Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

vreau sa fa o incinta bass reflex ajutor


Vizitator jimmy__

Postări Recomandate

Vizitator jimmy__

saluteste prima data cand scriu pe forumvreau sa fac o incinta bass reflex pentru un difuzor 104x dual voice coil 10" de la directed audio poate ma ajuta cinevaparametrii sunt urmatoriiFs (free-air resonance, Hz) 38.00Vas (equivalent compliance, cu. ft.) 0.83Vas (equivalent compliance, liters) 23.68Qms (Q, mechanical) 5.50Qes (Q, electrical) 0.60Qts (total driver Q) 0.54Re (DC resistance, ohms) 7.70Z (nominal impedance, ohms) 8.00Le (inductance, mh) 3.44Efficiency (2.83V @ 1M, dB) 85.43Xmax (one way linear excursion, in.) 0.39Xmax (one way linear excursion, mm) 10.00Pe (continuous power handling, watts) 200Peak power handling (music, watts) 400Mms (total moving mass, grams) 113.39Cms (mechanical compliance, mm/N) 155Bl (motor strength, Tesla-M) 18.70Sd (effective radiating area, sq. cm.) 330.06Sd (effective radiating area, sq. in.) 51.15Frequency range (Hz) 40-2.5Energy Bandwidth Product (EBP) 63.33Driver Physical Dimension Mounting hole diameter (inches) 9.00Mounting depth (inches) 4.50Basket diameter (inches) 10.50Recommended Enclosures Typical sealed enclosure (cu. ft.) 0.70SPL Sealed Enclosure (cu. ft.) 0.42Low Qtc Sealed Enclosure (cu. ft.) 1.30Vented enclosure (cu. ft.) 0.60Port tuning frequency (Hz) 40.00Port diameter (inside, in.) 3.00Equivalent square port (in.) 2.68x2.68Port length (in.) 16.00multumesc anticipat

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator jimmy__

scuze pentru "ajutor"dimensiunile de pe cutia difuzorului sunt exterioare si anume sealed 12.25 x 14.75 x 10.75 invented 13 x 15.5 x 11.25 inconform tabelului sealed are 0.7 cu ft, si vented are 0.6 cu ftla prima vedere ar trebui sa fie inversnu stiu ce sa zic dar chiar si cu dimensiunile date de producator portul este prea lung si nu stiu cum sa-l amplasez

Link spre comentariu

Nu este obligatoriu ca cea de reflex sa aiba volumul mai mare decat cea pe compresie. Acest lucru depinde de parametrii difuzorului.Din Qots-ul difuzorului ar rezulta ca merge bine intr-o incinta inchisa.Totusi, intr-adevar portul este foarte lung ( 16 inci ).O sa incerc sa simulez ceva in seara asta sa vad daca am putea scurta portul sau daca gasesc ceva mai bun.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator jimmy__

am realizat incinta conform datelor furnizate de producatorportul(2.675x2.675 in) l-am facut din lemn folosind doi pereti ai incintei avand forma de Lproblema este ca se aude un sunet ciudat (vajait)nu este executat portul cum trebuie?

Link spre comentariu
Vizitator jimmy__

nu am reusit sa fac sa nu se mai auda acel zgomot ciudat.portul era prea aproape de difuzor, l-am taiat dar tot nu se aude bine si mi se pare ca fara un calcul nu ajung la nici un rezultat.as avea rugamintea sa faca cineva priceput o simulare ca vreau sa fac o incinta mai mare. eu am facut in cateva programe dar nu ma pot baza pe asta(nu am experienta). sunt si cateva chestii pe care nu le stiu precum : param t/s la dvc sunt calculati pentru legarea in serie a bobinelor.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator SIG

Eu zic sa te mai uiti inca odata la recomandarea producatorului in ceea ce priveste incinta recomandata,nu cred sa faca gafe de genul nu intra portul ca e prea lung.(ai grija la conversia unitatilor de masura,sunt pe net site-uri cu conversii)(by the way,portul recomandat e patrat?2.68x2.68)

 

Daca tot insisti sa vezi ce ar'iesi cu o boxa de 42 litri si port de 4,8 cm diametru,uite ce mi-a dat mie:

fb= 31.63 Hz

f-3= 28.53

lungime port = 7,01 cm

Peak = 1.21 dB (apare aceasta amplificare a frecventelor joase care sper sa nu deranjeze)

Eu am folosit schema logica data de autor si sunt multumit de rezultat

http://www.mhsoft.nl/Ventedsystem_en.asp

P.S. Initial schema iti recomanda un volum,daca tu vrei sa-l schimbi atunci mergi pe partea dreapta a schemei,dupa cum iti indica.

Vezi ca se poate parca si download-a un program de calcul de pe site.

Bafta.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări