Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme sursa LM723


Vizitator dni Dani

Postări Recomandate

Ce rusine, un montaj pt elevii din fostele licee de electronica!

SE scoate colectorul driver-ului PNP si se testeaza in gol, trebuie sa regleze iesirea.

Apoi se leaga la loc colector driver si se scoate colector 2N3055 si se mareste putin sarcina, sa zicem 100mA. Din nou trebuie sa regleze in acelasi interval. Legarea apoi a colectorului 2N nu creste decat curentul pe care l-ai cere eventual.

Pai cand banuiesti un integrat se face montajul de test din PDF-ul lui, nu se plange.

 

REVIN, eu banuiesc calea de limitare curent, fara sarcina pinii 2 si 3 pot fi legati impreuna.

Link spre comentariu
REVIN, eu banuiesc calea de limitare curent, fara sarcina pinii 2 si 3 pot fi legati impreuna.

Daca e să ne luăm dupa tabelul cu tensiunile la pini din pagina anterioara, nu prea are cum căci are 0V la pinul 2. Spun "daca e să ne luăm după" căci oricum acolo e o mare aiureală, apar tensiuni negative la un pin neconectat și la ieșirea VZ (?!?), nu are tensiune pe alimentare și pe referință, etc. Problema în sine e că unii pot să se uite la o astfel de schema simplă nu doar o jumătate de an, ca în cazul de față, și să o și construiască ci mult mai mult timp și tot nu or să înțeleagă cum funcționează (ceea ce se și observă)

Link spre comentariu

Nu e rusine miticamy. Am facut 2 si au mers din prima dar asta se ambitioneaza. Nu suspectez integratul. Sunt 100% sigur ca e bun. Nu imi trebuie montajul de test. Am una functionala cu soclu. Pun integratul acolo si stiu ca merge. Sa vedem ce ii face Marian. Poate ii prieste calatoria. P.S. nu mai fii acid ca nu ai de ce. Astept criticile tale in privat daca asta te descarca. Hai sa ramana topicul curat.

Link spre comentariu

nu exclud, dar l-am defrisat si curatat cu alcool izopropilic, supt tot fludorul...frecat cu abraziv de pe burete vase...replantat cu lipituri corecte zic eu, nai trecut cu surubelnita prin zonele critice...


II propun lui marian sa faca masuratorile inainte de orice interventie. Prima data iesire+joc de potentiometre cum doreste, apoi pinii in ce pozitii doreste. Coletul e facut, maine zboara.

Link spre comentariu

Ca sa citesc tensiunea cu voltmetre de-alea cu 3 fire e ok sa le leg ca in figura de mai jos ,x-uri rosii ? Pentru curent schema cu x-uri verzi. Sau dupa redresare sa imi mai pun un stabilizator de 5-9V si sa alimentez din el voltmetrul?

post-249000-0-62379100-1496142455_thumb.png

post-249000-0-25302100-1496142725_thumb.png

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Eu am alimentat separat voltmetrul. Cand am alimentat ca tine, in momentul in care coboram sub 3 volti, se stingea si afisajul voltmetrului. Vezi pe net schema de conectare. Ampermetrul are shunt inclus sau folosesti rezistenta dintre x-urile verzi ca shunt ? Si ampermetrul trebuie alimentat. Sau este analogic ?

Link spre comentariu

Folosesc voltmetre cu 3 fire, 2 sunt pentru alimentare si unul pentru masura in raport cu masa alimentarii. Voi folosi resistenta de 1 ohm pe care va trebui sa citesc caderea de tensiune, nu am ampermetru. Tu probabil ai voltmetru cu 2 fire care se alimenteaza din ce masoara si e normal ca la tensiuni mici sa nu poata aptinde ledurile.

Link spre comentariu

Inainte de a actiona, masoara in ce combinatii crezi ca e necesar, asa cum e. Poti sa verifici si potentiometrele, sunt innodate acum. Dupa, le pui un punct de fludor pt. siguranta.
Si ca legile lui Murphi sa se adrvereasca, ar fi tare ca ea sa mearga fara interventii.

 

PS, ala micu nu are nevoie de radiator din ce am observat eu.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări