Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Stabilizator de tensiune


Postări Recomandate

Schema la ce ?

 

Daca ai inteles, de unde intrebarea asta nevinovata?

 

Da, mareste filtrajul. Cu cat e mai mare, cu atat mai corecta e media realizata de filtraj, respectiv cu atat mai mica e variatia de tensiune.

Editat de smilex2
Link spre comentariu

Marian, cred ca numai cu filtrare infinita nu o sa mai joace tensiunea de iesire. Dar asta e absurd.

Nustiu ce sa fac, trebuie sa mai ma gandesc. Mi se pare risipa mare sa nu pot sa trag decat fix 4A. Si ca sa maresc limita intervine cealalta problema: problema disipatiei in scurt. Un NJW3281 are SOA 1A la 100V. Deci cati amperi vreau atatea tranzistoare in paralel tre sa pun. Eu Am facut traful ala cu o mie de iesiri tocmai ca sa pastrez o tensiune mica pe tranzistoare si sa pot sa pun doar unu-doua. Daca stabilizatorul trebuie sa reziste la 100V si 4A (la scurt) atunci inseamna ca nici nu mai are rost sa ma complic sa mai comut vreo priza in secundar, ca el oricum rezista la orice cadere de tensiune.

Link spre comentariu

Tot tu ai zis ca ai pus 1000u si ai obtinut varfuri duble fata de limitarea de 4A, deci te-ai lamurit ca filtrare mai mare da curent mai mult si totusi nu esti sigur ca e asa... Apoi tu faci limitare activa la 4A dar nu-ti convine ca obtii doar 4A? Asta-i buna...

 

Asa functioneste electronica, n-o vei reinventa, poti doar sa o exploatezi. Daca vrei sa ai limitare de curent atunci iti asumi regimul de curent constant, cu tot ce implica asta ( valabil la orice sursa ).

Link spre comentariu

Tot tu ai zis ca ai pus 1000u si ai obtinut varfuri duble fata de limitarea de 4A, deci te-ai lamurit ca filtrare mai mare da curent mai mult si totusi nu esti sigur ca e asa...

 

Ba da, sint lamurit si sigur ca e asa. Cand am vazut asta chiar am sarit in sus de bucurie. Dar pe urma am masurat din greseala si tensiunea de pe iesire ca sa constat cu tristete ca nu mai era stabilizata. Credeam ca se mentine si stabilizarea datorita conzilor aia. Dar asa sint eu, ma bucur ca prostu inainte sa testez tot.

Asta e, tre sa ma gandesc ce fac in continuare...

Link spre comentariu

Si atunci ce te opreste sa maresti filtrarea?

Si cu ce te incurca daca pe varfuri o sa ai totusi ceva riplu de tensiune?

 

4A este totusi putin pentru iesirea aia ( acuma vad ca e aproape de 60V ), ai facut ceva amplifuri, stii deci legile ce le guverneaza functionarea.

Link spre comentariu

Nu mi-ai raspuns la cererea de aici. (post 152)

 

Iar aici ti-am spus ca s-ar putea sa existe o posibila problema.

 

Solutia la problema ta este utilizarea unei scheme de limitare a curentului cu intoarcere, foldback.

E simplu de calculat o astfel de schema pt tensiune fixa de iesire.

Mai ramine sa gasesti tu cum se proiecteaza si calculeaza pt tensiune variabiba de iesire.

Eu nu-ti dau solutia ca mai cam luat peste picior acum vreo 4-5 saptamini.

Vezi si pe aici:https://www.google.ro/search?q=foldback+current+limiting+circuit+working&rlz=1C1OPRB_enRO567RO567&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjehuy96vLTAhXkFJoKHYQmB88Q_AUIBigB&biw=1600&bih=1094

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Nu sunt sigur ca am inteles ce te framanta, dar ma faci sa repet: orice problema are solutii, clare si eficiente.

Daca te referi la acea utilizare a sursei, 1000u este un filtraj inadmisibil de mic la puterea dorita de tine intr-un amplificator. Stabilizatorul nu-si are oricum prea mult rost in alimentarea permanenta a unui amplificator, ci este o sursa pe care o poti folosi pentru depanari, teste, etc. Daca vrei sa ai limite de curent mai mari, permanente sau temporare, exista solutii. Spune ce comportament doresti de la sursa ta, si se gasesc solutii constructive, sau cel putin eu nu consider o provocare cam orice comportament posibil dorit de tine.

 

Pomenesti de necesitatea mai multor tranzistoare. De ce te deranjeaza asta? Nu le poti obtine? E o problema de costuri, sau spatiu?

Editat de smilex2
Link spre comentariu

Sesebe, felicitari ca stii asa multe dar nu vii cu remarci de genul "stiu, da nu vreau sa spun" ca insuti o intreaga sectiune, nu doar pe Dudi, lasa aroganta daca vrei sa activezi pe aici, altfel poti merge la bodega sa te certi acolo cat vrei, e la moda din ce am observat.

 

Dudi, limitarea aia "foldback" nu te ajuta cu nimic, tu vrei varfuri mai mari din filtrare, fara sa intervina limitarea, ori tipul ala de limitare reduce si mai rau tnsiunea ( ca sa reduca si curentul foarte mult fata de normal ), adica iti complica si mai mult problema. Ar putea ajuta daca vrei sa implementezi o protectie strict la scurt la un prag mai sus ca sa mentii SOA in limite sigure, dar eu cred ca te-ai complica nejustificat de mult. Daca mai poti, mai pune 1 tranzistor si mareste limitarea la 5A, apoi mareste si filtrarea de pe iesire progresiv, 2mF, 3mF, 4mF... vezi cu fiecare crestere a capacitatii, ce varfuri instantanee obtii. Avantajul simulatorului este ca poti testa astfel de modificari foarte usor.

E pacat sa cedezi la cat s-a muncit pana acum. Comportamentul este absolut normal, si chiar daca nu vei reusi sa obtii riplu 0 pe intreaga gama de tensiune de iesire disponibila, nu e o problema, cativa volti riplu pe varfuri nu sunt o problema pentru nici un amplificator serios.

Link spre comentariu

Aici nu sint de acord cu tine Marian.

La sursa pe care o are Dudi acum problema este de disipatie in regim de scurt pt ca in functionare normala disipatia este rezonabil de mica ca sa nu spun nesemnificativa comparativ cu regimul de scurt.

 

La scurt am inteles ca disipa 360W.

Cit are la functionare normala? Aici Dudica ne poate ajuta.

Daca, consideram 10V in-out la 4A avem numai 40W.

Fiind 3-4 tranzistoare se poate "lejer" extinde plaja de curent la o limitare de chiar 8A cum doreste Dudica implementind o limitare cu intoarcere la 2A-3A in regim de scurtcircuit.

Totul este numai sa reactioneze suficient de rapid, tranzistorul NJW3281 avind o capabilitate SOA de 5A la 100V pt 10msec, iar disipatia de 80W in regim normal nu cred ca va constitui o problema pt 4 tranzistori.

Pt un stabilizator care sa alimenteze un etaj final audio este chiar recomandabil genul acesta de protectie, foldback.

 

Faptul ca nu-i dau din start toata solutia in final tot pe el il va ajuta fiindca astfel va intelege mai bine cum functioneaza genul asta de protectie.


Sesebe, felicitari ca stii asa multe dar nu vii cu remarci de genul "stiu, da nu vreau sa spun" ca insuti o intreaga sectiune, nu doar pe Dudi, lasa aroganta daca vrei sa activezi pe aici, altfel poti merge la bodega sa te certi acolo cat vrei, e la moda din ce am observat.

............................................................

 

Nu inteleg dece sari asa in sus cind de fapt este un mod clasic de a furniza informatii - cu picatura - aici pe forum, cel putin pt uni utilizatori, utilizatori care nu am vazut sa fie sanctionati pt genul asta de comportament.

 

edit: vad ca defapt esti de acord cu tipul acesta de protectie dar il consideri prea complicat. Imi cer scuze ca nu am citit bine prima data.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Pai tot ce voiam era sa stea tensiunea fixa chiar si la depasirea acelor varfuri de curent. Dar acum am inteles ca nu e posibil, asa ca nu mai conteaza.

Din punctul meu de vedere o tensiune stabilizata inseamna ca ramane perfect fixa fara nici un fel de riplu. Daca vreau cu riplu pot sa alimentez la tensiunea nestabilizata si aia e. Plus ca din cate am inteles eu stabilizatorul insusi e un fel de amplificator (de DC) si ca orice amplificator, nu doreste sa aiba sarcini capacitive pe iesire. Sau ma insel ?

Mai e si problema cu disipatia in scurt...

Recunosc ca m-am bagat sa fac ceva peste puterile mele...

 

Edit:

Chiar si cand se apropie de limitare (fara sa o depaseasca), tensiunea de iesire joaca cu cateva sute de mV.

Urasc limitarea asta din ficaţi !

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu

Ce vrei tu se numeste sursa ideeala de tensiune, adica aia cu impedanta de iesire 0, curent fara numar, tensiune perfect fixa. Asa ceva NU EXISTA FIZIC!

 

Rezultatul inevitabil este un compromis, accepti un anumit curent maxim si iti asumi ca depasindu-l scade tensiunea in mod absolut normal.

 

TU este cel care a venit cu cei 4A, acuma nu-ti convine, e prea putin, pai asta e... Dezactiveaza limitarea atunci, fa-i o protectie cu stop calibrata ceva mai sus. Mai pui 2-3 tranzistori in paralel ca sa poti ridica protectia cat mai sus si aia e, in regim normal de functionare limitarea vine de la traf.

 

PS: Nu-mi explic frustrarile tale, tot ce ai incriminat pana acum sunt fenomene absolut normale, nu inteleg de ce te plangi ca au loc... Tu vrei ceva utopic in loc sa accepti realitatea.

Link spre comentariu

.....................................................

 

Chiar si cand se apropie de limitare (fara sa o depaseasca), tensiunea de iesire joaca cu cateva sute de mV.

....................................................

 

Asta din cauza ca nu ai suficienta amplificare pe amplificatorul de eroare / comparator.

I-a pune un operational si fa simularea la o tensiune mai mica - cit suporta operationalul. Ai sa vezi ca tensiunea variaza mult mai putin - milivolti poate.

 

 

Daca ai fi facut toata sursa in comutatie ar fi fost mai simplu cu stabilizarea iar argumentul cu "mizeriile" pe care le baga o sursa in comutatie nu-i foarte solid.

Se pot realiza surse in comutatie care sa aiba zgomot de ordinul milivoltilor la iesire in toata banda, eventual combinat cu un post regulator (cu 2-3V in-out), dar asta e, ai vrut traf de 50Hz mergi cu el mai departe.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări