Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

PROIECT OTL/ESL DD - COMPONENTE


Postări Recomandate

Daca a simulat functionarea amplificatorului in cele doua situatii trebuia precizat de la inceput, cea ce se vede pe acele rezultate par a fi pe 8 ohm si in acest caz sint eronate iar dvs nu a-ti inteles nimic din cea ce au incercat sa va lamureasca citiva colegi referitor la diferenta sarcinii de la 8 ohm la 32 ohm apoi invocarea modei vechi nu are legatura cu preciziunea tehnica, aproape toate postarile dvs sint neclare si incomplete in explicatii in schimb aveti pretentia sa primiti  rezultate verificate si app, am dus ideea pina la capat ?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Daca a simulat functionarea amplificatorului in cele doua situatii trebuia precizat de la inceput, cea ce se vede pe acele rezultate par a fi pe 8 ohm si in acest caz sint eronate iar dvs nu a-ti inteles nimic din cea ce au incercat sa va lamureasca citiva colegi referitor la diferenta sarcinii de la 8 ohm la 32 ohm apoi invocarea modei vechi nu are legatura cu preciziunea tehnica, aproape toate postarile dvs sint neclare si incomplete in explicatii in schimb aveti pretentia sa primiti  rezultate verificate si app, am dus ideea pina la capat ?

Multumesc

Ca sa fiu si mai precis ca dvs. d-le Popa, moda veche are legatura cu bunul simt. Scuze pentru off-topic.

Link spre comentariu

D-le Victor Dascalescu, nu are rost sa va enervati fiindca la intrebari imprecise este destul de greu sa primiti solutii corecte, concret cu o pereche de 6S33S sub 32 ohm poate fi vorba doar de compromis tehnic si daca i-l acceptati este treaba dvs , insa aceiasi realitate tehnica spune altceva pentru o situatie reala , intelegeti ?

Link spre comentariu

post-241795-0-55577800-1457642405_thumb.png

 

Da pe alte continente oamenii au acel simt de care a inte vorbeam, nu sunt aroganti si nu etaleaza autosuficienta. Iata in imagine ca cineva amabil care a si citit despre ce este vorba (otl+esl+32ohm) s-a straduit sa ofere o idee, o solutie, sau macar o simulare.

Iar un altul care construieste otl-uri de marca de 30 de ani, a scris:

 

A 1 ohm wirewound resistor used as current limiting in the cathodes of the power tubes should be helpful. 

As you increase the load impedance, at some point you run out of voltage to drive it without also increasing the plate voltage on the power tubes. For this reason, most lower power OTLs seem to work best between 16-32 ohms. There is no reason to go over 32 ohms!

Link spre comentariu

Posted ImageTM OTL remake-9.png

 

Da pe alte continente oamenii au acel simt de care a inte vorbeam, nu sunt aroganti si nu etaleaza autosuficienta. Iata in imagine ca cineva amabil care a si citit despre ce este vorba (otl+esl+32ohm) s-a straduit sa ofere o idee, o solutie, sau macar o simulare.

Iar un altul care construieste otl-uri de marca de 30 de ani, a scris:

 

A 1 ohm wirewound resistor used as current limiting in the cathodes of the power tubes should be helpful. 

 

As you increase the load impedance, at some point you run out of voltage to drive it without also increasing the plate voltage on the power tubes. For this reason, most lower power OTLs seem to work best between 16-32 ohms. There is no reason to go over 32 ohms!

...Domnule Dascalescu.....nu stiu daca dumneavoastra ati trait in strainatate o perioada mai lunga de timp, in schimb va asigur ca nu stiti exact cum sta treaba cu strainii. Sa nu aveti impresia ca in strainatate atunci cand ai o problema sare cineva sa te ajute moca. Acolo totul e pe ...bani. Nimic nu e gratis, nici aerul pe care il respiri, si pt ala platesti ''steuer'' , umsatzsteuer si mehrwertsteuer....

Faptul ca pe unele forumuri straine cand pui o intrebare primesti niste raspunsuri nu inseamna ca daca ii zapacesti pe aia cu sute de intrebari o sa si primesti mii de raspunsuri.

Am citit topicul asta de vreo zece ori si sincer sa fiu n-am inteles exact ce vreti ..in final.

Un amplificator fara traf ...sa functioneze cu traf de iesire...

Colegii de forum au incercat pe parcurs sa va ajute dar dvs ati deviat subtil subiectul si in final s-au scris pagini intregi aiurea. La un moment dat chiar marele Valderama va recomandat un SS pt atacul ESL_urilor. Intre timp i-a trecut de ''monoloage''.

Ca o concluzie finala ...ati aruncat o piatra in apa si puneti fraierii s-o scoata....sau...n-aveti incarcare si faceti studii psihologice pe subiecte reale si va jucati cu mintea unora..

Pun aici un rezumat cu ce s-a discutat in 9 pagini...

 

#1
Postat 03 februarie 2016 - 07:42
Deschid acest topic diferit de   pentru a cere ajutor celor avansati si experimentati dar mai ales pasionati.
Avind in vedere stadiul destul de avansat al proiectului nostru DD, unele idei si concluzii nascute pe parcurs dar mai ales punerea in practica a acestei interesante idei de a "imperechea" un OTL cu un OT(ma refer la cel de intrare in ESL63) 
 
Una dintre problemele principale de care m-am lovit sunt transformatoarele de alimentare folosite, toroidale  (fabricate la "Iasi" nu dau nume)
 
....pana la pag. 3 se discuta de transformatoare, bilanturi de puteri...
 
#37_pag.03
Va multumesc pentru dizertatie.
Mergem inainte pe principiul medieval "CREDE SI NU CERCETA"
 
#53
Postat 11 februarie 2016 - 09:53
 Popa Marius
De fapt amplificatorul OTL a fost construit ,cel putin eu asa am inteles de d-l V. Dascalescu care-l asculta de citeva luni, pentru boxe de tip ESL cunoscute ca avind o puternica variatie a impendantei ce se reflecta inevitabil pe tuburile finale de acea 6S33S sint foarte potrivite avind rezistenta interna foarte mica insa nu cred ca se uita ca acest OTL teoretic pe 8 Ohm ataca de fapt un transformator modulator pentru armaturile electrostatice si atunci de ce nu se adapteaza cit de cit corect iesirea tuburilor pe o impendanta corecta , oricum este dificil sa se cunoasca impendanta armaturilor si mai cred ca experimentul este neterminat...
 
#54
 ionicadelatara
 
ca sa poti termina un astfel de experiment iti trebuie in ziua de astazi un laborator de minim 100k$...de ce? pt ca nu prea exista sonde care sa poata masura electric , direct in circuit pe armaturile difuzorului , difuzoare electrostatice fara sa influenteze raspunsul lor.
toate masuratorile electrice se fac de obicei in primar folosind capacitati fixe in secundar sau esl-urile.
singurele masuratori reale sunt facute in camere anechoice special concepute pt masurarea traductoarelor si mai aproape de Cambridge nu stiu un laborator competent in a face asa ceva pt difuzoare ESL.Or fi, dar nu le stiu eu... 
 
#55
Da, experimentu este neterminat, urmeaza 32 ohmi in loc de 8 ohmi
 
#57
Totusi, as insista pentru cine are rabdare, sa citeasca acest articol:
si apoi, avind cunostintele teoretice si practice necesare, sa-l comenteze
PS. acest proiect a fost realizat in sute de variante, pe toate continentele si inca se mai dezbate, BRAVO TIM
 
#59
 valderama
 
întreb care ar fi diferenţa audiofilă între acest amplificator creaţie TIM şi un etaj final SS cu cvasi-complementari ?(retoric), devine cumva mai audiofil ăla cu etaj final SS-cvasi-complementari ?!(cel puţin în teorie aşa stau lucrurile, desigur audiofilia practicată sau ne-practicată întrece teoria).
 
#60
Sincer, nu mi-o luati in nume de rau, raspunsul vi-l puteti da numai dvs, aplicand practic.
In rest, avind in vedere faptul declarat ca nu sunt de profesie ci doar fac ce fac din hoby, ma intreb de ce la Tim functioneaza de 8 ani, la altii de 2-3-4 ani si la mine de 8 luni ?
Si inca ceva, amlificatoare, boxe, surse de semnal, etc sunt niste instrumente imperfecte dar a caror menire este sa cante si sa ne incante....in rest, scopul scuza mijloacele.
 
#62
Postat 11 februarie 2016 - 12:47
''valderama, pe 11 Feb 2016 - 12:44 PM, a spus:
da acum chiar înţeleg, consideraţi că nu am aplicat practic.''
Poate n-ar trebui sa va raspund sa nu cumva sa ma intelegeti gresit, dar poate va starnesc curiozitatea, cred ca este una dintre calitatile noastre.
 
...discutzii despre Edison, bere...etc...si urmeaza despre CCS_uri
 
#70
Postat 15 februarie 2016 - 03:20
Fiind la faza intermediara de ccs cu ss, am urmatoarea dilema:
Ce tranzistor sa folosesc?
2sk117 (schema japonezului, -35v 1mA)
2n5458(schema Ciuffoli, -15v 1mA)
 
Multumesc,
 
PS. desigur ca finalitatea va fi ef86, dar pina atunci mai am de experimentat.
 
#72
viobio
 
Daca doriti sa folositi EF86 ca sursa de curent constant nu conteaza ce marca este,stricati orzul pe giste,ca sursa de curent constant puteti folosi orice pentoda care supotra un curent de 2..3mA,cel mai bine si fiabil este cu un tranzistor!EF86 folosita ca sursa de curent constant nu influenteaza soundul final. 
 
#73
 
La greci, aceasta abordare se chiama anapoda, scuze, sper ca intelegeti de gluma.
Pai eu vorbeam de fet-uri. Cand voi depasi aceasta faza, voi face si ccs-ul cu pentoda si voi pune intrebari asteptand raspuns....
 
...marca ef86-ului n-are de-aface cu acest subiect.
 
....sortari FET_uri...
 
#76
Multumesc frumos, va voi tine la curent cu testele de ascultare - ccsR-ccsSS- ccsEF86
PS.
Avind in vedere stadiul actual ccsSS, ma puteti ajuta sa gasesc o metoda simpla de sortare pentru fet-uri?
 
#82
popa marius
 
Spectrul armonic  este dat de  regimul de functionare a tuburilor defazoare iar un CCS se proiecteaza tinind cont de suma curentilor anodici, functia lui este identica cu a unui inductor iar tensiunea negativa depinde de amplitudinea semnalului transferat de acea alegerea tipului de CCS se face doar daca se cunoasc particularitatile fiecaruia referinta fiind inductorul ideal
 
#83
fcon
 
Asta inseamna ca simularile facute de dl. Lazaroiu au sau nu au vreo importanta, avand la baza necesitatile de curent din schema si parametri declarati indentici pentru fiecare tip de CCS?
Se preteaza aceste simulari definitiei de mai sus (din mesajul anterior)?
 
Daca au importanta, imi mentin preferinta pentru inductante/bobine/socuri/transformatoare/sarme...
Daca NU au importanta, probabil au fost niste glume, la fel ca si aprecierea lui Victor; toata lumea glumea, numai mie mi-a lipsit simtul umorului in acest topic...
 
#84
 
ionicadelatara
 
n-ati posta schema amplificatorului despre care discutati? nu e nici un ccs in schema lui Tim mellow...am senzatia ca vorbim despre lupi cu zapada la brau in mijlocul campului...
 
#86
mai cititi.....in articolul lui si in proiectul meu:
"An alternative arrangement is to
apply the input signal to the grid of V1b
with series feedback applied to the grid
of V1a. This has the advantage of allowing
higher input impedance (1M, for
example). However, it would also tend
to unbalance the input stage slightly,
unless you use an “ideal” solid-state current
source in place of R7"
 
schema este strict aceeasi, decat alimentarea am separat-o in 4 sectiuni(+/-150; +146; -430; -35 sau-205) si in loc de R7 am pus un ccs
 
#94
Avind in vedere ca CCS-ul cu 2sk117 merge iar pentru a trece la CCS EF86 inca nu am transformatorul modificat, am trecut la sortarea tuburilor ef86.
Cele folosite la probe au fost bunicele TESLA acum am urmatoarea dilema:
EF86
EF806
E80F
avind in vedere ca vor lucra in montaj diferential (vezi OTL-ul meu)
Astept cu drag sugestii atit practice dar si teoretice.
Multumesc anticipat.
 
........Zero hysteresis Transformer-Less (ZOTL)....David Berning....
 
#106
 
 ionicadelatara
 
n-am chef sa completez design-ul lui Tim Mellow...eu l-as modifica pana in prasele...
 
#107
 
Nici eu n-am chef sa ma scol la 7:00 sa merg la serviciu, totusi fac asta de vreo 40 de ani.....
 
#114
 
....OTL cu tuburile EL509 (EL519)....
 
#118
Iata ce mi-a simulat un prieten din afara, pasionat si el de OTL-uri. Daca as dispune de o sursa mai buna de semnal si un analizor ca al lui, tare as fi curios ce ar iesi pe REAL (ma refer la ftt-uri)
 
....
Link spre comentariu
Vizitator ionicadelatara

@dascalescu:

De ce nu apelati la sfaturile celor  din afara in continuare?

Nici nu stiu de ce mai intrati aici

?

Cred ca vi s-au sugerat de-a lungul timpului toate solutiile posibile si imposibile.

DIJABA!

Link spre comentariu

Discutiile pot continua la nesfarsit in acest fel,acum incerc sa va aduc de pe plaiurile Mioritice o simulare (asa cum stiu eu sa o fac!) pentru amplificatorul TM original,amplificator pe care v-as recomanda (ruga!) sa-l lasati asa cum a fost proiectat sunt foarte sigur ca preferatul dv. TM a facut TOTUL sau tot ce se poate mai bine pentru acest amplificator,mai mult decat atat am inteles ca sunteti foarte multumit de rezultatele auditiei.

  Personal nu sunt fan al amplificatoarelor OTL,dar practic in locul dv. as incerca ceva cu niste tuburi mai stabile in timp,gen EL509,EL519,6P45P si chiar EL500(504),6C33C fiind cunoscute pentru dispersia mare a parametrilor si instabilitatea in timp mai ales atunci cand se lucreaza aproape sau peste Pda recomandat,este parerea mea si nu trebuie tinut cont de ea,acest amplificator cu 6C33C il definitivati mecanic si va fi un proiect finalizat.

Imi cer scuze,dar dv. incercati sa puneti in "scaun cu rotile" o schema foarte bine pusa la punct.

 In schema simulata cu rezistente de sarcina de 8 ohmi,32 ohmi, si 72 ohmi am pastrat acelasi raport NFB insa am calibrat generatorul pentru a obtine sinus nelimitat pe sarcina respectiva:

- pentru Rs=8 ohmi,Vin=0.67V~ si Ps= 21W

- pentru Rs=32 ohmi,Vin=1.75V~ si Ps= 37.6W

- pentru Rs=72 ohmi,Vin=2.5V~ si Ps= 34.4W

FFT-urile sunt pe o sarcina pur rezistiva si la Fc=1000Hz.

Urmariti cele de mai jos si trageti concluziile :

 

P.S schema simulata de colegul de peste hotare de la punctul #125 are oarece greseli destul de grosolane:

- anodul lui V3 prin rezistenta R11 nu poate fi conectat niciodata la masa (cazul din schema simulata de el) si asta pentru ca va conduce la un curent prin tuburile finale de mers in gol de peste 2.7A (!!!!) adica Pd>253W

- reteaua NFB R18,C5 este absolt neinspirata,aceasta fiind un "robinet" de -1,5dB pentru frecventele de la 1500Hz...4000Hz,adica tocmai ce da prezenta/stralucire semnalului muzical.

Daca simularea a fost facuta cu aceste greseli,din punctul meu de vedere nu poate fi luata in seama.

------------------

post-175212-0-83300700-1457682035_thumb.png

post-175212-0-71081100-1457682059_thumb.png

post-175212-0-91127300-1457682177_thumb.png

post-175212-0-75668300-1457682187_thumb.png

post-175212-0-81906700-1457682194_thumb.png

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

O sursa de curent constant performanta, cu cit e mai performanta cu atit are mai putina importanta cu ce e facuta, tub tranzistori sau bobina. Tine curentul constant si atit. Nu are "aroma" proprie. Asa ca e inutil a se folosi un tub scump cind se pot folosi 2-3 tranzistori.

Link spre comentariu

O sursa de curent constant performanta, cu cit e mai performanta cu atit are mai putina importanta cu ce e facuta, tub tranzistori sau bobina. Tine curentul constant si atit. Nu are "aroma" proprie. Asa ca e inutil a se folosi un tub scump cind se pot folosi 2-3 tranzistori.

Corect !

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări