Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Invertor de sudura : marci consacrate, producatori de renume


Postări Recomandate

Cred ca 95% din produsele electronice din lume contin cel putin o componenta fabricata in china. Dupa mintea lui ion bumbu : sunt chinezesti .Scoate omul ineptii nu gluma. Hai sa ne exprimam cu adevarat atunci cand cunoastem procesul tehnologic. Nickrvl este destul de in masura sa dea o idee realista . A avut tangenta cu aceste aparate si cu alte marci in paralel cu lincoln

Link spre comentariu
Vizitator Costel dinca40

Ca o concluzie un novice in ale sudurii intra pe forum pentru a primii niste sfaturi pentru a cumpara un aparat de sudura invertor.După ce aproape o saptamana discuta pe forum cu profesionisti in materie decide sa cumpere un Lincon 150s deoarece acest aparat in aparență indiscutabil era compus din piese Lincon.Cumpara aparatul 150s (deoarece fata de 135s avea si rezerva de putere ) .Curios cum niste profesionisti in ale sudurii care au vazut si dezmembrat sute de aparate nu mentionat ca ar putea contine piese chinezesti .Ce sa inteleg dragi colegi ca un novice vede printre fantele de aerisire ale aparatului ce voi nu ati vazut cu carcasa data jos .Si de fiecare data cand se pomenea de scheme si continut tot timpul se specifica original Lincon.Asta inseamna ori superficialitate ori.....Va multumesc.Ca o concluzie un novice in ale sudurii intra pe forum pentru a primii niste sfaturi pentru a cumpara un aparat de sudura invertor.După ce aproape o saptamana discuta pe forum cu profesionisti in materie decide sa cumpere un Lincon 150s deoarece acest aparat in aparență indiscutabil era compus din piese Lincon.Cumpara aparatul 150s (deoarece fata de 135s avea si rezerva de putere ) .Curios cum niste profesionisti in ale sudurii care au vazut si dezmembrat sute de aparate nu mentionat ca ar putea contine piese chinezesti .Ce sa inteleg dragi colegi ca un novice vede printre fantele de aerisire ale aparatului ce voi nu ati vazut cu carcasa data jos .Si de fiecare data cand se pomenea de scheme si continut tot timpul se specifica original Lincon.Asta inseamna ori superficialitate ori.....Va multumesc.

Link spre comentariu

Foarte tare! Eram convins ca trebuie sa se sparga oalele in capul cuiva!

Eu unul m-as duce cu el inapoi si mi-as cere banii....mama lor de chinezi....nu mai putem sa traim pana nu-si baga ei coada peste tot! 

Editat de mac01
Link spre comentariu

Eu am aparatul din 2014 si ieri cand l-am desfacut am gasit acelasi condesator de 680 uF ca si pe al tau .

Nu m-a tentat pana acum sa ma uit prea atent de placa lui de baza pentru ca acel aparat a mers impecabil pana acum .

Experianta mea cu acest aparat a fost una fara probleme .

Eu prin componenta Lincoln originala inteleg ca acea componenta este proiectata 100 % de lincoln si realizata in fabricile sale din piese de CALITATE de la diversi furnizori,dar avand si piese proprii iar rezultatul final este tot un produs de calitate .

 

o Intrebare :   ce vei face daca peste 2 ani te va intreba un prieten ce aparat de sudura sa-si ia ?

( in conditiile in care tu vei avea acest Lincoln si se va comporta impecabil , poate-l vei scapa si de 2-3 ori pe jos si el va merge in continuare f bine ) 

Link spre comentariu

Cred ca cel mai in masura sa-ti raspunda la intrebarea asta este nickrvl.E interesanta ideea . Sunt curios si legat de cei care au Miller daca in aparatul lor nu exista cel putin o componenta facuta in china.O sa incerc sa arunc si eu un ochi in invertorul meu lincoln weekendul asta

Sa bag si eu un pic batul prin gard cu miller....tot erai curios daca contine componente chinezesti.

Editat de mac01
Link spre comentariu
Vizitator Costel dinca40

Referitor la oale sparte sa ne aducem aminte ca la un moment dat cineva spunea ca probabil voi cumpara chinezoi si ca degeaba va dati cu presupusul despre aparate de firma.Referitor la aparatul cumparat v-am spus nu sunt dezamăgit ,mai ales ca mi s-a spus ca pot sa-l returnez fara probleme daca sunt nemultumit.Din acest punct de vedere cei de la www.vai.ro sunt super ok .Daca e sa vb despre aparat ținînd cont ca pînă in acest moment eu am sudat numai cu transformator ,este super ok.Singura mica nemulțumire este ca eu mi-as da cu presupusul despre domeniul in care lucrez numai daca sant sigur in totalitate despre ce vorbesc.Si ca sa încheiem sunt convins in continuare ca am cumparat un aparat foarte bun si care poate fi recomandat si altora .Probabil si alți posesori de alte aparate bazate daca le vor demonta vor gasi piese chinezesti .

Link spre comentariu
Vizitator Costel dinca40

Sunt foarte multumit ca e Lincon dar pînă sa cumpar din discuții am inteles ca aparatele made in china si aparate firma nu se intersectează niciodată .Si comentariile mele sunt făcute ca altădată sa se facă referiri concrete fara substrat .O zi buna ca doresc tuturor .

Link spre comentariu

Sa bag si eu un pic batul prin gard cu miller....tot erai curios daca contine componente chinezesti.

 

Mda, isi permit, au luat Sprague!

 

 

Si comentariile mele sunt făcute ca altădată sa se facă referiri concrete fara substrat .

Clar, asa o sa faca fiecare si apoi sa se aleaga etichetat semidoct!

Aparatul nu are nimic, e un aparat foarte bun cu un pret pe masura, nimeni nu contesta asta, problema a fost modul de promovare complet deplasat.

Urmarea a fost un client un pic deziluzionat.

 

Grig

Link spre comentariu

Am cautat condensatorul ala de pe L.E 150s  care are  codul de produs  CD 29D si am gasit aici fisa de produs ' codul de produs se poate vedea din pozele postate de NIckrvl

Este un condensator din gama profesionala , avand plaja de temperaturi de lucru inre -40 si 85 C ; si durata de viata la 85 C  de 7000 ore de functionare iar la 40 C  de peste 100.000 de ore

Promit ca incerc sa ma documentez sa vad ce condensatoare pune L.E si pe 170s ; e totusi o diferenta de pret de 700-800 ron intre cele doua aparate si de doar 20 A 

170s mai are si display de afisare a curentului

Editat de sonyjvcro
Link spre comentariu

Singura poza pe care o am cu conzii dintr-un 170s e asta:

post-175768-0-38979500-1465218608_thumb.jpg

 

pina in discutiile astea au tot fost laudate "chinezisme" precum ca ar fi bune, acum nu mai sint bune? nu de alta dar cel mai serios defect pe care l-am intilnit la aceste invertecuri mai precis la acest 170 a fost acesta, un surub slabit:

post-175768-0-63137300-1465218777_thumb.jpg

 

Si nu uitati in continuare sa faceti diferenta intre "chinezarii" adica noname-uri si firme, de renume totusi, care asambleaza in China cu componente chinezesti/asiatice, de parca sar gasi altele...

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

O intrebare pentru colegii de pe forum care au sustinut si participat la acest subiect : Invertor de sudura - marci consacrate / producatori de renume

Ce aparat de sudura credeti ca si-a cumparat Ion Bumbu ?  

Ce marca credeti ca si-a luat ? 

Sa nu uitam ca au fost momente  in trecut  cand ataca marca Lincoln , ca era .............  ( nu comentez )

O sa va raspund tot eu : si-a luat  Lincoln 

modelul : LINCOLN Speedtec 200C

Eu il felicit pentru achizitia facuta si pentru ca ales in primul rand un producator consacrat 

Probabil a facut cea mai buna alegere in bugetul asta ( 1200 E ) 

Link spre comentariu

Hai ca am ceva timp acuma, sa ne intelegem, nu am treaba cu firma Lincoln,Esab, Miller si altii, te rog citeste din nou, problema a fost modul de promovare gresit.

S`a sustinut ca Lincoln nu foloseste componente chinezesti si s`a dovedit ca au folosit cel putin condensatorii din bateria de filtraj Made in China.

Asta a dus la acele discutii interminabile si pina la urma la un pic de dezamagire a clientului, nu era cazul cu o promovare corecta sa se intimple asaceva.

Totusi desi Lincoln e o firma buna eu la invertoare ma multumesc cu unu chinezesc, poate l`am nimerit eu bine dar galbenul meu e OK.

La MIG nu stiam prea multe dar am primit un aparat de prezentare imprumut de la Raoul care a mers la prima strigare fain de tot cu Corgon 18.

L`am probat si cu CO2 dintr`un extinctor si a mers, de, si schiopul merge insa pistoletul(Binzel-ul e din alt film...) avea diuza de gaz foarte lunga incit firul era cam lung.

Banuiesc ca de acolo poate proveni problema sau de la calitatea gazului, cine mai stie ce baga in extinctoare.

Povestea e pe Sudura de la Agricultura.

Fiind incepator am dorit neaparat  un sinergic multiproces si m`am uitat la Ductil, era 4500 lei dar promotia terminata, Miller 220 dar pretul era mare.

ESAB Rebel puteam aduce dar pina la urma am preferat acest Lincoln deoarece dealerul este in Timisoara si aparatul este cunoscut in tara.

A fost 5500lei cu pistolet Binzel, manusi, incalzitor Co2, diuze de rezerva.

post-199767-0-41558300-1477167324_thumb.jpg

Azi i`am dat drumul pe mod sinergic si a fost Ok dupa mine, doar Corgon din lipsa de timp.

E sudura cea mai argintie, restul sint cu un Javac 165, cele de sus cu Corgon , cea de jos cred ca Co2.

post-199767-0-29187300-1477167333_thumb.jpg

E si foto cu setarile facute de el in mod sinergic, profilul era de 2mm grosime.

post-199767-0-81402200-1477167339_thumb.jpg

Display-ul e fain de tot, il vad si eu chiar fara ochelari!

Una peste alta sint multumit desi  mecanismul de avans l`au plasticarit bine de tot.

Ductil era metalic dar nu`mi fac probleme, am mai vazut plasticaraie care au rezista mult si bine.

Nici ca ar avea componente chinezesti nu`mi bat capul , precis e ceva pe acolo!

Ce nu ma face fericit e faptul ca are nenorocitul de PFC dar s`au zgircit Lincoln-ii la un led de iluminare si un buton de avans rapid al sirmei, Javac are asaceva si`s tare utile

Pina una alta super OK scula, dar, cinstit, cam piparata.

 

Grig

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări