Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

masina spalat whirlpool awo/d 55135


daktari

Postări Recomandate

  • 1 an mai târziu...

Da, se poate testa fara conectori, o sa afiseze F05 dar nu-i bai. Importanta este functionarea corecta a sursei

 

Am pus 27ohmi/2W, in locul bobinei o siguranta temporizata de 2A...nu stiu daca sunt compatibile LNK-urile 304 vs 364, al doilea fiind mai puternic

Nu-i bine cu siguranta temporizata, trebuie inductanta acolo pentru blocarea impulsurilor generate de chopper. Valoarea ei nu-i critica, eu am pus si 100mH (originala e de 470) si functioneaza bine. Parerea mea este ca sursa asta crapa des din cauza proiectarii defectuoase, probabil chopper aiurea. Sunt nenumarate alte surse cu LNK care pica extrem de rar. LNK-urile mentionate sunt compatibile intre ele.

Link spre comentariu

Multumesc, mie cred ca nu o sa-mi afiseze nimic ca nu-i pun nici un conector.
O alimentez doar cu 220V sa verific iesirile.
Am o probleme cu care nu m-am intalnit, aliajul de pe placa se topeste foarte greu. Am un letcon termostatat cu care de regula la dezlipiri lucrez cu 350-370 C. Aici , nici cu 400 nu am putut desprinde rezistorul sau bobina. Vreun sfat?

Link spre comentariu

Multumesc, este singura solutie ce o vad si eu, am pus deja asa rezistorul si bobina. Ma jenam sa sudez la fel si LNK-ul dar mi-a trecut :)
Daca LNK-ul s-a dus este posibil ca dioda in avalansa sa se fi dus si ea? de fapt sunt doua acolo in zona de iesire
Apropos, imi poate spune cineva cum se verifica astfel de diode? Masurata pe placa da pe un sens undeva la 0.6V iar in celalalt 1.5V

Link spre comentariu

Cornel, alimentezi cu becul de 100w in serie pe 220v ca sa reduci eventuale daune colaterale daca mai este ceva dus pe placa? In acele conditii testezi prezenta tensiunilor de 12V si 5V?
Imi cer scuze daca sunt cicalitor dar prefer sa intreb inainte, decat dupa ce am dat cu mucii-n fasole

Link spre comentariu

Am facut ceea ce ai spus Cornel,

am alimentat cu becul de 100W in serie. Becul a ramas stins, s-au aprins ledurile de pe placa. Am masurat iesirile de 5 V si 12V
Am facut acelasi lucru fara bec, la fel, am masurat iesirile, sunt ok.
In ambele cazuri printre diverse leduri verzi, s-a aprins unul rosu. sper ca nu semnaleaza ceva defect.

Oricum, am ultimatum sa mearga asa ca pun placa pe masina :) Sunt curios ce va fi
Multumesc Cornel!

Link spre comentariu

A trecut o saptamana si masina de spalat merge zi de zi.

 

Cu ajutorul forumului, am crescut in ochii familiei :) Baiu, este ca acum mi-au dat sa repar sursa in comutatie (fara schema) a unui laptop :) cred ca am crescut prea mult.

 

...asta e de bine, sau de rau ? :rade: . Eu zic sa spui aici care-i problema cu sursa aia si s-o gasi cineva sa te ajute, doar n-o fi OZN !!!

Editat de cornel1962
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări