Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Invertor I-Robot 200HP


Ion_Bumbu

Postări Recomandate

Ideea e că ai folosit cuvântul ,,filosofi,, la modul peiorativ, ca şi cum intervenţiile d-lui miticamy ar fi fost ceva în plus, inutil....

Dacă eşti genul care preferă să ardă kilograme de piese ,,experimentând,, în loc să calculeze sau să simuleze funcţionarea unui circuit în diverse variante, e treaba ta.Dar e de bun simţ să nu comentezi în batjocură efortul unui om care a încercat să ajute, deşi are sănătatea grav afectată.Nu cred că ai idee ce experienţă are colegul miticamy în domeniul surselor în comutaţie, din care fac parte şi invertoarele de sudură.Posibil să ai mai puţini ani ca vârstă şi decât osciloscopul pe care-l foloseşte dânsul...

Link spre comentariu

Da, poate am gresit. Dar de la o gluma nevinovata sa faci explozie si sa ma faci nesimtit si fara 7 ani importanti, este cam mult, nu credeti ? Dupa cum vedeti, eu folosesc persoana a doua plural, atunci cand ma adresez unui coleg sau altul, asta apropos de faptul ca osciloscopul colegului miticamy ar avea 61 de ani. Vedeti dumeavostra daca am mai putini ani ca osciloscopul colegului. 

 

 Imi cer scuze sincer de la toata lumea pe care am suparat si-i doresc multa sanatate colegului miticamy.

Editat de digioptic
Link spre comentariu
Acum 7 ore, digioptic a spus:

Foooooaaarte interesant... Era vorba de un invertor in topologie punte alimentat la aproape 570 de volti (CC)...

 

  In fine. Eu sunt o fire practica, experimentez. Aseara, in sfarsit am gasit capacitoarele de care am nevoie pentru alimentare. Cam scumpe, dar cine munceste, are si bani de componente si pasiune. :limb:

 

Ma gandesc asa, ca cine are timp de modele ideale, si analiza pe calculator, poate construi un super-invertor si nu cumpara ca mine de la chinezii zgarciti :d. Dar, nu mai avem timp de experimente sau sa mai construim o banala bobina de putere. O luam de-a gata, ce pica de la chinezi.

 

Sper sa nu se supere moderatorul pe mine, e o simpla constatare ca forumul se umple de "filosofi" si cei care au timp de statia de lipit sau un banal pistol de lipit, s-au cam retras de pe aici...

 

Uite capacitorul de care pomeneam, abia astept sa-mi soseasca doua bucati ::dsgfds

 

https://www.digikey.ro/ro/products/detail/epcos-tdk-electronics/B25632E1117K100/13414926

 

Sunt si cu ESR mai mic.

 

   Am luat de 100uF/1100 de volti cu montare TH dar au ESR-ul cam mare, 5mOhmi. Pe astia ii voi folosi la alta aplicatie:

 

https://www.digikey.ro/ro/products/detail/epcos-tdk-electronics/B32320I0107K000/13914401

 

Nu prea inteleg ce vrei sa faci cu acei condensatori? Daca sunt pentru aparat de sudura, sunt overkill. Poate pt un induction heater, dar si acolo au capacitate prea mare.

Unde vrei sa in folosesti? In serie cu primarul trafului?

Link spre comentariu

Am prins cateva manuale de Jasic, de pe site-ul din UK, unele au la sfarsit si o schema electrica cu cateva piese marcate in clar. Invertorul meu, Jasic Arc 400 Z312, este facut cred pentru europa de est si e mult castrat fata de ce se vinde in vestul Europei. Dupa puntea trifazata are doar un rezistor de putere de cateva zeci de kohmi in paralel si tensiunea redresata merge direct la cele doua module IGBT care au fiecare pe barele de alimentare cate un capacitor de doar 20uF. In rest, nici un alt capacitor, cat de mic, 50-100uF de dupa punte, cum se pun la cele vandute in vest. Este foarte adevarat, cel vandut in vest costa cam 2000 de lire, pe cand la noi doar cateva sute. Este mai mult un moft pentru mine sa pun macar un 100 de uF dupa puntea trifazata. Ce ma durea pe mine, e lipsa snubberelor de la diodele redresoare de iesire. O fi bine, o fi rau fara ele, nu stiu. Functioneaza exemplar scula, nu am ce sa-i reprosez. Dar nu poate sa-i faca rau acel capacitor, ar functiona si mai stabil arcul...

 

Culmea e ca sasiul, are gauri de prindere pentru alte piese (capacitoarele lipsa) .Modelul vandut in UK, are si comutare pentru celulozici si mufa pentru telecomanda pe fir, la fel si ea activata prin comutare. Placa de comanda are multi pini la mufele de iesire necuplate la nimic.

Editat de digioptic
Link spre comentariu
Acum 3 ore, digioptic a spus:

Am prins cateva manuale de Jasic, de pe site-ul din UK, unele au la sfarsit si o schema electrica cu cateva piese marcate in clar. Invertorul meu, Jasic Arc 400 Z312, este facut cred pentru europa de est si e mult castrat fata de ce se vinde in vestul Europei. Dupa puntea trifazata are doar un rezistor de putere de cateva zeci de kohmi in paralel si tensiunea redresata merge direct la cele doua module IGBT care au fiecare pe barele de alimentare cate un capacitor de doar 20uF. In rest, nici un alt capacitor, cat de mic, 50-100uF de dupa punte, cum se pun la cele vandute in vest. Este foarte adevarat, cel vandut in vest costa cam 2000 de lire, pe cand la noi doar cateva sute. Este mai mult un moft pentru mine sa pun macar un 100 de uF dupa puntea trifazata. Ce ma durea pe mine, e lipsa snubberelor de la diodele redresoare de iesire. O fi bine, o fi rau fara ele, nu stiu. Functioneaza exemplar scula, nu am ce sa-i reprosez. Dar nu poate sa-i faca rau acel capacitor, ar functiona si mai stabil arcul...

 

Culmea e ca sasiul, are gauri de prindere pentru alte piese (capacitoarele lipsa) .Modelul vandut in UK, are si comutare pentru celulozici si mufa pentru telecomanda pe fir, la fel si ea activata prin comutare. Placa de comanda are multi pini la mufele de iesire necuplate la nimic.

Am inteles, deci il conectezi cat mai aproape de IGBT-uri. La 100uf nu cred ca vei avea probleme cu inrush-ul, desi dioda care il prinde va avea un varf considerabil de curent, sau rezonante intre condensatori.

Link spre comentariu
Acum 8 ore, CATA2003 a spus:

Am inteles, deci il conectezi cat mai aproape de IGBT-uri. La 100uf nu cred ca vei avea probleme cu inrush-ul, desi dioda care il prinde va avea un varf considerabil de curent, sau rezonante intre condensatori.

Nu, nu chiar. Capacitorul va sta langa puntea trifazata pe sasiul superior, acolo unde e puntea, filtrul de intrare si cutiuta de protectie. Daca ma apuca vreun avant revolutionar sa-i pun o capacitate mai mare, nu este o problema de un rezistor de putere serie si un releu temporizat de putere. Puntea e una nu foarte capabila, doar 60 de amperi, dupa cum e marcata, dar iarasi nu este o problema sa o schimb cu una mai capabila sa suporte in puls un 2kAmperi. Nu sunt genul care arde kilograme de piese cum s-a exprimat,  domnul  moderator  . Sunt foarte precaut, nu am ars nici un invertor din cele care le am...:)

 

Intrebarea ramane, pun snubbere la diode ? E ok fara ele ?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări