Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Aparat suduta inverter ELTO EASY 131 cu defect


Postări Recomandate

Asa ar trebui (cred) dar la cel ce l-am avut la reparat, nu mergea prea bine cu cel de pe aparat. Eu suspectam contacte oxidate la mufa dar proprietarul a zis ca oricum il foloseste numai cu clestii originali.

Oricum este de putere mica, electrozi de 2,5, rar mai mari si trebuie lasat des si mult sa se raceasca pt ca ventilatorul aproape ca nu merge atunci cind sudeaza.

Asa pe linga casa e foarte util dar nu la "productie mare".

 

Apropo sa nu te arunci sa schimbi tranzistorii cu altii mai puternici decit dupa ce esti sigur ca ar merge. Frecventa de lucru este relativ mare si nu prea merge cu IGBT-uri iar la MOS-uri trebuie sa fii atent ce pui.

Link spre comentariu

 

 

 

Legat de ringhingul mare existent pe iesire si care face dificila masurarea tensiunii, eu personal am conectat un condesator de 10nF categorie X2 direct pe bornele de iesire spre cleste (lipit pe spetele placii) si a disparut tot zgomotul raminind un semnal foarte curat.

 

 

Am gasit prin cutie 2 condesatoare categorie X2 ( de 0.47uf si 0.22uf)...Pot sa pun din cele 2?..

Link spre comentariu

Poti sa incerci. Nu se va intimpla nimic rau dar cu cit valoarea capacitorului este mai mare, cu atit va disipa mai multa putere si se va incalzi (si poate distruge mai repede).

Categoria X2 inseamna pe linga altele ca suporta 250RMS si spikeuri de pecte 400V, iar testarea lor a fost facuta la citeva mii de volti, dar cel mai important, nu prea au cum sa intre in scurt.

 

Pina sa folosesc valoarea de 10nF am facut teste si cu 100nF si 220nF si cu 470nF dar am preferat sa folosesc de 10nF din motivul invocat mai sus.

In timpul testelor poti sa inseriezi cu condesatorul o rezistenta de 10Ω/1-3W si ai sa vezi (simti la degete) ce curent trece pe acolo.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

IGBT-urile nu sint totdeauna solutia miraculoasa....

Frecventa este in jur de 85KHz, si, da, ar merge si cu IGBT-uri, dar merge mai bine cu tranzistorii originali. 

Eu am schimbat 3 tipuri de tranzistori pina l-am facut sa mearga asa cum vroiam eu.

Ii trebuie tranzistori foarte rapizi.

 

Pt cei care inca mai cred ca punind tranzistori mai puternici ii creste puterea, ar trebui sa stie ca de fapt puterea disipata in conductie, care este cu atit mai mica cu cit tranzistorii sint mai puternici, nu reprezinta decit 10-15 % din puterea disipata de tranzistori, restul de 85-90% din puterea disipata o reprezinta pierderile de comutatie care sint cu atit mai mari cu cit tranzistorul este mai lent, iar in majoritatea cazurulor se poate face echivalenta cu tranzistori mai puternici pt ca tranzistorii mai puternici sint mai lenti.

Asa ajungi la un "paradox" pui tranzistori mai puternici si se incalzeste mai tare, pui tranzistori mai slabi si se incalzeste mai putin (si asta in sarcina....).

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări