Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme sursa LM723


Vizitator dni Dani

Postări Recomandate

Merge si cu un singur condensator mai mare. Eu pe prima am facut-o doar cu unul de 2200uF ca aia am avut.


E o sursa cu limitare de curent, adica isi ajusteaza tensiunea la borne astfel incat sa nu depaseasca curentul setat din potentiometru.

Link spre comentariu

Ideal este sa ai filtraj suficient. Eu la aceasta o sa-i pun de cca. 16000 uF. Merge si un singur cond. de 10000 uF sau chiar 2. Pana acum am facut 2 surse dupa aceasta schema si la toate am folosit filtrajul din schema, nu am avut conzi. mai mari (sunt mai scumpi.)

 

Ma repet : nu folositi diodele din schema, chiar si pentru 2 amperi. Folositi punte redresoare de 10 A. Succes !

Link spre comentariu

Albasete, tu cum ai tratat neconcordanta dintre schema si cablaj de la postul 1? C4 apare in schema, pe cablaj e C6. Pe C6 din schema l-ai pus? Pe cablaj nu apare. Poti preciza ce fel de condensatoare ai pus si pe unde? (ceramic/electrolitic/etc). Poate cineva sa imi spuna cum influenteaza condensatorul acela pus intre pinul 4 si 13 bazat pe structura interna a integratului? [intrarea inversoare si compensarea de frecventa]

Link spre comentariu

Condul ala tocmai asta face, compensarea in frecventa, si asa se face, prin conectarea unui condensator intre iesirea AE si intrarea inversoare. Este daca vrei o reactie negativa locala in CA. Scopul esential este stabilitatea sursei ( a nu se confunda cu stabilizarea ), in anumite conditii functia de transfer ( caracteristica bode-castigul si faza versus frecventa ), poate atinge combinatii care prezinta risc de oscilatii, condul ala pune un pol dominant la o frecventa suficient de joasa sau aleasa astfel incat faza acolo este in limitele sigure. Face asta prin insasi reactanta lui, pe masura ce creste frecventa, "rezistenta" simulata de el, scade, ceea ce scade si amplificarea AE, polul este acolo unde reactanta lui este egala cu rezistenta de la inversoare la masa, de acolo amplificarea AE scade cu 20db/dec, si la o anumita frecventa devine unitara, acolo trebui ca faza sa fie in limite sigure si astfel se asigura stabilitatea sursei.

 

Multe sunt de zis despre subiectul asta, mult mai mult decat ce am zis eu aici. Dar in esenta cam asta ar fi, daca cineva gaseste ceva de completat sau corectat, rog sa nu ezite.

Link spre comentariu

Importanta da, batuta in cuie nu cred, din cate am vazut sunt scheme cu 723 compensate cu valori mult mai mici, se presupune ca oricum polul pus este mult sub cele "parazite", acuma cum arata faza acolo habar n-am, dar nici nu cred ca e cazul sa-ti faci griji, pui o valoare apropiata, eventual din combinatii serie/paralel.

Link spre comentariu

C4 este conndensatorul de 220 pF, pe cablaj este trecut gresit C6.

C6 este pe iesire de 100 uF, eu nu lam pus la nicio sursa.

C5 este 2,2 uF polarizat.

 

C4 am folosit ceramic de 220pF (atat scrie pe el, nu a fost masurat).

Filtraj 3 X 4700 uF.

 

Multumim pentru explicatii, Marian !

Editat de albasete
Link spre comentariu

2n3055. O sa le testez si pe celelalte, logic. Din pacate, probabil luni imi vin piesele si week-end-ul asta tot nu mesteresc. Am vorbit cu un amic sa imi faca o tinichea sa vad ce cutie fac. Din invelis metalic de aluminiu pentru cladiri, bond. I-am dat niste cote si cica o indoaie el cumva, ar avea si o masina care ii face un samfren pe interior ca sa o indoaie frumos. Sper sa o si foloseasca.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări