Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

conectare deconectare condensator


Postări Recomandate

Florine , ca să nu fiu acuzat de răutate , am să explic aici . Că pricepi sau nu , e fix problema ta , eu n-am să mai revin . Dar poate ajută pe alții . 

Determinarea repartiției tensiunii pe condensatorii legați în serie  pleacă de la principiul conservării sarcinii . Sarcina  pe armăturile conectate a doi condensatori legați în serie este aceeași . Dar sarcina fiind Q = C * U rezultă că tensiunea pe un condensator este cu atât mai mare cu cât capacitatea lui este mai mică . Deci dacă legăm în serie C1 și C2 și le aplicăm o tensiune totală U avem : U1 = C2 * U / ( C1 + C2 ) respectiv U2 = C1 * U / ( C1 + C2 ). Relația este adevărată și în CC și în CA . Trebuie de altfel menționat că formula care dă capacitatea echivalentă serie este dedusă tot din principiul enunțat . 

Acum , din oricare din ecuațiile de mai sus putem scoate tensiunea maximă admisă . Aceasta va fi minimul dintre [ (C1+C2) / C2 ] * U1max     și  

[ (C1+C2) / C1 ] * U2max

unde  U1max și  U2max sunt tensiunile admisibile ale celor doi condensatori .

Reamintesc  aici că tensiunea maximă ( de lucru ) a unui condensator este o mărime limită absolută nu un parametru caracteristic sau funcțional.

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Efortul colegului UDAR , s-ar putea sa fie in zadar!...uite ca am facut si versuri cu rima fara sa vreau!

  Florine , retine trei chestii mari: 

 1)  inserierea a 2 condensatori cu aceeasi tensiune de lucru , se face dupa formula Cx = C1  x  C2 / C1 + C2 

     EXEMPLU  C1 = 12 micro/250V c.a. 

                         C2 = 16 micro/250Vc.a.   => C1 x C2 / C1 + C2 =  12  x  16/  12+ 16 = 6,857 micro/500Vc.a.

2)inserierea a 2 condensatori cu tensiuni diferite de lucru, se face dupa aceeasi formula , dar tensiunea maxima de lucru este dublul tensiunii cu valoarea mai mica!!!

 EXEMPLU  C1=12 micro/250Vc.a.

                      C2= 16 micro/200Vc.a.  => C1  x C2 / C1 + C2 =  12 x 16 / 12 + 16 = 6,857micro/400V c. a.  !!!!

3) inserierea a 2 condensatori cu aceeasi tensiune de lucru si aceeasi valoare a capacitatii se face dupa aceeasi formula cu urmatorul rezultat

EXEMPLU   C1 = 16 micro/250Vc.a.

                     C2 = 16 micro/250Vc.a.  => aceeasi formula => 8 micro/ 500Vc.a. !!!

....daca nici acum nu este clar , imi pare rau Florine, cred ca nimeni de pe acest pamant nu te poate face sa intelegi!...zau!...oameni grei de pe forum au intervenit ca sa te ajute cu explicatii pentru electronist de gradinita....adica incepator!!...dar, orice incepator, face pe dracu in patru sa dovedeasca profului ca a inteles!!!...pentru asta pune mana si citeste!!!....si apoi demonstreaza profului ca merita efortul ca acesta sa-si bata capul cu el !!!....ne chinuim cu totii sa te facem sa intelegi....din partea ta nu se vede nici o farama de efort !!!....ba se vede ceva, imi cer scuze ca nu am mentionat asta...

   ....ti-ai imbunatatit modul de scriere/adresare....pentru asta , felicitari!

Link spre comentariu

O mică corecție , fără supărare .

La pct . 2 e adevărat doar dacă condensatorii au aceeași capacitate . Căci dacă , de exemplu C2 are 200 µF nu 16µF pe el nu cade mai nimic , aproape toată tensiunea cade pe C1 deci combinația rezistă puțin peste tensiunea lui C1 . 

Link spre comentariu

Ma simt obligat sa mai fac un post...asta ca sa inteleaga colegul Florin ce am discutat eu cu colegul UDAR in posturile 49 si 50....

  Orice condensator , alimentat cu tensiune alternativa prezinta o reactanta capacitiva...in formule este notata Xc....

....aceasta Xc  are valoarea Xc = 1 / 2 x PI x f  x C si se masoara in ohmi....

  o explicatie simplificata la extrem- reactanta capacitiva este rezistenta ohmica echivalenta a condensatorului alimentat cu tensiune alternativa....

...de ce depinde aceasta reactanta...pai de o constanta -2 x PI (3,14)....de frecventa-in cazul nostru cea a retelei adica 50 herti...de capacitatea condensatorului exprimata in farazi - adica 1 microfarad este mai mic de un milion de ori decat un farad...

 EXEMPLU : condensator 12 micro/250Vc.a.  => valoarea capacitatii in farazi = 0,000012 Farazi

                      condensator 200 micro/250c.a.  => valoarea capacitatii in farazi  = 0, 0002 Farazi

...reactanta capacitiva pt. primul  =>  1/ 2 x 3,14 x 50 x 0,000012 = 1 / 0,003768 = 265,39 ohmi

...reactanta capacitiva pt. al 2-lea => 1/ 2 x 3,14 x 50 x 0,0002  =  1/ 0,0628 = 15,92 ohmi

 AM SPUS MAI SUS SI MAI SPUN O DATA! - TOATE ACESTE CALCULE SI VALORI OBTINUTE SE REFERA DOAR LA CIRCUITE ALIMENTATE IN CURENT ALTERNATIV!!

 ...sa revenim la oile noastre...cele 2 valori calculate sunt sunt "vazute" de curentul alternativ aplicat la bornele celor 2 condensatori inseriati...

 sa presupunem ca ,cei 2 condensatori inseriati!- au, la bornele lor, o tensiune de 250V.a.c....deci rezistenta totala aflata in circuit este  265,39 + 15,92 = 281,31 ohmi...

 ...daca aplicam legea lui Ohm => I = U/R rezulta valoarea curentului prin circuit ...care este I = 250/ 281,31 = 0,8886A....

...acum , daca stim curentul prin circuit, putem afla valoarea tensiunii care cade pe fiecare condensator...

 ...adica  - pentru condensatorul de 12 microfarazi =>  U = I x R = 0,8886 X 265,39 = 235,825V....!!!!!

...pentru condensatorul de 200 microfarazi  =>  U = I  x R = 0,8886 x 15,92 = 14,146V....!!!

...verificare calcul matematic  =>  am stabilit la bornele circuitului o tensiune de lucru de 250Va.c.   ....=> 235,825 + 14,146 = 249,971V...!!!...valoare absolut corecta pt. ca nu am luat in calcul toate zecimalele rezultate !!

 Florine, acum este clar ce inseamna capacitati diferite inseriate intr-un circuit de curent alternativ ????

....este, de asemenea, clar ca postul 49 al colegului UDAR este corect si exprima realitatea???

 CONCLUZIE   Trebuie sa inveti legile de baza ale electricitatii....daca nici acest post nu te-a convins, atunci ...eu ma dau batut...definitiv si irevocabil!

Editat de flomar60
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări