Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Primul meu proiect cu tuburi.


Postări Recomandate

Va salut, am terminat softul la controller (fara telecomanda, nu mi-au sosit TSOP1738), atasez un video cu simularea.

La apasarea butonului "MODE", din stare de "STAND-BY" (culoarea rosie a ledului bi-color, se trece in starea "ON" (bi-colorul se face verde), acelasi buton "MODE" face si selectia intrarilor, la apasare face "LOOP" pe intrari, comutarea propriu zisa facandu-se la eliberarea butonului. La o apasare prelungita se trece in stare "OFF".

 

Am atasat fisierul video arhivat RAR deoarece nu-mi permitea atasarea directa .

M520_1.rar

Link spre comentariu

Daca spuneati ca veti folosi o telecomanda Nec, inseamna ca partea de receptie va avea facilitatea sa invete butoanele telecomenzii Nec alese pentru comenzi?

Ma gandeam ca faceti o telecomanda dedicata pt receptor, cu microcontroller si hex. Ar fi fost mai "trendy", dar e foarte bine si asa!

 

Felicitari pt intreg proiectul!

Link spre comentariu

Multumesc, m-am gandit sa implementez functia de invatare a unei telecomenzi dar ma complic cine vrea este aici un exemplu :

 http://www.edaboard.com/thread161255.html .

 

Nu avea rost sa construiesc o telecomanda, desi era poate mai usor, nu mai trebuia decodat, scriam un protocol propriu.

Eu am o telecomanda care vreau sa o folosesc cu acest modul , dupa cum am mai zis foloseste protocolul NEC, care este foarte bine descris aici:

 http://www.sbprojects.com/knowledge/ir/nec.php

 

apoi am folosit acest IR analyzer:

 http://ostan.cz/IR_protocol_analyzer/ sa vad ce comenzi imi sunt generate la fiecare apasare de buton , 

 

 apoi am folosit LIBSTOCK-ul si ceva inspiratie.  

 

Softul l-am scris folosind mikroc.

Link spre comentariu

Am primit componentele, releele mici sunt pt semnal cele mari pentru protectii. De asemeni am mai lucrat la softul controllerului, video cu functionarea aici:

 

 

 

Din zi in zi trebuie sa ajunga si trafo audio in tara ca si condensatoarele  de altfel.

 

Am intrebat vendorul cum face inperecherea la lampi, iata ce mi s-a raspuns:

 

"We match current production power tubes based on plate current and transconductance. We charge an additional $1.25 per tube for matching.

Due to the difficulty of finding NOS tubes that match brand and ratings, NOS tube matching is $2.50 per tube. They are matched for transconductance and, if possible, we also match them for plate current."

post-235128-0-17249000-1438646931_thumb.jpg

Link spre comentariu

Am uitat ceva care mi-as dori sa se intample si in Romania, in coletul cu componente era lista completa cu ce am comandat, dar dintre itemurile din pachet lipsea placuta cu barete pentru montarea "in aer" a componentelor, asa ca le-am trimis un email, si pe langa scuzele de rigoare, mi-au trimis un nou colet cu obiectul in cauza plus mi-au bagat banii inapoi in cont astfel incat l-am obtinut gratuit.

Frumos, nu?

post-235128-0-24582900-1438654410_thumb.jpg

post-235128-0-25677800-1438654800_thumb.jpg

Editat de Marius Rotundu
Link spre comentariu

Nu-ţi mai bate capul cu împerecheatul lămpilor finale, acum sînt noi dar se vor decala repede, asta dacă chiar şi-au pierdut vremea să le măsoare şi nu au scris din ochi pe etichete. Ar însemna ca peste 90% din lămpi să rămînă nevîndute. E doar marketing ptr naivi, adevărata împerechere consumă mult timp, răbdare şi o mulţime de lămpi. De aia e bună negativarea individuală.

.............

Eu mi-am împerecheat diverse lămpi, între care şi EL34, cu toate astea la reglaje fiecare lampă necesită altă tensiune de negativare ptr acelaşi curent şi diferenţa se modifică cu curentul mai mic sau mai mare ales. Poate alţii au alte păreri, dar eu m-am lămurit.

Link spre comentariu

Nu-ţi mai bate capul cu împerecheatul lămpilor finale, acum sînt noi dar se vor decala repede, asta dacă chiar şi-au pierdut vremea să le măsoare şi nu au scris din ochi pe etichete. Ar însemna ca peste 90% din lămpi să rămînă nevîndute. E doar marketing ptr naivi, adevărata împerechere consumă mult timp, răbdare şi o mulţime de lămpi. De aia e bună negativarea individuală.

.............

Eu mi-am împerecheat diverse lămpi, între care şi EL34, cu toate astea la reglaje fiecare lampă necesită altă tensiune de negativare ptr acelaşi curent şi diferenţa se modifică cu curentul mai mic sau mai mare ales. Poate alţii au alte păreri, dar eu m-am lămurit.

 Corect! :31

Link spre comentariu

Inteleg cum e cu decalarea in timp, sa inteleg ca sunt totusi lampi care nu respecta fizica? Adica daca sunt "military grade" nu mai imbatranesc sau doar din cauza calitatii o fac mai greu si se uzeaza la fel, etajul care este deservit de ele ramanand permanent balansat?

Editat de Marius Rotundu
Link spre comentariu

Nu-ţi mai bate capul cu împerecheatul lămpilor finale, acum sînt noi dar se vor decala repede, asta dacă chiar şi-au pierdut vremea să le măsoare şi nu au scris din ochi pe etichete. Ar însemna ca peste 90% din lămpi să rămînă nevîndute. E doar marketing ptr naivi, adevărata împerechere consumă mult timp, răbdare şi o mulţime de lămpi. De aia e bună negativarea individuală.

.............

Eu mi-am împerecheat diverse lămpi, între care şi EL34, cu toate astea la reglaje fiecare lampă necesită altă tensiune de negativare ptr acelaşi curent şi diferenţa se modifică cu curentul mai mic sau mai mare ales. Poate alţii au alte păreri, dar eu m-am lămurit.

Eu imperechez tuburile in trei puncte de funtionare, unul din el fiind chiar  PSF-ul amplificatorului dar ideal este un tracer pentru asa ceva fiindca suprapunerea curbelor arata cel mai bine acest lucru. Cu un catometru simplu nu poti fi sigur de gradul de imerechere in plus trebuie monitorizata  panta si factorul de amplificare de acea tracerul construit de der_doktor este atit de bun

Link spre comentariu

Nu-ţi mai bate capul cu împerecheatul lămpilor finale, acum sînt noi dar se vor decala repede, asta dacă chiar şi-au pierdut vremea să le măsoare şi nu au scris din ochi pe etichete. Ar însemna ca peste 90% din lămpi să rămînă nevîndute. E doar marketing ptr naivi, adevărata împerechere consumă mult timp, răbdare şi o mulţime de lămpi. De aia e bună negativarea individuală.

.............

Eu mi-am împerecheat diverse lămpi, între care şi EL34, cu toate astea la reglaje fiecare lampă necesită altă tensiune de negativare ptr acelaşi curent şi diferenţa se modifică cu curentul mai mic sau mai mare ales. Poate alţii au alte păreri, dar eu m-am lămurit.

 

 

In sfarsit s-a ajuns la concluzia ca e bine sa avem negativare fixa si ca imperecherea e ceva de nivel marketing....

Link spre comentariu

Evident că nu am aparatul complex al lui der_doktor. Nu emit postulate, e doar concluzia mea şi procedez în consecinţă cu amplifurile mele.

............

Mi-am permis să mă joc cu modele diferite de lămpi din familia 6L6 amestecate în acelaşi etaj final în contratimp, reglînd doar Ia0 din negativare. Am pus 6n3C cu 6L6GC, 6L6 RFT cu 6n7C, sau cu 6n3, 7027A, 6n3C-E, etc şi funcţionează bine împreună, fiecare îşi face treaba pe semialternanţa ei, ca şi cum ar fi vorba de acelaşi model. Nu am urmărit luni de zile cum se uzează diferit, unele fiind mai forţoase ca altele sau de ''viaţă lungă'', dar aruncate în amplif şi neîmperecheate funcţionează bine. Dacă aveam negativare automată era o problemă, sigur nu reuşeam racordarea semialternanţelor. Acolo e nevoie de împerechere şi verificare periodică.

Inteleg cum e cu decalarea in timp, sa inteleg ca sunt totusi lampi care nu respecta fizica? Adica daca sunt "military grade" nu mai imbatranesc sau doar din cauza calitatii o fac mai greu si se uzeaza la fel, etajul care este deservit de ele ramanand permanent balansat?

Trebuie să înţelegi că e o glumă, cu timpul te vei obişnui. Acea lampă nu e concepută ptr audio. Preţul spune totul în acest caz, soclul fiind mai scump de 2-4 ori ca lampa.

 

The GU-50 pentode is used as a RF oscillator and power amplifier in the metric wavelength range in RF equipment.

Link spre comentariu

Amplificatoarele PP indiferent de clasa in care functioneaza trebuie sa contina o topologie perfect simetrica intre defazor si OTde acea in interiorul acestei topologii orice perturbare a simetriei anuleaza calitatea amplificatorului incepind cu distorsiunile crossover si terminind cu IMD ridicate, de acea cu tot respectul Zal nu sint suficiente vizualizari simple de racordare pentru situatia exotica cind  generatoarele de curent diferite (tuburi diferite) sint puse sa lucreze fortat impreuna, nu cred ca reglajele de negativare fixa rezolva ceva...

De altfel orice amplificator se poate regla  convenabil cu negativare fixa ce poate fi inlocuita ulterior cu una automata sau compromisul perfect (parerea mea) servobias doar pentru clasa A

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări