Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Akai 2.1 supraincalzire


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Posibil sa fie scurt pe intrare,verifica-ti cablurile de semnal.

Adica cum vine asta, ca nu inteleg. Daca ar fi scurt pe intrare, semnalul de la intrare ar fi 0 (zero) iar amlificatorul s-ar comporta ca si cum nu ar primi  semnal la intrare. Ba chiar mai mult, unele masuratori la amplificatoare se face cu intrarea in scurt. Cum s-ar putea incalzi amplificatorul din aceasta cauza?

Link spre comentariu

Adica cum vine asta, ca nu inteleg. Daca ar fi scurt pe intrare, semnalul de la intrare ar fi 0 (zero) iar amlificatorul s-ar comporta ca si cum nu ar primi  semnal la intrare. Ba chiar mai mult, unele masuratori la amplificatoare se face cu intrarea in scurt. Cum s-ar putea incalzi amplificatorul din aceasta cauza?

Exemplu real,patit cu un TDA7294:RCA-ul intrase in scurt,amplificatorul inca mai functiona dar integratul se incalzea excesiv.Am indepartat scurtul,amplificatorul si-a revenit.Oricat de obscur ar parea,astfel de lucruri se pot intampla

Link spre comentariu

Normal ar trebui ca radiatoarele să fie scoase pe exterior, dar nu întotdeauna se poate face modificarea montajului pentru a asigura acest lucru.Poți studia posibilitatea asta și dacă se poate face modificarea, nu ar fi rău s-o aplici...

Altă variantă ar fi dublarea radiatorului intern cu altul montat extern, pe partea exterioară a capacului boxei, între cele două radiatoare făcându-se o punte termică din cupru masiv.

Link spre comentariu

Tot sistemul e cum a venit el din magazin... nu are probleme, de functionat merge foarte bine, nu Ii dau semnal mare, el canta de pe stick mai mult si fm, mai rar pe aux din telefon. Problema e ca el se incalzeste si as vrea doar sa il racoresc putin... ca ma deranjeaza aerul cald pe care il trimite spre picioarele mele :))))

Link spre comentariu

Dacă e în garanție, nu face totuși nicio modificare, dar oricum e ușor de reparat fiindcă TDA2030 sunt ieftine. Supraîncălzirea e doar efectul reducerii costurilor prin minimizarea radiatoarelor și plasarea nefericită a radiatorului într-o incintă fără ventilare bună. Nu ai cum să-l răcești fără modificări, iar incinta fiind una închisă, nu are de unde să ia aer proaspăt în afara tubului de bass.

Link spre comentariu

Câtă vreme acel ventilator nu face decât să recircule același aer din incinta închisă, nu prea se va vedea niciun efect.Ar fi mai utilă adăugarea unui radiator extern bine cuplat termic cu cel interior.Ai putea chiar încerca folosirea unui răcitor de la un procesor de laptop, care să preia căldura de la radiatorul intern și s-o transfere afară, unde un ventilator s-o elimine eficient.

Link spre comentariu

Cauta un radiator nesimtit de mare si inlocuieste gluma aia pusa din fabrica. Am senzatia ca nici aripioarele nu sunt pozitionate prea fericit. 

 

Edit: ma uitasem eu aiurea la prima poza, radiatorul e pozitionat "corect" doar ca e subdimensionat pentru cate integrate sunt pe el.

Editat de bmwh548
Link spre comentariu
Vizitator claus

Radiatorul are o suprafata minim recomandata pentru ce e acolo. Aliajul din care e facut e prost,pozitionarea lui,la fel de neinspirata.

Intreg conceptul e varza. Macar daca puneau radiatorul cu aripioarele in exterior.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări