Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sistem de supraveghere


Vizitator Psihodan

Postări Recomandate

Vizitator Psihodan

Buna ziua,

as dori sa instalez un sistem de supraveghere (un numar de 6 camere IP sau PTZ de exterior , cu posibilitate de crestere in timp a numarului de camere) pe o distanta de aproximativ 2,5 km. Va rog  sa ma ajutati cu urmatoarele informatii :

  • [*]ce cablu sa folosesc UTP sau fibra optica; [*]ce echipamente trebuie sa achizitionez pentru ca acest sistem sa functioneze prin cablu UTP si ce echipamente in cazul in care folosesc  fibra optica. [*]ce model de camera IP sau PTZ de supraveghere imi recomandati (as dori filmarea si pe timp de noapte iar calitatea imaginii sa fie una foarte buna pentru recunoasterea fetelor ex: 720p ,1080p); [*]ce NVR imi recomandati;

Mai pe scurt la un buget de maxim 20.000 lei ce sistem de supraveghere imi recomandati (de ce echipamente am nevoie pentru functionarea optima a sistemului).

Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

presupun ca esti agent de vanzari sau instalator !

 

nu faci recunoasterea fetelor decat daca-l cunosti personal pe "inculpat" cu o camera de 1080p !

 

mai ales ca,avend in vedere distanta,e clar ca e ceva de exterior. deci:distante mari,lumina putina.,intemperii,insecte!

 

nvr-urile si camerele ip sunt la inceput de drum,pretul prohibitiv le-a tinut departe de client.

 

cand intrebi de "model" sper ca nu te astepri la o comparatie gen "samsungu vede mai bine decat orionu si rostuvu se aude mai bine decat tesla"!

 

comanda-le direct in china ca sa iesi mai ieftin ,dupa ce in prealabil faci o vizionare la un furnizor !

Editat de ciupacabra
Link spre comentariu

Din "caietul de sarcini" pe care l-ai facut imi dau seama ca esti foarte la inceput cu documentarea.

E greu sa tina cineva cursuri pe forum. Cauta pe cineva pe langa tine, cu experienta in domeniu, care sa te poata ajuta.

Mergi si vezi, daca ai unde, cateva sisteme instalate, sa poti aprecia direct performantele si limitarile lor.

Un proiect bun - si niste recomandari corecte - se pot face doar dupa ce ai vazut obiectivul si s-au stabilit clar posibilitatile si limitarile tehnice, in bugetul propus.

Cu 6 camere sa acoperi  2,5 km e un proiect provocator. :)

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...
Vizitator globalitserv

Greu cu WiFi sunt prea multi factori care intervin la distante mari de la vreme pana la un copac sau un stalp. Recomandarea mea Fibra Optica. Am avut un proiect de supraveghere stradala pentru o comuna iar rezultatul in urma dezbaterii cu tehnicienii de la o societate care comercializeaza sisteme de supraveghere video a fost FIBRA. Iar cu 20000 LEI cum are Dl de mai sus nu cred ca poate achizitiona toate echipamentele necesare pentru o supravegehre video WIFI.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări