Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

schema in Sprint Layout


Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...

Pentru a printa strict ce ai desenat tu acolo, marimea board-ului trebuie sa fie cat gabaritul desenului. Cand printezi, tu printezi de fapt tot board-ul, care default este 160x100 mm. Pentru a modifica dimensiunea board-ului, dai click pe iconita aia de sus (jumatate neagra cu semnul intrebarii pe ea) si iti apar in dreapta campurile cu dimensiunile (orizontal si vertical). Trebuie sa nu ai nimic selectat pe board pentru asta.De asemenea, poti da pur si simplu click dreapta pe board si delectezi properties.

Link spre comentariu

debifarea "Board outline" n-a rezolvat problema . Cred ca Bericioiu a nimerit-o si trebuie sa redimensionez toata "tabla" .Practic eu imi desenez cum am nevoie schema si la final vad ce dimensiune are cablajul si ajustez in consecinta "foaia" in asa fel incat marginea acesteia sa cada pe marginea cablajului . Sau exista si alte metode mai destepte ? Multumesc pentru idei !

Link spre comentariu

Are dreptate bercioiu.

Dai un click pe o componenta, apoi cu CTRL+A le selectezi pe toate (piese,trasee,gauri,etc), apoi "apuci" de o componenta si tragi tot grupul (cablajul desenat) in coltul din stanga sus.

Apoi click pe Board (undeva in zona neagra dintre trasee) si in dreapta la Proprietati modifici exact cat iti arata ca are cablajul tau.

 

Ex, initial era board 160/100 mm iar cablajul tau are 89/53 mm. Dupa mutarea in coltul din stanga sus modifici dimensiunile la board 89/53mm.

 

Nu este greu, dar trebuie sa exersezi putin, sa ai fisierul salvat inainte de modificari ca sa nu il pierzi sau sa te "joci" cu un fisier de test.

 

Succes. :da

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări