Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Curiozitate


Vizitator saul andrei

Postări Recomandate

Vizitator saul andrei

Bună ziua stimați electroniști !

 

 

Am reușit sa îmi procur un transformator de la un aparat MP3 vechi (sony). Mă puteți ajuta sa aflu ce tensiuni are la ieșire ?

Vreau sa îmi fac o sursa de curent continuu din acesta.

 

Nu știu multe despre transformatoare.. iata codul ce l-am găsit inscripționat pe acesta:

 

NO: LY570571A - 1

 

Am atașat și cateva imagini cu acesta mai jos.

 

Și da.. probabil o să întrebe cineva, am 18 ani și multă pasiune pentru tot ce are fire, curent, motoare.. într-un cuvânt ELECTRONICA.

 

Vă mulțumesc pentru atenția acordată !.

 

Cu respect enorm,

Lucian

 

Imaginile:

 

post-245807-0-43826900-1430324431_thumb.jpg

 

post-245807-0-37828300-1430324507_thumb.jpg

 

post-245807-0-46728200-1430324579_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Firele  rosu, negru si alb vin legate la retea. Celelate sunt secundarele. Probabil rosu si negru vin legate la 220 V si o combinatie intre alb si rosu sau negru pentru 110V. Ca sa fi sigur de legarea corecta, masori rezistenta bobinelor. Bobina cu cea mai mare rezistenta se leaga la 220V. Dupa verificare, alimentezi transformatorul la retea si masori tensiunea/ tensiunile secundare. 

Link spre comentariu
Vizitator saul andrei

@dj_ando_83,

 

Da, asi fi facut asta inainte sa postez aici, insa nu prea am incredere in el.. mi-e frica sa nu faca poc sigurantele de la tablou.. :d

Se intampla astfel de probleme la tranformatoare ? Sau pot masura linistit.. ca firele nu prezinta urme de uzura.

 

@Giorgi tv, multumesc pentru sfat.

Link spre comentariu
Vizitator saul andrei

@Giorgi tv, intre timp am mai cautat pe niste documentare si am mai aflat cateceva, in mare parte ce nu stiam si este exact cum spui tu.. cu firele RED si BLACK.

Multumesc !

Link spre comentariu

La transformatoarele mici de rețea, bobinajul cu cea mai mare rezistență măsurată pe ohmmetru este de obicei primarul. Deci cel ce se alimentează la rețea. Dar dacă nu ești sigur, alimentează întotdeauna traful la rețea înseriat cu un bec de 220V/60-100W. Dacă traful e în regulă și ai alimentat corect, becul trebuie să fie doar slab aprins, sau filamentul puțin înroșit. Dacă becul se aprinde puternic, este semn că fie ai alimentat greșit pe un secundar sau chiar pe o secțiune de 110V a primarului (sunt multe trafuri ce au și alimentare la 110V) fie traful respectiv are un scurtcircuit. Dar unele transformatoare de putere mai mare (50-100W și peste) pot avea un curent de mers în gol destul de mare să aprindă becul, deși asta nu înseamnă că e ceva în neregulă.Cu timpul vei căpăta experiență.....dar niciodată nu e inutilă o astfel de precauție.

Link spre comentariu
Vizitator saul andrei

@validae, am citit cu mare atentie ce mi-ati spus si va multumesc !

 

Maine (acum e seara si ma pregatesc de scoala) voi incerca sa imi construiesc prima mea sursa de curent continuu. (necesara pentru micile mele experimente)

Si, bineinteles, o sa am in vedere treaba cu becul inseriat cu transformatorul.. e mai sigur.

Link spre comentariu

Pune direct in priza firul rosu si negru, fara nici un bec sau siguranta sau masuratoare, garantez eu 150% ca alea sunt pentru retea, si cel alb este priza mediana si se foloseste pentru comutarea la alimentare 110. Alimenteaza-l si apoi masoara tensiunile din secundare, dai aparatul de 200Vca si de acolo dupa caz cobori la o scala mai mica daca este nevoie ca sa stii exact ce ai.

Link spre comentariu
Vizitator saul andrei

Buna ziua stimati electronisti, am revenit !

 

Am masurat un total de 5 transformatoare (inclusiv cel din poze) si am obtinut mai multe tensiuni pe care am sa le afisez mai jos:

 

TRAF 1: (cel din poze)

 

Tensiuni pe urmatoarele fire:

 

- GALBEN: 9,5 V AC

- NEGRU: 5,0 V AC

- ALBASTRU: 10,5 V AC

- MARO: 21,5 V AC

 

TRAF 2:

 

Tensiuni pe urmatoarele fire:

 

- VERDE: 38,5 V AC

- GRI: 10 V AC

 

TRAF 3:

 

Tensiuni pe urmatoarele fire: (2 fire de culoare ALB si unul de culoare ALBASTRU)

 

- ALB: 10,5 V AC

- ALBASTRU + ALB: 5,0 V AC

 

TRAF 4:

 

ALBASTRU: 11, 5 V AC

 

TRAF 5:

 

ALBASTRU: 13,5 V AC

 

 

 

NOTA: Fiecare TRAF a fost masurat cu un Multimetru digital model M830B.

 

 

am sa te ajut eu maine cu o schema simpla de sursa de curent continua cu reglaj,asta dupa ce spui ce tensiuni scoate traful.

@Giorgi tv, chiar va rog.

 

Multumesc !

 

PS: Iata mai jos, o valoare masurata de multimetru:

 

post-245807-0-41609300-1430402764_thumb.jpg

Editat de saul andrei
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări