Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

DLED VENGA VG32DTV3


Postări Recomandate

Buna ziua , mi-a intrat si mie un ozn din acesta cu initializing.... , am rescris bin-ul salvat din spi dar tot aceeasi treaba . Am incercat un bin din postarile anterioare , acum merge , apare sigla ORION , merg butoanele dar telecomanda bineinteles nu mai merge ( cea de Venga ) . Daca puteti sa-mi dati un cod mfy pentru Orion cu acest sasiu , trebuie sa intru in meniul service sa schimb biti in optiunea cu lvds . Multumesc .

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 99
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

MFY 2102 nu merge , am gasit un cod clurc care merg toate functiile , am setat la LVDS settings sa fie ok imaginea din punct de vedere al bitilor dar iluminarea data de leduri este cumva la minim cu toate ca in service backlight este setat pe 100 , in LVDS settings orice combinatie folosesc nu se modifica luminozitatea doar calitatea

 

L.E. tensiunea de alimentare a ledurilor este 47 volti , am alimentat ledurile separat de la o placa TP.VST59S.PC1 care da 75 volti spre leduri si imaginea asa are luminozitate perfecta , Ce artificiu pot face sa cresc alimentarea ledurilor de la 47 la 60 sau 70 volti ? Multumesc .

Editat de stefank
Link spre comentariu

nu trebuie un artificiu,nu este de jucat cu alimentarea ledurilor,pot crapa si ajungi sa plangi cand schimbi leduri si nu mai gasesti unul sa mearga ok.......trebuie vazut care este cauza,un 65-70v ar fi ok in general pentru 32" 75v este deja maximul suportat,care mai mult ca sigur va aduce leduri intrerupte sa in scurt.deci sapati in partea de alimentare leduri

,,ps,,

si daca nu este secret cu ce cod clurc merge,ca poate o fi cuiva de ajutor candva

Link spre comentariu

Codul vad ca nu este aratat de program , din internet shared database l-am luat si copiat in my database , dar oricum nu cred ca mai conteaza deoarece din prost noroc am luat si telecomanda originala Venga si vad ca merg toate functiile cu ea , am luat din internet database si codul pentru modelul televizorului si merge cu toate ca softul este pentru Orion . In ce priveste tensiunea pentru leduri nu este un defect in sursa sau driver deoarece cu bin-ul original ( Initialising....) luminozitatea data de leduri este corecta ( din pacate nu am masurat atunci teniunea ) . Multumesc .

Link spre comentariu

atunci cred ca ar trebui sa vedeti unde este functia dimer in partea de invertor si sa cresteti tensiunea pe acest dimer,el este responsabil de cresterea luminozitatii,vedeti ce controler este in partea de alimentare led si care pin este dimer si puteti ataca acest pin cu o tensiune variabila 0-5v,bineintes trebuie eliminata comanda dimer din maiboard

Link spre comentariu

multumesc pentru raspunsuri , in service la backlight este setat pe 100 deci maxim iar in LVDS settings orice combinatie fac nu creste iluminarea de fond , doar calitatea imaginii iar la unele combinatii chiar dispare imaginea , am mai avut cazuri la led United sau Vortex ca din acest submeniu sa obtin iluminarea necesara dar acum cu acest dump nu vrea defel

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Buna ziua , ma puteti ajuta cu un dump pentru un tv venga VG 320DTV3 cu placa TP.SIS231.PT851 si display CN32DA727 .Am incercat celelalte softuri postate in acest topic si nu se potrivesc , ori se vad ciudat ori backlightu functioneaza cam la 10 % , cu softul de pe memoria originala scris pe alta memorie noua face tot defectul initial cu bucla la intializare

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări