Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme cu un Samsung sasiu KS7A


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

puteti incerca caci fum nu iese din cauza unui dump

:rade: O sa incerc . M-am uitat si nu mai am un soclu pentru memorie , ca sa nu chinui cablajul . Merg luni si-mi mai cumpar .

SCHIMBATI FINALUL LINII , va mai sugerat un coleg.

  De ce nu , mare lucru nu-i si cand nu sti ce sa-i mai faci ...incerci orice , cu toate ca este cel original .

Link spre comentariu

Verifica traseul de X-RAY sa nu fie ceva intrerupt pe acest traseu Succes

Ai gasit defecte de genul asta datorate X-ray ? Nu stiu daca are asa ceva ...scrie ca e optional , verific .

Verifica traseul de X-RAY sa nu fie ceva intrerupt pe acest traseu Succes

  ....nu are control X-RAY

Link spre comentariu

Care este pe DZ403 si care dupa RV205?

Revin pt ca nu s-a raspuns desi a aparut o postare:

Care din cele 4 oscilograme sant in punctele marcate de mine?

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Cum nu are eu am vazut pe schema vine de pe piniul de filament cu 2 tranzistori si duce la procesor la pinul 36

 

Tranzistorii QR02S si QR01S

 

Nam intilnit la acest sasiu dar am intilnit la altele ca daca nu ajunge impuls pe acest pin proc. atunci imaginea fuge in dreapta exact cu este la tine

 

 

in schema este incercuit punctat tot etajul asta si e notat = optional . Pe cablaj la tv-ul meu nu exista piesele , nu au fost !

Care este pe DZ403 si care dupa RV205?

 

Forma dreptunghiulara este pe jungla , cea ascutita pe dioda , masurata cu sonda de X10 . Daca plimbi mouse-ul peste miniaturi apare denumirea .Sau daca le maresti , scrie in subsol .

Editat de Bird
Link spre comentariu

Ai incercat de curiozitate alt dump?

 

Am fost azi de am luat niste memorii 24C16AN si nu reusesc sa scriu nici una , indiferent cu ce program incerc . O sa merg la un prieten sa incerc cu programatorul lui .

Eu am un miniprogramator de la Adelaida de mai multi ani , care a mers perfect . Toate au o limita ....o sa vad .

Editat de Bird
Link spre comentariu

Am fost azi de am luat niste memorii 24C16AN si nu reusesc sa scriu nici una , indiferent cu ce program incerc . O sa merg la un prieten sa incerc cu programatorul lui .

Eu am un miniprogramator de la Adelaida de mai multi ani , care a mers perfect . Toate au o limita ....o sa vad .

 

.....si daca tot nu merge ...inseamna ca nu trebuie !

  Am pus una goala ......si gata ! A DISPARUT DUNGA NEAGRA ! Refac setarile si revin cu vesti .

Link spre comentariu

Vesti bune si mai putin bune . Cea buna este ca s-a rezolvat defectul , fiind alterata / poate stricata memoria ; cea proasta este ca : avand in vedere ca se cam umfla imaginea la schimbari de luminozitate  ma astept sa fie probleme in traf ....Om vedea .

 

  Deocamdata VA MULTUMESC MULT ! pentru sfaturile date in incercarea de "a pune pe picioare " acest aparat .

 

Cu stima ,

Editat de Bird
Link spre comentariu

Ce simplu era daca schimbai dumpul din prima.

 

Da asa este

 

Vesti bune si mai putin bune . Cea buna este ca s-a rezolvat defectul , fiind alterata / poate stricata memoria ; cea proasta este ca : avand in vedere ca se cam umfla imaginea la schimbari de luminozitate  ma astept sa fie probleme in traf ....Om vedea .

 

  Deocamdata VA MULTUMESC MULT ! pentru sfaturile date in incercarea de "a pune pe picioare " acest aparat .

 

Cu stima ,

 

Daca umfla imaginea , cauta pe pinul ABL sa nu fie ceva pe acest traseu

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări