Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme sursa LM723


Vizitator dni Dani

Postări Recomandate

Mutat pereche de tranzistori de pe a buna pe a proasta, tot nu merge.

Mai schimb potentiometrele si apoi masor.

Deci, verificat inainte de plantare piese. Toate bune. Pus integrat verificat, potentiometre si tranzistoare bune, cablaj ok. Tot nu merge.

Link spre comentariu

Sursa cea buna, cu tranzistorii si potentiometrele date jos de pe cea prossta inca merge.

Masurare:

Masurare:

Curentul se regleaza, ma duc pana la 4A cu ea, dar la tensiunea de 0.6-0.9v. Incing tranzistorul.

Mai ramane sa inversez condensatorii intre ele...

Deja stransei atelierul...

post-249000-0-19796200-1495895980_thumb.jpg

Link spre comentariu

Remasurat.

Lipsea din cauza unui contact prost atunci.

Cand pun degetul ud pe pinii lui q1 si invart din pot de 10k ma duc cu tensiunea pana pe la 7v. Nu stiu daca sustine si sarcina.

post-249000-0-22066500-1495981542_thumb.jpg

Link spre comentariu

Asta-i tocmai buna de pus la topicul ala al tau "e ziua in care"...

 

Ce tensiuni ai pe pinii integratului?

Ceva sigur e in neregula pe undeva...

E buna de predat la scoli. Separat merg toate, impreuna nimic.

Si asta cu ceva "e in neregula" nu se aplica. E valabila numai cand merge din prima, cum s-a si intamplat. :rade:

E celebra prin breasla sintagma "daca ceva merge bine din prima, sigur ai gresit ceva".

Link spre comentariu

Ma tot uit pe valorile masurate de tine, si e cate ceva ce nu-mi explic.

C5 sigur 100% e verificat si e ok? Sigur nu are scurt pe el?

Dar P2? Sigur ii variaza rezistenta intre 0 si 10k atunci cand invarti de el?

Dar R10, sigur nu-i intrerupta?

 

Intreb pentru ca nu-mi explic cei 0,91V de la inversoare cu potentiometrul la maxim, pentru ca ai zis ca la iesire tot cam atat ai la maxim.

Apoi vad ca tranzistorul de pe iesirea integratului pare sa ramana blocat desi ae pare sa-i dea comanda in baza.

 

As zice sa incerci ceva experimente, sa te lamuresti daca integratul isi face treaba.

Scoate R2 ca sa dezactivezi total si temporar limitarea.

Scoate R8 si inseriaza pinul 10 cu 1k ( sau ceva de genul ) catre masa.

Scoate R9 si pune pinul 4 direct la masa, masoara tensiunile de la pinii 5, 10 si 13.

Apoi pune pinul 4 direct la pinul 6 ( referinta ), si masoara din nou aceleasi tensiuni, si vezi ce gasesti.

 

LE: Suplimentar, mai poti incerca dupa testul ala, sa "ocolesti" tranzistorul de pe iesirea integratului, un NPN de semnal ( un BC sau ceva de genul ), la care lipesti baza in pinul 13, colectorul il duci la pinul 12, iar emitorul cu 1k la masa, si refaci masuratoarea cu pinul 4 la masa si apoi la referinta.

Link spre comentariu

Toate cele discrete sunt masurate si rasmasurate. Am ales condul cu esr ul cel mai mic. Integratul a fost probat pe cealalta sursa si lucreaza. Saptamana viitoare o sa mai fac testele recomandate. Tranziatorii sunt cei care ieri au mers pe sursa buna.

Link spre comentariu

Nu conteaza ca a mers pe sursa celalta, conteaza sa se comporte ok pe placa asta, de aia am sugerat testele alea, daca rezultatul este ok, atunci stii sigur ca problema e la etajul de putere, si ala se poate testa separat la fel de usor. Schema e prea simpla ca sa nu poata fi pusa in functiune, cu ceva rabdare si inspiratie orice se rezolva.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări