Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator SHARP OPTONICA SM-3636


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Asta inseamna ca protectia merge dar probabil ai unul din etajele finale strapunse si ai tensiune continua la iesire.Tu ai citit ce am scris in postul de mai sus? te-am intrebat ceva... ti-am sugerat ceva sa masori...daca nu masori nimic la el sigur nu o sa-l repari.

Link spre comentariu

Finalul drept este strapuns, de asta intra in protectie.

 

Nu conecta difuzoare pe canalul drept pentru ca o sa le arzi.

 

Nu se gasesc aceste integrate, nici nu au echivalenti directi. Din cate stiu eu ele contin doar partea de finali, prefinali, superdioda. Sunt asemenatoare STk-urilor dar nu stiu vreun echivalent.

 

Uite aici la un model asemanator:

http://www.retro-optonica.de/Schaltplaene/rep2.html

Link spre comentariu

Am gasit si pe canalu drept dece nu merge era intrerupt cablajul lam refacut si am 37v face dif praf .problema este ca ambele canale au finali dusi. dar as putea sa pun alt amplificator cu mosfeti si sa ma folosesc de cond, traf, corector, carcasa fara modificari ca este destul de spatioasa.Va multumesc pt ajutor.

Link spre comentariu

ambele canale au finali dusi. dar as putea sa pun alt amplificator cu mosfeti si sa ma folosesc de cond, traf, corector, carcasa fara modificari ca este destul de spatioasa..

Nu face asta ...mai bine inlocuieste circuitul acela cu tranzistori si se va auzi practic ca inainte ...daca lucrezi atent.
Link spre comentariu

ambele canale au finali dusi. dar as putea sa pun alt amplificator cu mosfeti si sa ma folosesc de cond, traf, corector, carcasa fara modificari ca este destul de spatioasa..

Nu face asta ...mai bine inlocuieste circuitul acela cu tranzistori si se va auzi practic ca inainte ...daca lucrezi atent.
Cate parale imi luati daca imi faceti inlocuire finalilor org cu 2 mosf ,2 bd +etc
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări