Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

PIR LOHUIS defectat in mod straniu


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator Florin_2009

Am modificat postarea anterioară și am schițat o schemă de mână.Sper să te ajute.

Am vazut schema, multumesc frumos. Voi cupla cele doua scheme postate de tine intr-una singura, dupa care voi incerca sa o realizez. La inceput in aer, proband functionarea cu diverse valori de componente, pana va functiona cum ma astept eu. Te voi tine la curent cu ceea ce voi face in aceasta privinta. Daca ai drum pe la Craiova, si ai ceva timp, te rog sa imi spui. Toate cele bune.  

Link spre comentariu
Vizitator Florin_2009

De-abia aștept să scot ghipsul de la piciorul stâng și să reiau serviciul.Din păcate mai am o lună până atunci  :tryre . Dar o să fiu mai activ pe forum cu ocazia asta  :rade:

 Imi pare rau pentru tine si pentru piciorul tau stâng. O lună ..... ?  :sorry Multă sănătate!

Insa ai avantajul cu forumul si cu net-ul ....  :reytre

Dat fiind ca incepe sa fie o discutie doar a noastra, ti-as propune sa continuam in privat, PM, mess sau in alt mod. Ce zici?

Editat de Florin_2009
Link spre comentariu
Vizitator Florin_2009

Poți să aplici tensiunea de ieșire a integratului unui optocuplor al cărui tranzistor va șunta un divizor rezistiv.Astfel nu ești nevoit să mai adaugi alt releu.O să încerc să desenez o schemă de principiu după care te ghidezi. Cât timp ieșirea lui 555 e în stare ,,Low,, atunci rezistența ,,văzută,, de alarmă la bornele divizorului format din cele două rezistențe de 5k6 va fi de circa 6k fiindcă tranzistorul npn șuntează practic prin joncțiunea sa deschisă rezistența dintre C-E. Când ieșirea integratului este ,,High,, atunci prin tranzistorul optocuplorului, tranzistorul pnp este deschis și el va bloca tranzistorul npn, rezultatul fiind practic apariția la bornele de alarmă a celor două rezistențe de 5k6 însumate.Sper că ai înțeles ce am vrut să explic  :rade:

Salut. Nu ma pricep, poate intreb o prostie, dar partea de dupa optocuplor spre iesirea catre alarma nu ar trebui sa aiba si ea o alimentare? Nu imi dau seama cum lucreaza acei tranzistori fara vreo sursa de tensiune...

Link spre comentariu

Presupun că dinspre alarmă vine o tensiune continuă care va fi influențată de rezistența de 5k6 sau 11,2k corespunzătoare celor două stări (supraveghere/alarmare). Măsori tensiunea pe firele care vin de la unitatea centrală și legi firul pe care vine plusul la borna de sus a schemei postate de mine.

Link spre comentariu
Vizitator Florin_2009

Presupun că dinspre alarmă vine o tensiune continuă care va fi influențată de rezistența de 5k6 sau 11,2k corespunzătoare celor două stări (supraveghere/alarmare). Măsori tensiunea pe firele care vin de la unitatea centrală și legi firul pe care vine plusul la borna de sus a schemei postate de mine.

Firele care vin din PIR si care dau acele valori de 5,6 kohm / 11,2 kohm merg in placa centralei la COM si la o ZONA oarecare din centrala antiefractie. Nu stiu cum lucreaza centrala. Cu certitudine COM-ul este legat la masa si probabil ca da ceva tensiune pe ZONA. Deci in principiu ar trebui sa mearga. O sa masor cu un voltmetru tensiunea dintre ZONA si COM si o sa iti spun. Logic ar fi sa fie ceva diferenta de potential intre ZONA si COM si atunci ar trebui sa mearga. Multam.Deocamdata am reusit doar sa desenez cele doua scheme ale tale intr-una singura.... 

post-234727-0-48785000-1422281391_thumb.jpg

Editat de Florin_2009
Link spre comentariu

Păi poți să faci un printscreen al desenului și-l postezi editând ultima ta postare cu butoanele  EDITEAZĂ - Folosește editor întreg - Alegeți fișierul - atașează acest fișier - Trimite post modificat. Toate comenzile enumerate devin active după ce dai click pe comanda Editează din dreapta-jos a paginii postării.

Editat de validae
Link spre comentariu
Vizitator Florin_2009

Păi poți să faci un printscreen al desenului și-l postezi editând ultima ta postare cu butoanele  EDITEAZĂ - Folosește editor întreg - Alegeți fișierul - atașează acest fișier - Trimite post modificat. Toate comenzile enumerate devin active după ce dai click pe comanda Editează din dreapta-jos a paginii postării.

Multam, nu stiam optiunea "Folosește editor întreg" .....  :sparge:

Link spre comentariu
Vizitator Florin_2009

Presupun că dinspre alarmă vine o tensiune continuă care va fi influențată de rezistența de 5k6 sau 11,2k corespunzătoare celor două stări (supraveghere/alarmare). Măsori tensiunea pe firele care vin de la unitatea centrală și legi firul pe care vine plusul la borna de sus a schemei postate de mine.

Ai avut dreptate! Am masurat diferenta de potential dintre ZONA si COM, unde ajung cele doua fire din PIR (fire intre care este "vazuta" rezistenta de 5,6 kohm / 11,2 kohm din PIR) si aceasta este de aproximativ 6Vcc. Zic aproximativ, deoarece am facut masuratoarea cu un aparat analogic de pe timpuri, neverificat metrologic dar care cred eu ca se incadreaza cel putin la o eroare de masurare sub 5% hai sa zicem 10%. In concluzie, ceea ce era mai important, intre cele doua puncte "alarma" de pe schema este o diferenta de potential. Ura ...  :88  :88  :88

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări