Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Curiozitate


Vizitator

Postări Recomandate

Intrebarea care ma misca pe mine este: de ce s-au ars/lungit cele doua rezistente? majorarea puterii lor de la 0,25 la 0,5W este o masura suficienta pentru a nu se repeta problema? Posibil sa se fi intamplat din cauza microfoniei? (am inteles ca a fost folosit ca amplificator intr-o biserica)

 

LE am masurat cele doua rezistente pe scala 20Mohmi....sunt decedate definitiv  :da

Editat de petreelectronic
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Atunci nu gasesc nici o explicatie logica pentru cei -10V masurati pe iesire, cu alimentare negativa complet intrerupta, diferentialul este mort, prin urmare si VAS este la fel de inert, si sursa de jos trage etajul final dupa ea atat cat poate, mult sub -10V.

 

N-a comentat inca nimeni despre bucla inchisa de peste 200x...

 

PS: S-a spus ca acel cond in paralel de pe zener s-a gasit devalorizat, rezistentele am vazut din poze ca ar fi miniatura, daca defectul acelui cond ar fi dus cumva rezistenta spre masa ( un soi de scurt ) atunci rezistenta aia ar fi disipat peste 0,3W, nu mi se pare dificil de inteles de ce a cedat.

Link spre comentariu

1M este mult peste orice valoare de rezistenta din schema, influenta, aia care este, este foarte redusa-neglijabila.

 

In alta ordine de idei, nici simulatorul nu-i de acord cu cei -10V:

Posted Image

Posted Image

Posted Image

 

Si mi se pare normal, nici eu n-am ajuns cu nici un chip la -10, singura explicatie pe care o gasesc este ca rezistentele nu erau complet intrerupte ci mai degraba sever devalorizate, undeva peste 1M rezistenta ramasa, este singura varianta in care si simulatorul este de acord.

Posted Image

 

A mai vazut cineva ce bucla inchisa are schema asta? Eu am observat abea in timp ce-o puneam in simulator, initial am zis si eu ca o fi 5k6 dar nu e, nu-i punct niciunde intre 5 si 6... Am ramas masca...

 

LE: Acuma am observat ca C6 si C7 sunt pusi de mine aiurea, nu mai refac simularea, oricum este irelevant cat priveste psf...

 

Te rog pune un multimetru DIFERENTIAL B-E la tranzistorul Q2 in conditiile de simulare din imaginea 3 (cea cu 51V la iesire).

 

Multumesc!

Link spre comentariu

Uite vezi, de asta nu-s prea bune simulatoarele....iti dau rezultate gresite cum ai un mod mai ciudat de functionare.

Ai polarizare inversa B-E de 50V ceea ce inseamna tranzistor bulit 100% (jonctiunea B-E evaporata)

 

Modelul tranzistorilor folositi de tine la diferential nu-i tocmai corect.

Ai putea sa adaugi tu o dioda zenet de 6V-8V paralel cu jonctiunea B-E si atunci te vei apropia de cazul real....

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Este un model disponibil in simulator, adica asa a venit cu el, nu-i creeat. Nu cred ca-i o problema la model ci mai degraba la comportamentul simulatorului in sine, nu reproduce conditiile de distrugere.

Posted Image

 

Chiar presupunand ca jonctiunea baza-emitor devine zener de 6-7V, tot nu gasesc diferenta pana la 10, dar nici nu mai insist, am de lucru, asa ca va las.

Link spre comentariu

Merci Marian!

Probabil daca ai alege o alta valoare la zener sa zicem 7V5 sau 8V2 te-ai apropia si mai mult de -10V. Tensiunea de strapungere B-E la un bipolar nu este foarte clar definita...

 

Deci cu dioda zener ne apropiem de valoarea masurata la iesire in conditiile de rezistenta intrerupta. Inca nu inteleg de unde apare diferenta intre 9V18 de la iesire si 6V668 de pe "zenerul" B-E plus un VB-E  direct 0.7V si tot nu iese.

 

Marian daca nu te superi masoara si tensiunea in emitori la dif fata de masa si curentul de colector la Q1.

 

Multumesc!

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Tranzistorul pus de mine in diferential are Ube invers de 8V.

Am alimentat montajul de la +/- 16V pana la +/- 27v si tens pe iesire s-a pastrat intre -10,5****-10,6V.

Am sa pun un filmulet, acumulatorul este la incarcat.

 

REVIN:  asta este schema echiv ramasa.... am uitat, DZ de 8v

Posted Image

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

N-am nici un motiv sa ma supar, din contra, deci:

Posted Image

 

XMM4 e pus intre emitori diferential si masa, si curentul de colector la Q1 e vizibil la sonda aia. Am pastrat pe restul instrumentelor pentru referinta.

 

Daca o sa am timp azi o sa testez practic tensiunea de strapungere BE la polarizare inversa pentru 2N5551 si cateva BC-uri si voi reveni atunci cu rezultatele.

 

LE: Sper sa aveti timp sa observati editarea asta. Neputandu-mi explica ce deschide totusi VAS ( curentul de mers in gol indicat de XMM1 = 22mV/0R22 este masurat in ramura pozitiva ), am scos oglinda de curent din colectoare diferential si am pus rezistente simple:

Posted Image

 

De unde 500uA acolo? Ramura negativa este scoasa din discutie, deci de unde curentu asta in colectoare ca nu inteleg... Cu oglinda de curent inteleg sa existe totusi ceva comanda catre VAS, dar cu rezistente chioare n-are de unde...

Link spre comentariu

Citat;     Neputandu-mi explica ce deschide totusi VAS

 

Hai Marian ca eu am facut asta de plictiseala, voi ati luat-o prea in serios si ati gandit prea adanc!

Unii spun ca au facut chiar in liceu circuite simple cu tranz, eu sant prea batran, cand am facut eu liceul am avut parte decat de o propozitie in cartea de electrotehnica: exista si tranzistoare...si era ca o remarca oarecare la prezentarea lampilor.

Pai cu un diferential nealimentat cu minus nu are cine sa injecteze curent in PNP-urile de sus. Tranz din generatorul de curent de jos se va satura tragand dupa el iesirea. Prin 56k de reactie tens ajunge in emitor tranz dreapta diferential care va cobori pana se strapunge invers BE. In acest moment curentul prin 56k va intra in emitor trans stanga diferential care va deveni amplif cu baza la masa. Curentul din colector, aprox egal cu cel de emitor va fi injectat in baza VAS care va genera un curent ce va compensa o parte a celui din generatorul de jos, adica exact cat sa coboare tens de iesire  ca sa mentina curent prin 56k reactie.

Nu as fi sesizat problema daca dl Petre nu ar fi spus ca ambele canale s-au dus in aceeasi tensiune.

Acesta a fost mesajul care a aprins un LED printre neuroni, cati or mai fi!

 

https://youtu.be/UtRz2s-eXXs

https://www.youtube.com/watch?v=UtRz2s-eXXs&feature=youtu.be

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Foarte frumos explicat Miticamy.

 

Uite si o imagine care poate o sa ajute:

 

post-178603-0-75774800-1459245376_thumb.png

 

Apropo Marian, cind ai surse de curent la diferential in colector si R2 intrerupta, sursa de curent din colectoare este complet blocata si nu trece nici un curent dar cind ai rezistente curentul poate circula si de aceea ai diferenta aia mare de curent intre cele doua cazuri analizate de tine.....

Link spre comentariu

daca o sa am timp o sa-l desfac iarasi....spuneti-mi ce tensiuni sa masor...ancheta continua! :rade:

Nu are rost, o simulare si un filmulet au lamurit problema.

 

le: acesta este traful cu care am facut testul.

Daca in 3 luni nu-i gasesc utilizare va puteti gandi la achizitionarea lui.

Pe el scrie:  34,5v/1,8a    6,3v/0,3a    19v/0,88a

Posted Image

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări