Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ceas mana


Vizitator danutwilly

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator constghe

Un generator Peltier transformand  caldura corpului in electricitate ,cu un joule thief facut cu tranzistoare SMD ar asigura teoretic, autonomie nelimitata, daca e purtat la mana. Timpul ar fi dat de un DS1307 , PIC-ul doar ar iesi din sleep cand trebuie sa afiseze. 

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator danutwilly

o singura apasare pe buton afiseaja pe cele patru leduri pentru aprox 1 secunda ora  in format 12 ore, face pauza 1 sec dupa care afiseaza minutarul in diviziuni de 5 min timp de 1 secunda, pentru 5 min afuseaza 1 pentru 10 afiseaza 2 s amd corespunzator pozitiei minutarului pe un cadran de ceas clasic, mai face puza 1 sec si afiseaza cu cate minute este depasita una din cifrele fixe ale minutarului

Ca sa fiu mai explicit de exemplu daca este ora 6 si 25  el va afisa 6 pauza 1 sec si apoi 5.Daca este 8 si 47 va afisa succesiv timp de 1 sec fiecare cu pauze de 1 sec 8 apoi 9 si apoi 2

 

Sper sa ma fi facut inteles

Link spre comentariu
Vizitator danutwilly

Va dau eu o solutie asa am vrutt eu la inceput dar mi s-a parut mai geoi de vazut ora. Un led bicolor cae sa afiseze foarte repede sa zicem cu verde 0 si rosu 1 bitii reprezentand orarul pauza, apoi minutarul pauza si apoi extenssia peste 5 minute. Cu un singur led este foarte greu pentru ca ca nu-ti dai seama daca pentru 0 faci pauza care e pauza datorita unui 0 si care datiorita separarii cifrelor binare

 

Cateva imagini si cu realizarea

 

http://postimg.org/image/hggjbvo2p/

http://postimg.org/image/7ofafw4gx/

http://postimg.org/image/oi3homtnl/

Link spre comentariu
Vizitator danutwilly

Degeaba , problema este aparatul foto care a fost defect iar dupa reparatie pozele de foarte aproape si cele la care folosesc zoom sunt neclare. Pana am sa cumpar altul ma chinui cu asta, smartphone nu am

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Un element Peltier cu un electrod pe mana si cu celelalt in aer are o diferenta de temperatura sub 0,1 grade intre electrozi. Da la borne o tensiune de ordinul zecilor de microvolti cu care nu se poate face nimic util. Poate cu doua ace din cupru si zinc infipte in piele. 

Link spre comentariu
Vizitator danutwilly

Da, nu l-am utilizat ceva vreme si bateria e un 2032 a tinut cam 3 luni. Acum de duminica l-am pus la mana si sunt curios in conditiile in care si afiseaza din cand in cand cam cat tine. Chestia nasoala este ca led-urile astea rosii se deschid la mai putin de 1.5v si el este facut cu doua led-uri inseriate intre + si _ si se aprind foarte slab tot timpul si mai mananaca astfel din baterie. Oricum la 0.5 lei cat dau pe un 2032 nu prea conteaza. Mai am un cablaj facut si o sa pun led-uri verzi ca au tensiunea de deschidere ceva mai mare. Si inca ceva. Este foarte precis in sensul ca in cele trei luni nu a fugit nici macar un minut

Editat de danutwilly
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări