Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Restaurare completa amplif. 6p3s-e


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Eventual încearcă şi cu un capăt al secundarului la masă. Am folosit aşa chiar şi la preamplifuri.

Merge fara indoiala si asa. Am citit insa (ceva documente prafuite RCA) ca metoda cu doua rezistente este mai eficace in reducerea brumului cu un 40-60% (daca retin bine procentele...) fata de cea cu un capat la masa.
Link spre comentariu

Am îndoieli, totuşi, fiind vorba de ECC83, se poate profita de priza mediană a filamentului de la pinul 9 prin legarea la masă iar firul cald la pinii 4-5 uniţi. Cu rez la masă e valabil ptr 6H2n.-----------------------------Încă o chestie: ptr defazor/prefinale, ECC83 trebuie ales modelul cu anozii mari de 14mm (Mullard, Tungsram, Philips, Dario, Adzam...) sau chiar 17mm (TFK, Valvo...).

Link spre comentariu

Merge fara indoiala si asa. Am citit insa (ceva documente prafuite RCA) ca metoda cu doua rezistente este mai eficace in reducerea brumului cu un 40-60% (daca retin bine procentele...) fata de cea cu un capat la masa.

Eu cel mai eficient am scapat de brum cu doua rezistente de 100-120 ohmi inseriate, iar in punctul comun am pus o tensiune continua pozitiva preluata cu un divizor rezistiv din anodica - din ce am citit daca filamentul e la potential superior catodului nu mai poate aparea emisie electronica intre filament si catod...trebuie o tensiune mai mare cu cel putin 10% decat potentialul cel mai ridicat din montaj...daca se alimenteaza toate filamentele din aceeasi infasurare trebuie tinut cont si de potentialul catodului la finale. Daca negativarea e manuala, cu catodul la masa nu am idee, nu am testat, dar acolo ar trebui sa fie eficient si cu o tensiune mai mica.Eu am testat pe bune varianta asta si de la faza de brum deranjant cu filamentele in gol am trecut prin faza de brum redus acceptabil, prin cele doua rezistente la masa si cand am pus o tensiune de vreo 30V preluata cu divizor si filtrata suplimentar cu 0,22uF parca, oricum valoare mica pt. ca nu exista "consum" abia se mai auzea ceva bazait intr-un difuzor pus la ureche...
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Ce (doua) rezistente ar trebui sa pun in locul semireglabilului de pe filament (330-470 ohmi) ? intreb deoarece nu am gasit nicaieri semiregalbil de putere.

am eu semireglabili bobinati,treci pe la "bunker" cind ai timp
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Merge fara indoiala si asa. Am citit insa (ceva documente prafuite RCA) ca metoda cu doua rezistente este mai eficace in reducerea brumului cu un 40-60% (daca retin bine procentele...) fata de cea cu un capat la masa.

Eu cel mai eficient am scapat de brum cu doua rezistente de 100-120 ohmi inseriate, iar in punctul comun am pus o tensiune continua pozitiva preluata cu un divizor rezistiv din anodica - din ce am citit daca filamentul e la potential superior catodului nu mai poate aparea emisie electronica intre filament si catod...trebuie o tensiune mai mare cu cel putin 10% decat potentialul cel mai ridicat din montaj...daca se alimenteaza toate filamentele din aceeasi infasurare trebuie tinut cont si de potentialul catodului la finale. Daca negativarea e manuala, cu catodul la masa nu am idee, nu am testat, dar acolo ar trebui sa fie eficient si cu o tensiune mai mica.Eu am testat pe bune varianta asta si de la faza de brum deranjant cu filamentele in gol am trecut prin faza de brum redus acceptabil, prin cele doua rezistente la masa si cand am pus o tensiune de vreo 30V preluata cu divizor si filtrata suplimentar cu 0,22uF parca, oricum valoare mica pt. ca nu exista "consum" abia se mai auzea ceva bazait intr-un difuzor pus la ureche...
nu intodeauna ,ridicarea potentialului pe filament fata de catod reduce zgomotulcel mai bine este cu semireglabil ,varianta "zal",filament in CC,6H9C,6H8C au brum cu carul,in unele aplicatii se scapa de brum doar cu filamentele in CCmai este un caz,cel mai des intilnit,cu care se chinuie toti incepatorii,BRUMUL datorat circuitului de masa,atunci cind este realizat defectuos,ca sunet in difuzor are alta tonalitate,brumul de filament are sunetul specific de 50hz,acel "muget" infundat,masa facuta aiurea suna cam "aaaaaaaaaa" :rade:la ampurile de chitara,pe canalul de lead,unde amplificarea este extrem de mare,se folosesc 4..5 triode in cascada,acolo daca ai circuit de masa aiurea,prinzi posturi de radio cu ampul sau este imposibil sa legi o nota,din pricina zgomotului datorat masei,cu un circuit de masa corect,cu ampul dat "in blana" si potul de volum de la chitara inchis,trebuie da se auda doar acel "fissss" fara "hummmmmm" sau "aaaaaaaa"la ampurile pentru audio e mai simpul,pentru ca nu avem amplificari foarte mari,totusi trebuie evitata bucla de masa,pentru a evita multe injuraturi,fumat exagerat sau nervi distrusi icon_jookin unele cazuri se exagereaza cu valorile condensatorilor de filtraj,am vazut la un baiat 2x1500microFplus soc de 10H, pe anodica,degeaba,avea tot brumul strins de la toti lamparii de pe elforum,masa facuta aiurea,i-am aratat ca a pus degeaba acei condensatori,dupa refacerea maselor,am pus doar doi conzi de 100microF si socul,ampul erea mut,zgomotul erea perceptibil doar daca lipeai urechea de difuzor
Link spre comentariu

nu intodeauna ,ridicarea potentialului pe filament fata de catod reduce zgomotul...

Adevarat, am observat si eu, dar oare de ce, care ar fi explicatia?O prima explicatie partiala am primit-o candva relativ la forma filamentului la octale de genul 6H8C, 6H9C, fenomen ce nu mai e prezent la triodele novale.Apoi de ce nu merge in practica ideea teoretica cu disparitia emisiei termoelectronice a filamentului? Sau, altfel spus, ce anume cauzeaza acel brum - ca se pare ca sunt mai multe cauze?O alta idee, teoretica, dar aplicabila, ar fi injectarea unui semnal reglabil cu faza inversa cu alimentarea filamentelor (180°), din pacate nici asa nu se scapa complet de brum, probabil din cauza diferentei formei de unda - adica "rezistenta" dintre filament si catod pare sa aiba caracter neliniar/capacitiv? Am gasit o schema industriala pe undeva in care era un condensator intre mediana infasurarii de filament si o priza de pe catodul finalei...presupun ca tot pentru asta...Am intalnit diverse discutii pe tema asta si poate ar merita deschis un topic separat, pentru ca toata lumea gaseste o solutie aplicabila, dar problema in sine mie nu mi se pare complet eradicata...sau doar eu nu am inteles? Poate nici nu exista o solutie 100% completa, de aia exista mai multe metode...Evident, solutia radicala e alimentarea filamentului cu tensiune continua bine filtrata, eventual stabilizata, dar asa se complica montajul si apare si o crestere a consumului - la amplificatoarele mari nu conteaza, dar la un SE de camera se simte...
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Transformatorul de alimentare furnizeaza 370Vac pe infasurarea de anodica.

Dupa redresare si filtrare (33uF/450V Rubicon) am 520V....in gol . 520V in gol nu este o tensiune mult prea mare pentru electroliticii de 450V ? In sarcina nu stiu cat de mult o sa scada tensiunea.

Link spre comentariu

Transformatorul de alimentare furnizeaza 370Vac pe infasurarea de anodica.

Dupa redresare si filtrare (33uF/450V Rubicon) am 520V....in gol . 520V in gol nu este o tensiune mult prea mare pentru electroliticii de 450V ? In sarcina nu stiu cat de mult o sa scada tensiunea.

Ba da , e mult prea mare !!!!

Nu poti pune electrolitici de 450 V acolo ,

daca are 370V ac atunci traful a fost destinat redresarii cu lampa si deci tensiunea finala in gol va fi mult mai mica .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări