Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

motor metrom Brasov


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 1 lună mai târziu...

am gasit un reductor format doar din pinioane si am i9ndentificat sensul de rotatie al motorului dupa inclinatia aripiarelor de racire cuplate pe volanta si l-am transpus cu reductorul,cuplajul intre motor si reductor ,il fac prin 2 curele trapezoidale,cu montarea unei fulii de 30cm din AL pe axul Reductorului,iar de la reductor la cutitele sapei vin cu lant si pinioane de distributie de dacie,AMREIAJUL il asigur prin intinderea curelelor trapezoidale dintre motor si reductor printr-o maneta;astept ceva sfaturi,stiu ca pot obtine ceva randament mai mare prin cuplarea unei cutii de vit dar nu sunt mecanic :cry: totusi sunt interesat cum arata restul cuplajului original de la motor catre pompa

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

multumesc ion bubmu,eu plec cu 2000rpm de la motor si reduc prin curea si fulii la 400rpm adica la axul motorului vin cu o fulie de 6cm iar la reductor cu una de 30 cm,aplicind reductorului 400rpm acesta are un raport de 8 la 1 astfel obtin pt rotile motrice 50rpm pt a ara,iar in spatele plugului vreau sa anexez freza cu viteza mai mare decit a rotilor motrice ce parere aveti :da

Link spre comentariu

Daca ai roti de aprox 30 cm dametru ajungi cam la 3Km/h.

Ca viteza de lucru e OK.

Turatia frezelor insa trebuie sa fie mai mare, la al meu chiar nu stiu cit de repede se invirt frezele fata de roti.

Totusi asa vizual se invirt mult mai repede (400rpm cred).

Despre arat s`a tot discutat dincolo.

Marea problema nu e puterea,(6cp e OK) e forta de tractiune.

Pentru a trage un plugut cit de cit cu rezultate iti trebuie cel putin 1500 N forta de tractiune (aprox 150Kgf).

Asta se poate obtine cu o masa in jur de 300Kg a tractorasului echipat cu anvelope agricole.

La greutatea aia e foarte greu sa`l virezi fara diferential sau decuplarea tractiunii de pe o roti.

La fel, e utila o treapta de mers in spate, abia cind ajungi in gard vezi ce buna este!

http://tractoras.ro/magazinonline/motocultor-8cp

Asta e al meu.

 

Grig

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări