Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

totusi de ce explodeaza igbt-urile?


Postări Recomandate

  • 1 an mai târziu...

revin cu problema.IGBT-urile au rezistat mai mult timp dar in cele din urma au cedat.era clar ca stingerea nu se facea rapid sau la timpul potrivit.

urmarind schema de comanda vad ca stingerea se face prin incarcarea condensatorului din colectorul tranzistorului.personal ,cred ca nu exista destul curent pentru stingere

astfel ca,am dublat valoarea condensatorului si am pus o dioda rapida pe rezistenta de 15 ohm.

pana acum merge fara probleme.inainte nu suda mai mult de 2 electrozi

untitled.JPG

Editat de asyx
Link spre comentariu

In schema asta cresterea valorii C31 conduce la scaderea tensiunii disponibile pt turn-off...

Varianta asta de driver cu condensator in serie cu tranz pnp nu e f ok.

As renunta la D29 si C31, conectand colectorul direct la DC_.

Diodele adaugate ar trebui eliminate; e posibil sa conduca la un toff prea mic, cu crestere corespunzatore a dv/dt si cu risc de defect.

Link spre comentariu
2 hours ago, asyx said:

eu am scos de pe placa G30N60

Vezi aici

https://www.elforum.info/topic/102496-telwin-tecnica-164/

si raspuns aici

https://www.elforum.info/topic/102496-telwin-tecnica-164/?tab=comments#comment-1158024

si final aici

https://www.elforum.info/topic/102496-telwin-tecnica-164/?do=findComment&comment=1158063

44 minutes ago, miticamy said:

Varianta asta de driver cu condensator in serie cu tranz pnp nu e f ok.

 

In ce sens condensatorul este serie cu tranzistorul?  Condensatorul este doar o sursa de tensiune negativa.

dl. @miticamy are dreptate.

Editat de cristi7521
Link spre comentariu

Functie de valorile elementelor, frecventa si sarcina este posibil ca palierele semnalului de comanda sa cada foarte mult, situatie in care MOS-ul poate sa ajunga pentru f scurt timp in zona liniara; daca s-ar conecta colectorul pnp-ului direct la DC_ (la sursa MOS) ar putea fi evitata aceasta situatie probabila, pnp-ul ramanand saturat si la valori mult scazute ale palierului, tinand astfel Vgs aproape egala cu Vce, oricum sub Vth.

Link spre comentariu

Sa verifice ,totusi, si condensatorul C27.Daca-l mareste la 1uF MKP10,sigur nu dauneaza.Aceeasi parte de comanda o am si eu intr-unul din invertoarele mele ( cu nentiunea ca rez de 120R am marit-o la 820R)si sudez non stop fara sa se incinga ceva.

E doar o parere...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări