Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Onkyo 8850 vs Kenwood 7020


Vizitator Depecher

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator Cosmin2000

Salut! Eu pot să-ți recomand Onkyo Integra A-8850/8670 pe care le-am deținut vreme de cca cinci ani. Sunt amplificatoare bune și poți obține sunet de calitate dacă le pui boxe bune! Atenție, aceste amplificatoare sună bine pe CD-Direct, adică fără corecții de ton...Onkyo Integra A-8850 are volum motorizat și selector motorizat. Atenție că am avut o problema cu selectorul care a trebuit curățat temeinic (defectul se manifesta prin saltul aleatoriu de pe o intrare pe alta :speriat). Onkyo Integra A-8670 e mai vechi, dar, în opinia mea, sună mai bine ca A-8850.

Link spre comentariu
Vizitator basescut

...sunt capuri de serie. din aceasi gama cu 8850

Cap de serie la singular sau la plural, capete de serie...Daca vrei sa il articulezi ai capul sau capetele...
ce tare esti dl maxente :nas: tare as vrea sa te vad vorbind la tastatura ! aici subiectul era altul nu cum vorbeste unii scriind :nebun:
Link spre comentariu

ce tare esti dl maxente :nas: tare as vrea sa te vad vorbind la tastatura ! aici subiectul era altul nu cum vorbeste unii scriind :nebun:

Pai si asta e o scuza ca sa pocim limba romana ???

Ia uita-te tu mai atent si spune-mi daca cumva exista cuvantul ''capuri''

Una e sa faci o greseala neintentionata si alta e sa scrii mereu asa, nu mai vorbin ca ne face dracu de ras ca nu stim sa scrie si sa citim, mai ales ca asta e un forum public unde oricine intra poate vedea tot felul de poceli ale limbii romane

Daca era un cheat privat puteai scrie orice ineptie

Link spre comentariu

Salut! Eu pot să-ți recomand Onkyo Integra A-8850/8670 pe care le-am deținut vreme de cca cinci ani. Sunt amplificatoare bune și poți obține sunet de calitate dacă le pui boxe bune! Atenție, aceste amplificatoare sună bine pe CD-Direct, adică fără corecții de ton...Onkyo Integra A-8850 are volum motorizat și selector motorizat. Atenție că am avut o problema cu selectorul care a trebuit curățat temeinic (defectul se manifesta prin saltul aleatoriu de pe o intrare pe alta :speriat). Onkyo Integra A-8670 e mai vechi, dar, în opinia mea, sună mai bine ca A-8850.

Confirm si eu cele spuse de tine.
Link spre comentariu
Vizitator Depecher

Atunci inseamna ca este mai bine sa sa iei varianta mai "SIMPLA".Mai putine motorase fara batai de cap. Cosmin spune-mi te rog cu ce boxe ai imperecheat-o pe Integra? Este adevarat ca germanii au facut cele mai bune boxe in anii 80-90? Ma gandesc sa cumpar unele second -hand gen turn.Am vazut si pe site-ul power-zone (nu stiu sigur daca am voie sa-l scriu ,sa nu se interpreteze ca reclama,daca este asa, rog un moderator sa-l stearga),mecador si chiar prin targul Vitan.Dar sunt o gramada de firme :nebunrau: Din cate am citit pe aici ar fi cel mai bine sa te duci cu statia si sursa sa le probezi.Dar asta de cele mai multe ori este destul de anevoios,mai ales daca vanzatorul este in alt oras. Se merita sa cumperi incintele cu bass reflex sau fara? :jytuiyu

Link spre comentariu
Atunci inseamna ca este mai bine sa sa iei varianta mai "SIMPLA".Mai putine motorase fara batai de cap.

Corect, de altfel este si mai ieftina.

 

Este adevarat ca germanii au facut cele mai bune boxe in anii 80-90?

Da, Cu adevarat bune sunt boxele dotate cu difuzoare din gama vifa, seas, peerlees.

Cele mai cunoscute branduri ce folosesc asemenea difuzoare sunt: arcus, pilot, atl, t+a, i.q, magnat, a.r.e.s de altfel tot ele sunt printre cele mai bune boxe nemtesti. Recomandarea mea este sa cauti incinte intre ani 90-00.

 

Ma gandesc sa cumpar unele second -hand gen turn.Am vazut si pe site-ul power-zone

Eu numai de acolo am cumparrat de cativa ani de zile si pot spune ca sunt extrem de seriosi.

 

Se merita sa cumperi incintele cu bass reflex sau fara?

Bass reflex are bass mai mult.

Link spre comentariu
Vizitator Depecher

Astazi am ales.Din cauza bugetului, castigatorul a fost Kenwood 7020.(second-hand 350 ron).Are un buton lipsa la selector.A fost inlocuit ,dar nu este original.Aveti idee unde se gasesc astfel de butoane,macar sa iau doua la fel?

post-32122-139829751325_thumb.jpg

Link spre comentariu
Vizitator Depecher

In timp ce ii faceam "toaleta" amplificatorului(era un praf in ea si o mizerie, ca sincer nu stiu unde a putut sa o tina in halul ala) am observat ceva lipsa pe placa.Ce credeti ca era in locul din foto 2?Trebuia sa fie ceva acolo?Ea functioneaza foarte bine in prezent.

post-32122-139829751418_thumb.jpg

post-32122-139829751427_thumb.jpg

Link spre comentariu

Nu trebuia sa fie nimic stai linistit. Este OK amplificatorul tau, doar ca pare putin incalzita placa in zona prefinalilor, Posibil sa fi fost foarte muncit.Nu strica inainte sa il montezi sa verifici si lipiturile dupa spatele placi, eventual sa le "improspatezi" mai ales in zona prefinalilor, ei se incalzesc cel mai mult.

Link spre comentariu
Vizitator Depecher

Ok.dar sincer nu inteleg de ce au lasat asa ceva.Cred ca muncit la viata ei.Sunt al-4 -lea proprietar.PS.Acum mai ramane de achizitionat un pick-up si boxele.La boxe am o strangere de inima ,ca sincer chiar nu stiu dupa ce sa ma uit si ce sa caut pentru a "imperechea" cu acest Kenwood 7020.

post-32122-13982975144_thumb.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări