Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Invertor de sudura : marci consacrate, producatori de renume


Postări Recomandate

Sper ca nu faci referire la post`ul de mai sus , acolo am spus doar daca vrei neaparat sa cumperi Lincoln si am pus acel link , nu de ce,aia e strict treaba ta.

Singurul lucru prost la ele e pretul , a fost unu mai demult la vinzare , era un V145 in conditie ca nou , m`a tentat enorm insa 4 invertoare ar fi fost deja exagerat.

Normal ca s`a dat rapid altfel poate, poate ma bagam la el doar sa am unu buletproof.

Ideea la mine e mai simpla, daca se strica il iau pe celalalt si cind am timp ma apuc de reparat.

Momentan insa nu au fost probleme mari la chinezarii dar le`am desfacut inainte de a incepe sa lucrez cu ele si am refacut lipituri, cinstit cred ca un sfert din ele...

Nu`mi placeau mie cum aratam .

Periculoase cu adevarat am gasit vreo 3-4 lipituri.

 

Grig

 

 

 

Link spre comentariu
Vizitator Costel dinca40

Va multumesc ,am simtit ironia si pot sa va spun ca nu am nici un fel de rezerve fara de Lincon dar au fost colegi de forum care mi-au dat de inteles ca exista si alte variante si pur si simplu am vrut sa le cunosc.Referitor la Miller nu ma incadrez in buget.

Link spre comentariu

Cumpara domnule Miller si termina discutia....daca tot ai sufletul neimpacat. Ti-l recomand cu cea mai mare caldura..Am unul acasa si stiu ce-i poate capul.

 

:))))))))))))  

Adu-i omului argumente , nu doar vorbe 

Desi miller e un producator consacrat mi se pare ca a ramas mult in urma celor de la Lincoln sau  Fronius 

 

 

 

Eu ii mai recomand omului si marca Fronius deoarece : 

 

Editat de sonyjvcro
Link spre comentariu

Ce argumente sa-i aduc? Ca am un Si 160 si sudez cu 3.25 rutilic fara greturi?

Ce alte argumente ar mai fi nevoie? Sa-i spun ca nu exista by Miller? Sa-i spun ca nu este facut in China? Sa-i arat fotografii cu interiorul ca sa vada o  lucratura buna si cum toate piesele sunt acoperita de lac si pe o parte si pe alta?

Chiar nu te inteleg? Nu scrie destule pe internet despre Miller? Cu cea ramas in urma Miller in fata celorlalti?

Fronius-ul asta de unde l-ai mai scos? Pui omul sa cumpere toate aparatele care au pe youtube prezentare. Recomanda-i ceva care ai folosit si ai in gospodarie... nu din vizionarile de pe internet. Iti dai seama ca daca omul isi cumpara ce-i spui tu si se strica..oalele se sparg in capul tau?

Eu ii recomand ce am si ce stiu ca poate si e bun. Nu stiu daca ai observat, dar eu am fost retinut la recomandari cand omul a pus o intrebare cu doua-trei pagini in urma. Nu pot sa-i recomand ceva ce nu am folosit sau doar din auzite!

Am inteles acum ca nu are bani de Miller...eu altceva nu-i recomand! Nu am chef sa-mi spuna peste o luna ca l-am pus sa-si cumpere nu stiu ce aparat, iar daca se strica sa ma simt ca un prost ca i l-am recomandat eu. 

Editat de mac01
Link spre comentariu

Serios chiar nu ai auzit de Fronius ?    scrie pe google:   froinius wiki  

 

Sunt austrieci si sunt pe piata din 1945 si chiar fac lucruri bune la un pret pe masura 

 

Fronius International GmbH is an Austrian company, based in Pettenbach, Upper Austria. Fronius is active in the fields of welding technology, photovoltaics and battery charging technology.

Fronius employed 3,723 people worldwide in 2015. In addition to the company's headquarters in Pettenbach and other sites in Wels, Thalheim, Sattledt and Steinhaus, Fronius has production sites in the Czech Republic and in USA. Fronius also has sales offices in a total of 24 countries

 

revenind la miller si la lincoln , ai vazut vreo poza cu un interior de lincoln ?  

Oare Lincoln are lipiturile perfecte ? oare are protectie pe placile electronice ?  ce zici ?  oare este proiectat sa reziste sau e doar o intamplare?

Editat de sonyjvcro
Link spre comentariu

Multumesc...dar nu mi-as cumpara Fronius. Banuiesc ca la atata reclama si pretul este pe masura (s-au luat si ei dupa Lincoln sau Lincoln-ul dupa ei..apa, inghet, lovituri, cazaturi, etc)...iar printre romani nu am auzit vreo impresie buna sau proasta despre acest aparat. 

Prefer sa cumpar ce vad la altii in folosinta si sa fiu sigur de calitate...

Tin legatura cu un atelier de confectii metalice... am vazut destule aparate la viata mea si bune si ne-bune...de la ei m-am inspirat de miller. Este intradevar mai scump dar avand in vedere ca il am de multi ani si nu s-a stricat inseamna ca am cumparat un lucru bun.

Si v-am mai spus eu; suntem prea saraci pentru a ne permite lucruri de proasta calitate.

Editat de mac01
Link spre comentariu

Buna ziua v-a dat omul, belea a capatat. Vad ca se obisnuieste pe forumul asta sa despicati firul in patru si sa deviati de la subiect.

Daca ati inteles ce-am avut de spus..atunci e bine..daca nu ati inteles... iar e bine.

Nu stiu cine a spus-o in Parlamentul Romaniei si nici nu ma intereseaza.... eu am invatat-o in tinerete de la bunicul meu...acelasi bunic care mi-a spus sa-mi vad de treaba mea si sa nu ma amestec niciodata in politica deoarece este cea mai mare curva. Asa ca ce se intampla in Parlamentul Romaniei nu ma intereseaza...la mine tv-ul nu functioneaza pe programe romanesti...se defecteaza cand il comut pe aceste programe.

Si ca sa va citez;

Ieftin si prost exista..ieftin si bun nu exista!

Va las mai departe sanatosi cu discutiile contradictorii!

Editat de mac01
Link spre comentariu

N`are treaba televizorul, cind a spus`o George Valentin Bibescu televiziunea nici nu exista!

Doar ca a folosit aceasta asertiune pentru a convinge Guvernul Romaniei din 1910 -1912 , nu mai stiu exact anul, sa inzestreze

Romania cu avioane.

S`a dovedit o mare teapa, avioanele erau folosite si mult supraevaluate ca pret.

A fost prima din Aviatia Romaniei si din pacate nu ultima.

Totusi vorbele alea se folosesc tot mai mult, suna bine si ne reduc sentimentul de culpabilitate daca gresim , voit sau nu.

Deci nu`i politica , televiziune , e doar istoria pe care batrinii nostri au trait`o, o traim si nu invatam nimic din ea, folosim niste vorbe care mie`mi aduc tot timpul aminte de teapa lui Bibescu.

Asta era scrisa in Modelism .

La vorbele alea cel mai  mult supara aia ca sintem saraci, nu sintem , putem sa luam ceva foarte bun fix la ce ne trebuie noua.

Este o mare diferenta sa spui ieftin si bun nu exista si sintem prea saraci sa luam lucruri ieftine.

Luam bun la pretul corect, bun insemnind fix la ce`mi trebuie mie.

 

 

 

Grig

 

P.S. Din dezbateri apare progresul si asa mai aflam si noi de una si alta.

Din topicul asta s`a aflat si gama de echipamente produse in China de catre Lincoln.

Pina la el erau unii care ar fi bagat mina`n foc ca asaceva nu exista.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Parca vad ca lumea se cearta pe marci de aparate de sudura si omul isi ia un chinezoi.... Fronius este intr-adevar o marca foarte buna de invertoare de sudura dar si foarte scumpa. Stiu un atelier care are in dotare cateva Transpocketuri de vreo 10 ani si nu a avut nici o reparatie la nici unul. Dar asta nu inseamna ca nu se strica si astea... Am primit la reparat anul trecut un Transpocket1500(branduit Castoline) care are modulul igbt dus. Am un Esab CaddyArc tig cu modulul igbt dus(asta are si pfc incorporat), am avut la reparat si Miller Si si Sti, au fost la reparat pe garantie si Lincolnuri si tot asa.... Orice marca de invertor oricat de buna are si ea problemele ei. Sunt ateliere care au chinezarii (gen einhel) care au fost reparate si refacute unele lipituri si strangeri cu surub, schimbati cei 4 mosfeti driver care comanda traful driver si merg bine de vreo 3 ani in regim de folosire zilnica cateva ore.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări