Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator liniar pentru ssb cu GK-71 in banda de 40metri.


Vizitator

Postări Recomandate

Sal tuturor;pentru ca exista doritori sa experimenteze un liniar hf cu tubul GK-71 am ales sa prezint micul meu amplificator cu care lucrez in momentul de fata.De la bun inceput fac precizarea ca, aceasta constructie se adreseaza NUMAI radioamatorilor autorizati de unde scurte.Mai trebuie subliniat ca amplificatorul prin natura constructiei sale foloseste tensiuni care sunt LETALE si nu este recomandat sa fie abordat de catre incepatori;ca atare celor care il vor construi/experimenta le recomand seriozitate maxima in abordarea constructiei in sine.Din motive de electrosecuritate,care pentru mine sunt pe primul loc,carcasa amplificatorului este conectata la o priza de pamant locala;un fir de cupru de 4mm este trecut prin tocul geamului si conectat la priza de pamant aflata sub geam.Al doilea aspect este ca am folosit numai alimentari prin transformatoare separatoare din acelasi motive de electrosecuritate.Amplificatorul ofera o putere modesta in comparatie cu dimensiunile sale,dar acestea sunt compensate pe deplin de acuratetea semanlului amplificat.Si eu locuiesc in apropierea Aeroportului international Sibiu,deci nu imi permit sa ies in eter cu emisiuni proaste;trebuie sa fiu cuminte..hi.Dimensionarea mecanica cat si amplasarea componentelor in interior le-am facut in asa fel incat tubul sa se raceasca natural fara sa fie nevoie de racire fortata;condensatorii electrolitici de filtraj au fost plasati in partea de jos a cutiei tocmai pentru a fi feriti de cladura degajata de tub.Amplificatorul necesita un volum de munca mare,asa ca nu va pune-ti in plan sa il terminati in cateva zile,eu am lucrat la el aprx.4luni dar in final a meritat efortul si asteptarea.Unele componente le-am construit in regim diy,cum ar fi soclul tubului si condensatorul variabil din anod;altele cum ar fi carcasa,sunt din recuperari/dezmembrari.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Am adaugat restul schemei si o poza cu partea din fata.Inputul este de 1500V/0,14A la varfuri de modulatie cam 210w input in curent continuu;deci aprx.100W REALI in antena la atac in g1 de 2-3w.In sarcina tensiunea anodica scade cu maxim 20v,deci cam 1480V la consumul anodic mentionat mai sus(sectiunea miezului pentru tr.anodic este de 25cmp).Desi am fost acuzat ca puterea este modesta,totusi este amplificatorul pe care am dorit sa il pun in practica respectand ad- literam datele de catalog ale tubului(oricum fabricantul are mai multe surubelnite decat mine...hi).Am vrut un amplificator care sa fie liniar ,de viata lunga si care sa isi mentina puterea initiala o perioada de timp cat mai indelungata.Eu nu sunt adeptul sa storc dintr-un tub tot, pana se fac anozii rosii;daca e nevoie de putere mai mare voi folosi un tub cu clasa de putere superioara.Dimensiunile carcasei sunt de:inaltime=29cm,latime=49cm si adancime=29cm.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Salut Emil si felicitari pentru realizare. Noi de fapt am mai povestit si "live" pe tema acestor amplificatoare cu GK-71, dar ma bucur nespus de mult sa vad ca mai sunt oameni care realizeaza si posteaza astfel de echipamente. Cunoscand bine aceasta lampa, catalogata de multi ca fiind una dintre cele mai "puturoase" lampi, zic ca 100W out la 2W atac este o realizare excelenta. Pe mine m-ar interesa in mod particular cum ai facut/gandit filtrul de intrare pt adaptarea impedantei. Vad ca tu ai ales impedanta de intrare la 10K. Eu am folosit schemele lui Serghei Pasko, el pune 2,2 K impedanta de intrare a lampii. Mie personal mi-a fost foarte greu sa realizez acele filtre de intrare. Eu am folosit filtre pi pe intrare, dar fiind impedante atat de diferite care trebuiau "match"-uite (de la 50 ohmi la 2,2Kohmi), filtrele pi de pe intrare aveau un punct de acord foarte critic, cu o caracteristica ascutita. As fi curios daca varianta ta este mi putin "ascutita" la acord.

 

Am un singur punct divergent fata de tine. Acela al puterilor. Dar asta o stim amandoi deja. Eu sunt adeptul QRO si a utilizarii tubului la capacitatea lui reala. Sigur, nu cu 2w atac ci cu vreo 40-60. 

 

Daca topicul va suscita interes, pot pune si eu poze, scheme, detalii de la cele 3 amplificatoare cu GK-71 realizate, cel de-al 4/lea fiind actualmente in lucru.

 

73 de YO6PMX - Marcel

Link spre comentariu

Salut Emil si felicitari pentru realizare. Noi de fapt am mai povestit si "live" pe tema acestor amplificatoare cu GK-71, dar ma bucur nespus de mult sa vad ca mai sunt oameni care realizeaza si posteaza astfel de echipamente. Cunoscand bine aceasta lampa, catalogata de multi ca fiind una dintre cele mai "puturoase" lampi, zic ca 100W out la 2W atac este o realizare excelenta. Pe mine m-ar interesa in mod particular cum ai facut/gandit filtrul de intrare pt adaptarea impedantei. Vad ca tu ai ales impedanta de intrare la 10K. Eu am folosit schemele lui Serghei Pasko, el pune 2,2 K impedanta de intrare a lampii. Mie personal mi-a fost foarte greu sa realizez acele filtre de intrare. Eu am folosit filtre pi pe intrare, dar fiind impedante atat de diferite care trebuiau "match"-uite (de la 50 ohmi la 2,2Kohmi), filtrele pi de pe intrare aveau un punct de acord foarte critic, cu o caracteristica ascutita. As fi curios daca varianta ta este mi putin "ascutita" la acord.

 

Am un singur punct divergent fata de tine. Acela al puterilor. Dar asta o stim amandoi deja. Eu sunt adeptul QRO si a utilizarii tubului la capacitatea lui reala. Sigur, nu cu 2w atac ci cu vreo 40-60. 

 

Daca topicul va suscita interes, pot pune si eu poze, scheme, detalii de la cele 3 amplificatoare cu GK-71 realizate, cel de-al 4/lea fiind actualmente in lucru.

 

73 de YO6PMX - Marcel

Sal.Multumesc pentru aprecieri si totodata esti invitat sa postezi aici in topic, despre amp. cu GK-71.Acum cat priveste circuitul de intrare,fizic,este facut intr-o conserva de tabla alungita in care am pus piesele respective.Acolo ar fi trebuit sa pun de fapt tot un variabil,cu axul scos pe panou,si atunci acordul ar fi fost cu mult mai bun la intrare,dar asa am facut un compromis si circuitul are un maxim la 7,175mhz.Sigur ca se pierde ceva putere pentru alte frecvente,dar e oricum superior fata de alte variante da adaptare.Pentru lucrul monoband(cazul meu)nu e chiar asa de greu de facut si de acordat circuitul de intrare,dar la mai multe benzi deja treburile se complica;e nevoie de comutari si daca nu ai niste comutatoare de calitate,te gasesti in situatia ca faci acordul sa zicem in 14mhz si cand revii inapoi in 14mhz ,te trezesti ca trebuie sa umbli iara in filtre.Adevarul de fapt este ca aici unde stau acum,fiind spatiu,am tras un inv.-v cu care reusesc sa aud si sa fiu auzit destul de ok fara sa am nevoie de puteri mari,altfel musai trebuia sa mai pun un tub...doua..trei..hi.Uite un vk lucrat cu putere mica 20w si un hk lucrat cu 100w cu inv.-v de acum.Toate bune,YO6HEM Emil 73.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Daca topicul va suscita interes, pot pune si eu poze, scheme, detalii de la cele 3 amplificatoare cu GK-71 realizate, cel de-al 4/lea fiind actualmente in lucru.

 

Buna seara,

Eu as fi interesat sa vad niste poze ale echipamentelor dvs., recunosc ca mi-ar folosi sa ma si inspir ca mod de realizare, daca nu aveti nimic impotriva.

Si de asemenea, mi-ar placea sa-l vad si pe cel al initiatorului topicului ! 

Intr-un viitor, as vrea sa incerc si eu ceva cu GK-71, sau alt tub cu anod din grafit. 

 

Multumesc si o seara placuta!

Ancient

Link spre comentariu

Voi cauta pozele pe hard-disk-ul vechi. Pana atunci le puteti vedea pe Youtube :https://www.youtube.com/watch?v=XgKCDMyKQHA , https://www.youtube.com/watch?v=hEFdso5A_VI , https://www.youtube.com/watch?v=n4Cr2W6btpY , https://www.youtube.com/watch?v=9bYjS-lquOM , https://www.youtube.com/watch?v=P33rijUZuy8

 

O seara buna!

YO6PMX - Marcel

 

PS poze pot fi vazute si pe pagina mea de pe qrz.com

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

In prima poza legatura anodica;acolo exista o mica fasie din tabla de Cu care preia dilatarile,. iar in a doua este o vedere de sus cu variabilul din anod.Din pacate alte poze doar daca fac altele,cele vechi s-au dus o data cu calculatorul cand a crapat...hi,poate diseara o sa il desfac si ii fac o noua sedinta foto... :rade:

Link spre comentariu

Eu personal nu folosesc soclu industrial ci manufacturat:

 

post-186259-0-44660400-1422519079_thumb.jpg

 

Iata cateva poze cu "placa de baza" a amplificatorului actualmente in lucru. Se vede stabilizatorul pentru G2, realizat de mine cu un GU-50 + un tranzistor, rezistenta de sarcina din G1 compusa din 10 rezistori de 22K / 5W. Diodele stabilizatorului pentru G1 inca nu sunt plantate.

post-186259-0-65082500-1422519096_thumb.jpg

post-186259-0-33882600-1422519217_thumb.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Eu folosesc alt sistem de soclu homebrew,pinii tubului sunt trecuti prin mici segmente din teava de alama,usor deformate pe diametru in doua-trei locuri si lipite pe cablajul imprimat din sticlotextolit.Pentru edificare o sa combin poze din ampliful de acum cu GK-71 si un soclu care este in lucru pentru GU29.Tehnologia ar fi simpla:se ia amprenta tubului pe o foaie de hartie,apoi foaia se suprapune peste cablaj,se fac gaurile aferente,pictarea cablajului(eu folosesc bitum dizolvat in benzina ca pe vremuri),corodare si in final lipirea segemntelor de teava din alama pentru fiecare pin al tubului in parte.Teava din alama pentru dimensiunile de care avem nevoie se recupereaza din antene telescopice de radio.In prima poza este vedere din partea de jos,sub soclu,se observa cum pinii tubului trec prin segmentele din teva de alama.In ultima poza cablajul este pregatit pentru lipirea segmentelor de teava(soclu ptr.GU29).Dupa ce avem pregatite segmentele de teava pentru lipire le infigem pe pinii tubului si abia apoi le trecem prin cablaj si facem lipirea(pin cu pin),in felul pinii soclului vor fi  perfect centrati dupa pinii tubului!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări