Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Am nevoie de doua kit-uri de amplificator clasa d 1kw


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 120
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Pana si la semipunte efectul este atenuat daca se foloseste o capacitate de filtrare generoasa, citez: significant at low bus capacitors...

 

Adica cel putin in cazul asta sustin pozitia lui Leco, nu exista randament supraunitar la clasa D prin definitie, ci exista doar un efect nedorit si care tot din acel document aflam ca se compenseaza ( sau oricum se incearca sa se compenseze ) prin punctul de conectare a reactiei negative.

 

PS: Orice configuratie de montaj electric sau electronic, care ar fi asigurat randament supraunitar, indiferent de aplicatie sau gradul de complexitate, ar fi fost exploatata de mult in cautarea obsesiva de noi surse de energie.

Link spre comentariu

Corect. Condensatorii mai "larger" cer si un curent de incarcare mai mare neutralizind efectul de pumping rail. Insa e cu dus si intors si asta pentru ca poate satura prematur miezul magnetic al inductantei de iesire, pe sarcini joase la iesirea ampului.De aia tot saream eu in stinga si in dreapta acum ceva timp cum ca materialul miezului bobinei de iesire are un rol foarte important. Dar pentru a "populariza" clasa d au "omis un pic" sa mai spuna asta in acel pdf de la IR...

Link spre comentariu

N-ati inteles nimic.

Ideea este ca la aceeasi presiune acustica generata, pt acelasi randament al difuzaorelor (foarte mic), folosind un amplificator in clasa D randamentul total rezultat iese supraunitar pt ca o parte din energia disipata de difuzaore si amplificator (clasa AB) este defapt recuperata iar la final pare ca randamentul este supraunitar.

Link spre comentariu

Recuperata de cine, in de fel?

 

Peste 100% nu am auzit nicaieri, ca randament.

 

Legi nescrise sint peste tot...

 

Ele ne conduc, in general, nu si pe mine sau altii care inteleg ca supraunitar nu exista in audio si nici in fizica.

A, daca compari un amplif de 100W clasa AB pe o incinta capabila de xxdb/W/m spl si un amplif in clasa D tot de 100W, pe aceeasi incinta cu acelasi spl, randamentul este mai mare in cazul 2, dar niciodata peste 100%.

Link spre comentariu

Este absorbita de condensatorii de filtrare insa trebuie inteles faptul ca nu are suficienta energie incat sa suplimenteze puterea, este doar un efect parazit absorbit de filtrare, care cu cat este mai generos dimensionata, cu atat mai mici sunt efectele acelei autoinductii a boxei. Gandeste-te ca cel putin in cazul semipuntii D, structura etajului final si sensul curentului este practic acelasi ca si la clasa AB, difera doar modul in care finalii sunt comandati, la AB exista acele diode antiparalel pe finali tocmai ca sa preia autoinductia boxelor, dar nimeni nu spune ca acea energie este suficienta incat sa mareasca randamentul etajului final. Chestia asta a spus-o si Leco si o sustin si eu pentru ca fix asa este atat teoretic cat si practic.

Link spre comentariu

Cam orice mosfet modern are dioda aia inclusa, face parte din structura lui interna, apoi clasa AB se poate la fel de bine si cu bipolari si diode antiparalel externe, sau si cu mosfet deci fara diode, care este diferenta? Si unde se contrazic afirmatiile mele? Daca vrei pot desena 2 scheme simple ca sa demonstrez ceea ce am spus, si anume ca structura clasei D la semipunte este fix aceeasi ca la AB, si difera doar modul de control. Nu stiu de ce nu poti intelege o chestie elementara...

Link spre comentariu

Da am zis asta, si sustin in continuare acea afirmatie, acel document/print face o diferenta structurala majora care nu exista, nu stiu de unde este facut si nici nu ma intereseaza, cunostintele si intuitia imi sunt deajuns.

 

LE: am desenat acuma 2 structuri elementare AB si D, ca sa ilustrez:

Posted Image

 

Cum poti sa spui ca una recupereaza energia in timp ce cealalta o disipa sub forma de caldura ( deci o iroseste )?

Serios vorbind, ce argumente tehnice poti avea?

Link spre comentariu

Acolo este subliniat  "any energy reflected from the load is recycled to the power supply" si tu ai spus ca nu este adevarat.

in postul 38 ai spus ca este absorbita de condensatorii de filtraj, care fac parte din "the power supply" , Chestia asta nu o inteleg eu

Documentul ala este facut de niste ingineri de  la IR, nu de audiofili ce vand cabluri sau alte porcarii hiend la suprapret

LE: Argumentul meu tehnic este ca atunci cand difuzorul devine  sursa de tensiune si alimentarea amplificatorului "sarcina" , toata treaba seamana cu un convertor boost

Editat de Alin Alin
Link spre comentariu

Cam orice mosfet modern are dioda aia inclusa, face parte din structura lui interna, apoi clasa AB se poate la fel de bine si cu bipolari si diode antiparalel externe, sau si cu mosfet deci fara diode, care este diferenta? Si unde se contrazic afirmatiile mele? Daca vrei pot desena 2 scheme simple ca sa demonstrez ceea ce am spus, si anume ca structura clasei D la semipunte este fix aceeasi ca la AB, si difera doar modul de control. Nu stiu de ce nu poti intelege o chestie elementara...

Daca esti asa de priceput in a intelege clasele amplificatoarelor si este asa de similara arhitectura clasei AB cu arhitectura clasei D, dece nu pui tu aici o schema conceputa de tine in care sa folosesti un etaj final de AB si care sa functioneze in clasa D cu distorsiuni mai mici de 1%? sau invers un etaj final de clasa D dar care sa functioneze in AB tot cu distorsiuni sub 1%.

Toti ne dam mari si tari dar cind e vorba de chestii concrete.....

 

Clasa D recupereaza o parte din energia din difuzoare pt ca difuzoarele reprezinta o sarcina reactiva iar curentul nu-i in faza cu tensiunea iar daca masori curentul si tensiunea (instantaneie cu osciloscopul si sonde dedicate pt curent si tensiune) si faci produsul obtii puterea reactiva care nu-i egala cu puterea activa - este mai mare.

In cazul clasei AB diferenta este disipata de etajul final si o mica parte de difuzor dar la clasa D aceasta energie este recuperata.

V-ati legat de faptul ca am zis ca o clasa D are randament supraunitar. Este vorba numai de interpretarea datelor (puterilor). Credeti ca nu stiu ce inseamna un perpetum mobile?

Este vorba de puterea reactiva din sarcina care este mai mare decit puterea consumata din sursa de alimentare lucru posibil tocmai datorita faptului ca o mare parte din puterea reactiva se recupereaza (trebuie scazute pierderile). Din pacate fara a vedea curentul instantaneu cu o sonda de curent (putina lume are asa ceva) pe osciloscop si simultan tensiunea la bornele difuzorului, nu se poate vedea acest lucru. Mai mult, trebuie folosit un difuzor real nu sarcina simulata ca in 99% din cazurile de masuratori pe amplificatoare

 

Ramineti cu la ideile voastre inguste pt ca nu ma astept ca sa intelegeti vreodata toate subtilitatile din electronica (nici eu nu le inteleg pe toate dar macar incerc).

Da am zis asta, si sustin in continuare acea afirmatie, acel document/print face o diferenta structurala majora care nu exista, nu stiu de unde este facut si nici nu ma intereseaza, cunostintele si intuitia imi sunt deajuns.

 

LE: am desenat acuma 2 structuri elementare AB si D, ca sa ilustrez:

Posted Image

 

Cum poti sa spui ca una recupereaza energia in timp ce cealalta o disipa sub forma de caldura ( deci o iroseste )?

Serios vorbind, ce argumente tehnice poti avea?

 

Foarte simplu: depinde cum comanzi tranzistorii si sper ca asta nu trebuie explica pt ca ai pretenii de proiectant de surse in comutatie.

Link spre comentariu

Pai sa ne iertati maria voastra Sesebe ca noi muritorii de rand nu detinem idei la fel de late precum zeii electronicii asa ca tine... la clasa D boxa este reactiva, la AB bineinteles ca nu este asa, corect? Fals, avem fix aceeasi sarcina si acelasi comportament, de unde deci diferenta pe care o tot explici tu? Ti-am pus mai sus un desen cat se poate de simplu, nu vad ce-as putea face mai mult.

 

Alin, in printul D-lui miticamy se face o comparatie si deci o diferenta esentiala care in fapt nu exista, adica se specifica faptul ca la D energia reactiva este recuperata pe cand la clasa AB este irosita, este chiar atat de simplu si totodata atat de fals, si asta am sustinut eu atunci si o fac in continuare, uita-te la cele 2 scheme elementare puse de mine mai sus, n-ai cum sa faci o astfel de diferenta. Si acel prin nu este din documentul de la IR pus de Sesebe, sau cel putin asta cred, deoarece acolo in documentul de la IR nu se spune ca energia aia suplimenteaza puterea sursei, ci doar ca este un efect nedorit.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări