Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Am nevoie de doua kit-uri de amplificator clasa d 1kw


Postări Recomandate

salutare la toata lumea! de curand am vazut pe youtube un filmulet su doua kituri de cate 1 kw puse in functiune si am ramas uimit link 

am vorbit cu persoana care lea facut, mia dat urmatoarele specificati: Amplificator Classa D cu c.i. IRS2092 si finali IRFB4227

Alimentarea 2x702x95V, 10A
Cu alimentarea stabila 2/90v pe sarcina de 4 ohm 950W si pe 8 ohm 480W
Frecventa de oscilatie 300Khz
Protectie de suprasarcina incorporata! eu vreau sa le folosesc doar ca amplificator de subwoofer pana la frecventa de 100 hz maxim , aceste kituri sunt capabile sa dezvolte puterea specificata? astept si eu un raspuns multumesc mult

o sursa se alimentare completa pentru doua kituri costa in jur de 300-350 lei de 2kw se merita 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 120
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

gogosi  pe  batz ,  ulei  la  metru  si  elastic  la  sticla ... :92 orice  proces  din  univers ,  indiferent  de  natura  lui ,  are  randamentul  sub-unitar  .  daca  bagi  intr-o  cutie  neagra   2x70  volti  alternativ  cu  10  amperi  =  in  total  1400w  ,   pai  atunci  cum  naiba  sa  scoti    2  x 1000 w  =   in  total  2000w  ?  asta  ar  presupune  ca  ,  la  prima  strigare  ---  deci  fara  sa  cuantizam  si  caldura  Q  emisa  in  atmosfera  de  modulele  mergind  la  blana  ---  randamentul  procesului   ar  fi   de  MINIM  2000 / 1400   =   1,4285  ,    adica  un  ditamai  perpetuum  mobile  in  premiera  mondiala   si  inter-galactica  ... :rzb

faptul  ca  topaie  toate  alea  pe  masa   nu  inseamna  absolut  nimic ...

Link spre comentariu

Si eu am folosit un transformator de 350w la un amplificator clasa d de 500w masurati si nu s-a incalzit. Asta nu inseamna ca am randament supraunitar. 

Smecheria e ca amplificatorul clasa d consuma mult mai putin ca si unul clasa ab la pauzele dintre bas sau la frecventele la care incinta acustica are impedanta mai ridicata 

Puterea acelor module este de 750w curati pe 4 ohmi daca tensiunea de alimentare nu scade sub 80v in sarcina.

Ce sursa de 2kw ai gasit cu 300 lei ?

Editat de Alin Alin
Link spre comentariu

Stai sa vezi firma Powersoft care este cea mai apreciata actual pe piata sonorizarilor PRO, amplificator K20, cotat la 2x9000W rms, adica cel putin 20000W necesari in alimentare, totul intr-o carcasa 1U.

 

http://www.powersoft-audio.com/en/touring/k-series#series

 

Apoi sa nu te mai miri de bateriile de condensatoare ce asigura energia respectiva pe un burst de citeva microsecunde, apoi trebuiesc reincarcati cu aceeasi energie, sursa nefiind capabila de asa ceva...

 

Iata dovada la fratele mai mic de 2x6500W:

 

Link spre comentariu

filmarea  nu  reprezinta  decit  demonstratia  faptului  ca  se  minte  de  ingheata  apele  in  ceea  ce  priveste  puterea  de  iesire  rms . 

daca  am  lua  ca  fiind  adevarata  afirmatia  cum  ca  p out = 6500w / canal  ,  atunci  stim  ca  z  out = 2 ohm ,   rezulta  ca  u  out  =  radical  din {  p out  x   z  out }  =  radical  din  {  6500  x  2 }  =   114,0175 v  .   cum  aceasta  tensiune  n-a  fost  atinsa  nici  pe  departe  pe  ecranul  osciloscopului  din  experimentul  de  mai  sus  ...ce  puteti  deduce  de  aici  ?     va  spun  eu   ce ...  este  perfect  proverbul  romanesc  ...

LA  POMUL  LAUDAT  SA  NU  TE  DUCI  CU  SACUL ... :rzb

Link spre comentariu

@ Alin Alin

Da, dar atunci nu mai dam specificatii minarite si full stabil /2 ohmi/canal...

Puterea respectiva a fost un burst de citeva zeci de milisecunde, apoi a limitat drastic la 2000-2500W/canal, si in citeva secunde limitare termica...

Link spre comentariu

Prin constructie amplificatoarele in clasa D nu recupereaza energia reactiva data de incinta in opozitie de faza, insa apare efectul de Rail pumping, care nu are treaba cu asta. Acel Rail pumping are efecte negative nu pozitive.De ce nu si amplificatoarele in clasa AB nu recupereaza acea energie desi ele au diode intre iesire si railurile de alimentare?Singurele care teoretic pot recupera energia reactiva sint amplificatoarele Balanced Curent Amplifier de la Crown, la care ambele elemente comutatoare sint on si off in acelasi timp cu un duty cycle perfect egal de 50/50% in idle si de balanseaza duty cycle cind exista semnal audio. Cautati pe google Crown BCA amplifier, este un pdf unde explica detaliat ce si cum.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări