Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Configurare PIC16Fxxx la programator Genius G540


Postări Recomandate

Va salut,

 

Incerc sa "scriu" un hex la un pic16f684 si nu reusesc, vreau sa fac un dual termometru (schema si hex

Cand incarc hex-ul imi da eroarea "none configuration word in the hex file" 

  Am gasit discuti AICI pe aceiasi tema,

 

 

I have experience the same problem with Genius Programmer. What I figure out is that the software of genius programmer is unable to read properly the HEX file generated by CCS compiler. This a bug in genius software, not in the CCS compiler. The HEX file generated by CCS complier is the hex file of code + hex info for configuration. The hex information of blank is not generated. (Which off course is not required but the software of Genius programmer sees this an error).

Now let me show you how I tackled with that. It simple. Its a two step solution.

1. I converted the hex file generated by CCS compiler to BIN file with HEX2BIN utility then
2. I reconverted the BIN file to HEX file using BIN2HEX utility

the new generated HEX file is now compatible with the software of Genius software which can load the configuration bits automaticaly.
You can download these two small utilities from
HEX2BIN
http://www.keil.com/download/docs/7.asp
BIN2HEX
http://www.keil.com/download/docs/113.asp

you can make a batch file to automate these two steps.

 

 

Am reusit sa fac fisierul din .hex in .bin dar nu il pot face din .bin in .hex, daca il incarc in programator .bin imi da aceiasi eroare... 

Mentionez ca nu am programat nici un mcu / pic,  pana acum..

Imi poate spune si mie cineva ce trebuie bifat si ce nu ?

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Multumesc ...

 

 

Editat de lucione_cip
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Nu are nimeni  nici macar o idee ? 

Am bifat/debifat cateva opriuni de acolo dar tot nimic..

il scrie dar nu merge.... :84

 

Daca incerc cu alt programator, l-as face pe asta : http://www.bobtech.ro/proiecte/microcontrolere/2-bobprog-programator-icsp-pentru-microcontrolere-pic oare va merge ? ia automat "biti" (sau ce naiba trebuie configurat) din hex sau tot asa trebuie setati manual...

 

Sper ca nu debitez numai prostii pe aici....

Editat de lucione_cip
Link spre comentariu

Am gasit si un 16F628A, (mi-a adus cineva nou) dar tot nu reusesc..

Vad ca la acest pic unele casute la programator trebuie bifate pt off  altele bifate pt on.. nu mai inteleg nimic.. mai are si FOSC0, FOSC1, FOSC2 in plus fata de ce aveti dvs si nu stiu ca sa bifez si ce nu... am incercat cateva variante dar tot nimic...

 

imi puteti spune va rog ce sa bifez si ce nu ? 

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Sunt stresant stiu.. dar vreau sa rezolv treaba asta si nu stiu de unde sa incep..

 

Link spre comentariu

Am incercat cum ati spus tot nu merge, am mai incercat alte "variante" si daca bifez doar FOSC2 imi apare cand il aprind " Dual termometer" dar cu un fel de DIEZ dupa fiecare litera , se plimba spre stanga scrisul apoi ramane asa.. apare ceva de gen : # #D#U#A#L# #T#E#R#M#O#M#E#T#E#R#

 

Este de vina programatorul sau  hex-ul ? sau eu ca nu stiu...

dual_trm.rar

Editat de lucione_cip
Link spre comentariu

Exact asa am bifat si eu.. dar apare scrisul ala cu "diez" 

Nu este display-ul de vina caci l-am testat in locul unui alt montaj  (volume controler cu atmega8) si vad ca functioneaza corect,

Chiar nu stiu ce sa mai ii fac..

Asa apare cand il alimentez: Posted Image

Apoi se da scrisul in stanga cate un caracter si ramane blocat (l-am lasat si 10-15 minute) asa: Posted Image

 

Mai ai vreun hex testat, de orice alt montaj (voltmetru, termometru, etc) pentru 16F628A sau 16F684 pt lcd 2x16 sa incerc totusi sa vad ca merge ceva sa stiu, poate e programator-ul prost... 

Editat de lucione_cip
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări