Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tuning motoare CNC - Mach3


Postări Recomandate

Salutare :)

Recent, familia de cnc-uri romanesti s-a mai marit cu un membru

Am pus pe picioare un cnc low cost care sa ma ajute sa frezez PCB-uri

Inca "ma joc" cu Mach3 ca sa ii descopar toate secretele

Dar la partea cu motor tunning am facut deja n'spee mii de incercari si parca tot nu obtin rezultatul dorit

Acolo unde trebuie sa calibrezi motorul (Motor tuning) de ai de setat pasi, acceleratie si viteza am tot incercat valori si mna iese si nu prea

Motoarele mele sunt Nema23 (1.8 grade), iar surubul de antrenare este M16 - trapezoidal

Am facut partea aia cu Set Steps per Unit si mi-a dat 106 pasi (aprox) 

Viteza 900, acceleratie 100

Kernel la 35000Hz

 

Daca mai are cineva un astfel de cnc (sau cu anumite caracteristici asemanatoare) il rog sa posteze setarile lui (sau cel putin o parere :) )

 

Multumesc mult

Kovari Andrei

Editat de kovari_andrei
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Calibrarea se face usor din ecranul de setari al softului, cu butonul "Set Steps per Unit". Inainte de a intra aici faci un tuning aproximativ al motoarelor din "Config / Motor tuning" cu setari sigure, la care sa nu piarda motoarele pasi pentru toate axele, de exemplu :

- Steps per: 200

- Velocity: 400

- Acceleration: 100

 

Dupa tuningul acesta se face calibrarea din ecranul setari cu butonul "Set Steps per Unit" astfel:

- se fixeaza un subler (digital ca e mai comod de citit) pe fiecare axa si pe un suport fix astfel incat la deplasarea axei sa se citeasca distanta parcursa pe subler;

- se apasa butonul "Set Steps per Unit", selectam axa pe care e fixat sublerul si punem o valoare cat mai mare in casuta pentru miscarea axei selctate (atat cat permite sublerul fixat), 20 de exemplu;

- daca axa se misca in sens invers decat este fixat sublerul, se poate trece valoarea cu minus: -20

- rezultatul, respectiv distanta parcursa masurata cu sublerul se trece in casuta urmatoare.

 

Se repeta pasii de mai sus pentru toate axele, apoi se trece inapoi la tuningul motoarelor, unde nu mai umblam la "Steps per:", acolo s-a completat automat. Se mareste doar viteza motoarelor, daca se mai poate, pana incep sa piarda pasi (eventual se poate strange putin surubul cu degetele pentru a-l frana putin) si o reducem sub aceasta valoare pentru siguranta.

Accelerarea pt cnc-curi mici trebuie sa fie mare, de regula daca e pe scala de 0,5 pe graficul afisat e suficienta.

Editat de marianx
Link spre comentariu

Andrei trebie sa stie ca la  surub pas 4 mm  si motoare 200 pasi  valoarea in motor tuning  "step per "  trebuie sa fie 50  

Daca merge  cu micropasi  1/2 valoarea se dubleaza . Valoare noua 100  si nu 106 asa cum are el.

Incearca si varianta mea .

 Step per mm   100

 Velocity           600

 Accelarioon      200

 

Aceasta in conditiile in care placa electronica o ai setata pe micopasi 1/2

Spor la succes !

Link spre comentariu

Ok...

Dar inca o chestie cu care nu's lamurit. Daca trec de exemplu de la 1/2 micropasi la 1/4 micropasi ... timpul in care se executa un (1/2) este acelasi cu ulul de (1/4) ?

Si care ar fi un avantaj evident al modificarii micropasilor? Rezolutia/finetea?

Editat de kovari_andrei
Link spre comentariu

Asadar ... Setarile lu' Draculya sunt aproape perfecte...
Cand fac calibrarea la Steps per Unit ar mai ramane tot timpul un sfert de milimetru la 100mm .. dar eu zic ca e ok deocamdata
Multumesc mult ..
Si inca ceva ... daca aveti probleme cu bazaitul motoarelor sau pierderi de pasi sau incalziri excesive... pentru dirverul TB6560 recomand asta:
http://www.elforum.info/topic/85032-modificari-driver-chinezesc-tb6560-albastru/
 
Si eu mi-am modificat driverul si sunt foarte multumit de cum se comporta acum..

Un mic test :)

Posted Image

Frezare in PFL alb, freza la aprox 10000rpm si bit grinder (ca un mic buzdugan) ... am sa imi fac rost si de un bit V ...

Editat de kovari_andrei
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Toate bune si frumoase pana acum..

Am reusit sa conectez butonul E-stop si sa controlez freza din acel releu...

Dar am o mica dilema la limitatoare

Daca cnc-ul ajunge la limita si declanseaza limitatorul ... sistemul ramane blocat? cum dau inapoi? sau sa setez ceva optiuni care sa imi permita iesirea din aceasta situatie..?

Am gasit... era AutoLimitOverRide ... la Settings .. :d

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...
Vizitator csl

Vin si eu cu o intrebare. Cum pot schimba sensurile motoarelor, am urmatoarea problema.Fac hommining in stanga fata a cnc ului, cand pun o lucrare, axa x cand trebuie sa mearga spre + (adik dreapta) el se duce in - (adica in stanga).Axa y imi face la fel.

Link spre comentariu

Vin si eu cu o intrebare. Cum pot schimba sensurile motoarelor, am urmatoarea problema.Fac hommining in stanga fata a cnc ului, cand pun o lucrare, axa x cand trebuie sa mearga spre + (adik dreapta) el se duce in - (adica in stanga).Axa y imi face la fel.

Din Mach3:

config-ports and pins-motor outputs-dir low active-pui bifa sau nu si apoi apply.

Bafta

Salutare :)

Recent, familia de cnc-uri romanesti s-a mai marit cu un membru

Am pus pe picioare un cnc low cost care sa ma ajute sa frezez PCB-uri

Inca "ma joc" cu Mach3 ca sa ii descopar toate secretele

Dar la partea cu motor tunning am facut deja n'spee mii de incercari si parca tot nu obtin rezultatul dorit

Acolo unde trebuie sa calibrezi motorul (Motor tuning) de ai de setat pasi, acceleratie si viteza am tot incercat valori si mna iese si nu prea

Motoarele mele sunt Nema23 (1.8 grade), iar surubul de antrenare este M16 - trapezoidal

Am facut partea aia cu Set Steps per Unit si mi-a dat 106 pasi (aprox) 

Viteza 900, acceleratie 100

Kernel la 35000Hz

 

Daca mai are cineva un astfel de cnc (sau cu anumite caracteristici asemanatoare) il rog sa posteze setarile lui (sau cel putin o parere :) )

 

Multumesc mult

Kovari Andrei

Mach3:

Kernel la 25000Hz si bifezi Sherline1/2 pulse mode

Set steps=400 pt surub 16x4mm cu reglaj de 16 micropasi la driver

Viteza si acceleratia le reglezi cum merge partea mecanica mai bine si dupe cum suna motoarele mai frumos si fara a pierde pasi.

Aceasta o recomanda si producatorii lui Mach3.

Editat de cristelu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări