Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect restaurare boxe SONY SS-E 660


Postări Recomandate

  • 4 luni mai târziu...

Trecand de la una la alta vineri i-mi sosesc de la nemtălăi o pereche de boxe jbl  Tlx 50, le-a gasit cumnatul meu la porti ( moca ) le-a pus in masina si via romania , mi-a spus ca difuzoarele de bas au ceva probleme in sensul ca sunt sparte membranele . Abia astept sa vad ce aduce .

Parca e craciunul se astept cadoul de la mos :

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator Nenciu Victor

Meritau restaurate . Aveau furnir sau colant lipit pe lemn ? 

Eu daca eram in locul tau , dadeam jos prima fata ( furnirul ala ) , curatam de lipici apoi aplicam un lac , mai inchis dar nu foarte inchis pe lemn si cu ceva cautari pe youtube ii faceam si niste forme , sa imite lemnul masiv ... Difuzoarele , nu ai spus nimic de ele ... Mie personal nu imi plac acele masti care acopera partea metalica , unde sunt suruburile . Banuiesc ca sunt difuri cu urechiuse ... Cautam ceva fara urechi ... Difuzoare perfect rotunte si de culoare neagra sau argintie .... Tweeter , pentru acasa ... la 20 - 30 de lei sunt cateva bunicele , ca nu faci concert de muzica simfonica ... D: Iar filtre , aici trebuie sa cauti mai de indelete ... Daca imi permite bugetul , cumparam mai multe modele de la diverse firme ( asta in cazul daca sunt novice ) , pana gasesc unul care sa sune cum imi place . ( Asta faceam daca erau ale mele si eram in cazul tau , paul ) . 

 

Probabil ca , cu banii investiti cumparam o pereche noua de boxe dar eu zic ca merita efortul ! Daca ai si pasiune si pui dragoste , nu le mai vinzi nici o data ! Te chinui sa le repari de fiecare data cand se strica ... 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări