Link spre comentariu

Nu va pierdeti timpul cu scheme amatoricesti din Tehnium, de etaje de intrare si formatoare de semnal. Mai bine va inspirati din schemele de la frecventmetrele profesionale, care se (mai) dau pe net.

... cum să nu, toată lumea are acces la cablaje triplu strat, cu găuri metalizate şi condensatori de trecere, precum şi la componente exotice care costă, singure de minim 4 ori cât ai dat deja pe restul de componente... inclusiv carcasa... :)

Link spre comentariu

... cum să nu, toată lumea are acces la cablaje triplu strat, cu găuri metalizate şi condensatori de trecere, precum şi la componente exotice care costă, singure de minim 4 ori cât ai dat deja pe restul de componente... inclusiv carcasa... :)

 

Nu-i obligatoriu.

Prin anii 2000+ existau prin bazar niste placute amplificatoare de antena simplute, SMD, care amplificau pina pe la 1Ghz cele bune sau macar pina pe la 400-500Mhz cele mai ordinare. Acolo aveai tranzistori de frecventa foarte inalta la pret de nimic sa sa nu mai zic ca unele placute s-ar fi putut utiliza direct sau cu mici modificari la exact ceea ce se doreeste acum.

Link spre comentariu

Aveti aici o schema de etaj de intrare luata din reviste rusesti. Se observa ca diodele de protectie nu sunt in montaj antiparalel, ci inseriate si polarizate invers. Astfel se reduce capacitatea de la intrare, care in unele situatii incomodeaza. Diodele sa fie cu capacitate mica, daca se poate sub 1 pF. Merg diodele Schottky, dar cred ca ar fi bune si unele punctiforme (Si sau chiar cu Ge). Tranzistorul JFET poate fi BF256C, iar bipolarele de tipul BFR90 (91, 96) sau 2SC3355 primul, respectiv 2N709 (chiar si 2N2369) al doilea.

Link spre comentariu

Nu știu dacă într-adevăr diodele schotky au capacitate asa de mica cum se considera... S-ar putea sa fie chiar pe dos sau poate ma înșel...

Știu ca se mai foloseau pe rol de diode de clampare joncțiunea poarta sursa de la TEC-J. Sint necesare doua. Au capacități foarte mici.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Nu este vorba de cablaje, ci de arhitectura etajului de intrare si a formatorului de semnal. Dumneata te-ai uitat pe astfel de scheme ? Nu sunt foarte complicate, dar sunt concepute cu cap si sunt verificate in practica.

le-am văzut şi real-life... "cutiile" de intrare în versatestere şi nişte osciloscoape mai spălăţele, nu "Didactica"... era şi greu să nu remarci "trecerile" alea, şi nişte "macaronuţe" subţirele, scurtuţe (majoritatea nu depăşeau nivelul cablajului) negre, şi foarte grabnice în "crăpat" până la "spart în ţăndări"...

 

sesebe spunea de amplificatoare smd de 1 gigel... sesebe, dar ce-ai spune de nişte amplificatoare de peste 1 gigel, care constă într-o... cutie goală? :d

am văzut şi aşa ceva... am zis că e magie neagră, cum naiba să amplifice cutia aia goală, dar osciloscopul aşa spunea! :rade:

 

Alta schema din tehnium:

circuit_intrare_freq.jpg

o ştiu demult, mersi, dar n-am văzut niciodată la "Dioda" locală ROB 733, şi nu cred că s-or mai găsi azi.

poate există echivalente, eventual mai bune, însă...

 

@VAX... CP313 (nu am chirilice, dar le ştiu!) am tot auzit de fetul ăsta, dar n-am avut niciodată ocazia să am unul în mână...

o ştiu şi p-aia, mi se pare că e în "371 de scheme", cu coautor moldovean de peste Prut de care pomeneam pe undeva pe forum...

mai sunt câteva scheme ruseşti în cartea aia, inclusiv câteva variante cu "oglinzi de curent" la intrare...

interesante echivalentele sugerate, mai ales că sunt destul de ieftine şi uşor de găsit...

 

şi apropo, nu mă mai domniţi, şi nu mai folosiţi "pluralul de politeţe" când vorbiţi cu mine, am obosit să tot spun! :tryre

Link spre comentariu

... poate "ce făceau", că acuma... "click here to meet your russian bride!"... :rade:
văd că ştii ruseşte... şi ai instalat suportul chirilic... acum 25 de ani încă mai eram capabil de o conversaţie coerentă şi destul de corectă gramatical în rusă... acuma... ştiu mai bine angliskii s Edi Marfi akţenta! :wretre

Link spre comentariu

ca să vezi! :)
apropo, ca idee... chinezii vând într-o fericire tastaturi usb în chirilice, şi stickere pentru transformarea tastaturilor EU/US în CYR... româneşti, ciuciu...

cât de bine ştii engleză?
traducerea rusă-engleză e ceva mai mult decât decentă, deşi nu perfectă, cea rusă-română... traduc eu mai bine! :rade:

domnu' moderator, vă rugăm, ştergeţi-ne offtopicul, că ne-a luat gura pe dinainte... şi nu se face! :(
de la postul 71 încoace...

Link spre comentariu

Nu Mifty, nu vorbesc de pe pereți.

Existau niște antene de banda larga, o plasa reflector și citiva directori în fluture legați la o plăcută cu SMD-uri, 2-4 tranzistoare, și cam tot gainul antenei era obținut de plăcută asta. Antena era mai mult de forma și principalul ei rol era era mai mult sa reducă reflexiile din spate. Existau mai multe tipuri de plăcute dar numai doua din cele testate de mine își meritau într-adevăr numele de amplificator. In special un model cu numai 2 tranzistoare făcut pe o mica plăcută ceramica atașată pe plăcută mai mare de amplificator pe care era era și balumul de adaptare.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Nu Mifty, nu vorbesc de pe pereți.

Existau niște antene de banda larga, o plasa reflector și citiva directori în fluture legați la o plăcută cu SMD-uri, 2-4 tranzistoare, și cam tot gainul antenei era obținut de plăcută asta. Antena era mai mult de forma și principalul ei rol era era mai mult sa reducă reflexiile din spate. Existau mai multe tipuri de plăcute dar numai doua din cele testate de mine își meritau într-adevăr numele de amplificator. In special un model cu numai 2 tranzistoare făcut pe o mica plăcută ceramica atașată pe plăcută mai mare de amplificator pe care era era și balumul de adaptare.

te cred, că mi-am adus aminte de ele instant... erau turceşti, nu?

asta m-a oprit şi pe mine să le iau... a luat în schimb mătuş-mea, să le monteze la Niculiţel, şi era cum spui tu: din 5 mergeau ok 2, restul scoteau purici pe tv mai ceva ca pisica când se scărpina! :))))

 

mai aproape de 89, cam prin 94-95, aşa, până prin 2000-2001 apăruseră câteva ruseşti, foarte bune, cam pe vremea când apăruseră şi "kiturile de telecomandă" pentru Elcromuri... sau alea apăruseră cu un an-doi mai devreme, parcă?... mă rog.

în oraş erau jale, "prindeau" la reflecţii de pe clădiri de turbai, nu puteai cu nici un chip să ai o singură imagine, nu două, oricât te chinuiai... doar pe vechiturile hibride, aka lămpi plus tranzistoare, dar deja pe-atunci nu mai erau prea multe, lumea cumpăra "Freedom " şi "Thomas" în rate... dacă nu lua un sh "din Germania"... în schimb "la ţară" erau parfum, era plin prin sate de d-astea p-atunci! :)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări