Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

TELEVIZOR HERMES SLOBOZIA!


Vizitator Ionescu Grigore

Postări Recomandate

Vizitator Ionescu Grigore

           Buna ziua,

    vreau sa stiu exact de ce mi se arde in mod repetat(trei bucati),tranzistorul final de linii,din televizorul mentionat in titlul topicului.Tranzistorul pe care l-am gasit in tv. era BU808DFI,si mai scria pe el si ST

     Am inlocuit prima data cu BU508AFI,apoi cu BU508DFI,iar ultima data dupa unele recomandari cu C5388.Am primit alte recomandari,in sensul ca trebuie neaparat originalul BU808DFI,pe care sa scrie si ST.

   Astept raspunsuri exacte,pertinente,la subiect,fara alte mojicii si prostii cu trimiteri la spitalul de boli nervoase!!!

                             

                                       Ionescu Grigore-electronist amator.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Televizorul fiind marca "Hermes Slobozia",mai mult ca sigur că sincroprocesorul slobozește impulsuri de amplitudine prea mare în baza BU,ducând la arderea lui.P.S-ce am spus mai sus,este valabil numai pentru televizorul "electronistului amator",care nu cunoaște "vă rog",și "mulțumesc".

Link spre comentariu

electronist amator...nu-i problema,invatam...dar cu glas mai mic...

celebrul BU 808DFI nu are ca echivalent in veci si nici atunci pe BU508 sau alte dracovenii. Da,C5388 merge da sa nu fie o pocnitoare de chinez.

se inlocuieste pentru prima data vesnicul condensator de 10uf din baza acestuia dupa care pe pune un tranzistor bun.dupa care vedem ce mai are.asta pentru inceput.

BU808 DFI=tr.darling.cu dioda,rezistor

BU508DFI= tr simplu cu dioda si rezistor.

Editat de ovy83
Link spre comentariu

Eu banuiesc ca este cel cu TEA2019 in sursa dar cred ca mesajul e scris ma mistocareala.

Acum multi ani am reparat un Hermes asamblat in Romania si avea sasiu Profilo SM1 , daca e asa nici vorba de 808 FL.Si eu cred ca e "bataille de jeu" , cine stie cum ne va mai poci numele pt. raspunsurile <inexacte si impertinente>....

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări