Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme cu un Samsung sasiu KS7A

Bird
 Share

Recommended Posts

Va salut !

Am teveul din subj cu urmatoarea problema : dupa cum puteti vedea in imaginea atasata , are lipsa din rastru ~ 10cm . Reglajele EW functineaza , asta insemnand ca pot mari , miscora  si " plmba " imaginea stanga dreapta .( nu rastrul ) .

Am masurat C-urile din deflexie , valuare nu si curent de fuga . Si am facut poze cu semnalul in baza si colectorul driverului si in baza finalului linii

Va rog , dati-mi si mie niste idei pe unde sa mai umblu .

Cu multumiri ,

post-175211-0-35602300-1476988717_thumb.jpg

post-175211-0-69242200-1476988738_thumb.jpg

post-175211-0-93103900-1476988750_thumb.jpg

post-175211-0-76669400-1476988766_thumb.jpg

post-175211-0-41057300-1476989180_thumb.png

• Replies 36
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu-i faza H dereglat?Daca nu atuncibceva intoarcere din linii spre jungla.

Se intorc impulsuri pentru sincronizare linii ..da unde sa apara intarzierea ? Cu toate ca ...nu ar fi intarziere ...imaginea nu este mutata cu totul ci este " stinsa " pe bucatica respectiva , impulsurile avand durata corecta ( atat cat se vede pe ecran ) .

Eu in poza cu mira nu o vad intinsa ci deplasata spre dreapta.

Patratele albe sunt normal pe centrul mirei . In stanga sunt 6,5 patrate , inspre dreapta numai ~4,5 . Daca din EW "trag " mai mult de ea spre stanga , se intoarce ,

Nu din EW ci din faza H as incerca eu.

Spune-mi te rog , cum verific si in ce puncte .... nu sustin ca ar fi din EW , am spus doar ca setarile din EW lucreaza , dar nici nu stiu " de unde sa-l apuc ".

Uite un link cu schema sasiului :

http://diagramasde.com/diagramas/televisores/CL-25M2M%20KS7A.pdf 

sau , poate deja o ai .

Multumesc

Redu dimensiunea pe orizontala pana ramane 1cm in laterale, mareste usor UG2 sa se vada rastrul si apoi vezi centrarea imaginii. Daca imaginea nu se centreaza avand liniaritate totusi pe orizontala este din fazare.

Edited by Guest

Redu dimensiunea pe orizontala pana ramane 1cm in laterale, mareste usor UG2 sa se vada rastrul si apoi vezi centrarea imaginii. Daca imaginea nu se centreaza avand liniaritate totusi pe orizontala este din fazare.

Am incercat si uite ce a iesit ...

post-175211-0-13743900-1477059728_thumb.jpg

daca a-ti schibat finalul linii,as zice sa incercati altul,sau sapati in trafo driver h tranzistor driver h,si tot ce este legat de sincro h,dar e bine de vazut si condesatorul intoarcere h,

dupa cum au spus si colegii pare h defazat

Tv-ul a avut niste C-uri in sursa proaste si nu pleca , dupa ce a plecat , era asa cum am aratat , plus niste C-Uri uscate pe cadre ...unde altera liniaritatea si dimensiunea ....pe urma am ars jungla si o sursa de 3.3V , le-am schimbat si o iau DA'CAPO .....Cam asta e ....

Ai incercat de curiozitate alt dump?

Am cautat pe net si am gasit dump-uri pentru sasiul KS7A dar nu pentru modelul de tv CW-29M064N . Sa incerc cu ele ? Nu sunt pentru aceeasi jungla . Aveti cumva asa ceva ?

Am verificat lantul de componente pe intoarcere linii pentru sincronizare  si sunt OK !

Edited by Bird