Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

aparat sudura mig mag diy


Postări Recomandate

Mă enervează că atunci când am mai mult de sudat face scheme,dar acum macar știu care îi baiu, d-le Sesebe fara pete ,vreau doar sa meargă mai bine,de aceea mă gândesc să schimb torta. Zilele trecute sudam un sfert de oră trebuia să îl las sa se răcească credeam că îi aparatul de vina când colo era diuza ...

Link spre comentariu

Nu-l stiu pe de rost pistolul insa dupa nume cred ca e de 150A, erau bune poze...

Oricum tubul de ghidare ar trebuii sa fie metalic imbracat in plastic albastru sau rosu pentru sarma de 1.0-1.2 , duza gaz conica ar trebuii sa fie de 12mm si se aseaza pe portduza pe un arc iar duza de contact ar trebuii sa fie M6 x 25mm..

Editat de nickrvl
Link spre comentariu

Nu știu să pun poze,când am modificat aparatul m-am uitat la conexiuni are cablu de curent de 10mm2 ,tubul de ghidaj sarma îi din otel fara sa fie îmbrăcat în  plastic ,tubul de gaz îi din plastic alb cu gaura de max 2,5 mm,diuza de contact îi de 25mm M6 filet ,difuzor gaz se blochează pe un arculețul exact a ți scris dvs. Am văzut pe net ceva diuze de contact mai groase in diametru cu doua teșituri pt cheie mai mari ,dar nu am găsit de 0,6...

Link spre comentariu

Mda, acum i-ti recomand eu un pistol mai bun....., un pistol cat de cat "musai" sa aiba tub ghidare metalic imbracat in plastic, pentrru etansare gaz, iar gazul sa curga prin pistol pentru racirea acestuia. Ziceai de Most, nu recomand, fac copii la pistoale Tbi, Binzel etc de calitate joasa ca sa fie mai ieftine. Astfel cauta un pistol de 150A de la firmele de mai sus sau maine i-ti pot da si eu alte detalii.

Pentru poze.... in timp ce scrii si mai jos o agrafa cu "Click pentru a alege fisiere", sau scri de pe calculator?

Link spre comentariu

Eu la aparat nu am motor puternic la sarma și asta e o problema nu pot să pun torta lunga am măsurat torta originala și are de la aparat până la diuza 2,2m cred că maxim de 3m pot sa pun, nu știu dacă e corect ce zic ....aia de pe site îi de 4m ,oricum prețul este decent cred că de 3m îi un pic mai ieftina. Sa vad săptămâna viitoare poate am timp sa adaptez euroconector cumpărat....

Link spre comentariu
Acum 6 ore, Daniel Rotea a spus:

Toate pozele pe care le am cu aparatul demontat, condensatoare,electrovalva gaz,bobina de soc, etc sunt mai mari de 3 MB, unele au aproape 5Mb.Deja caut un pistolet mai sus menționat de dvs,sa vad la ce preț ar fii....

Sant aplicatii pentru telefon, cum ar fi PIXLR, cu ajutorul carora poti salva poze la o rezolutie mai mica si implicit "gabaritul"  :)

O rezolutie de 800x600 e suficienta, sau 1000x....

Link spre comentariu

In cea ce priveste IrfanView personal il folosesc de decenii si este un program mai mult decat excelent dar strict pentru PC, daca folosesti doar telefonul tot PIXLR ramane cel mai bun in simplitatea sa....

 

Bravo, lucrare in spirit "Dy". Motorul, de fapt tot ansamblu de antrenare al sarmei e jucarie, cu prima ocazie schimba-le.... Condensatorii sant dedicati? adica nu se incing?

Si nu inteleg "Condensatoarele serie " adica vroiai sa pui ca sint pusi cate doi in serie?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări