Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

comanda wireless motor


Vizitator stelian123

Postări Recomandate

Vizitator stelian123

de ceva vreme ma documentez in legatura cu comanda wireless a unui motor.

Pe scurt vreau as imi fac un lift electric pentru un proiector(care sa coboare din plafon) actionat de un motor. Prima varianta pe care am gasit-o este cu ajutor acestui controller http://www.digihome.ro/produse/automatizare/sw10.htm numai ca aici intervine problema: nu gasesc un motorul

 

A doua varianta ar fi aceea de a incerca(sper sa si reusesc cu ajutorul vostru) sa imi fac un controller care sa comande motorul in ambele sensuri si sa se opreasca la capat de cursa.

As fi recunoscator daca ma ajutati cu cateva sfaturi de programatoare, scheme, coduri

Eventual daca stiti de existenta unui asemenea microcontroler si pentru un motor de 12vcc

Ca si ultima varianta ar fi aceea de a gasi pe cineva care sa imi "confectioneze" acel controller

Mentionez ca sunt un incepator electronica dar a inceput sa imi placa si vreau sa invat

 

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator stelian123

de ceva vreme ma documentez in legatura cu comanda wireless a unui motor.Pe scurt vreau as imi fac un lift electric pentru un proiector(care sa coboare din plafon) actionat de un motor. Prima varianta pe care am gasit-o este cu ajutor acestui controller http://www.digihome.ro/produse/automatizare/sw10.htm numai ca aici intervine problema: nu gasesc un motorulA doua varianta ar fi aceea de a incerca(sper sa si reusesc cu ajutorul vostru) sa imi fac un controller care sa comande motorul in ambele sensuri si sa se opreasca la capat de cursa.As fi recunoscator daca ma ajutati cu cateva sfaturi de programatoare, scheme, coduriEventual daca stiti de existenta unui asemenea microcontroler si pentru un motor de 12vcc Ca si ultima varianta ar fi aceea de a gasi pe cineva care sa imi "confectioneze" acel controllerMentionez ca sunt un incepator electronica dar a inceput sa imi placa si vreau sa invatMultumesc anticipat

chiar nimeni?....idei, sfaturi....
Link spre comentariu

Atmega/ATtiny/uC + punte H ajustata pentru motorul care vrei sa il folosesti + motor + modul wireless (RX/TX - trebe sa faci telecomanda sau bluetooth - poti folosi telefonul) - sau poti folosi un senzor IR (si sa folosesti telecomanda de la TV) + alimentare.Evident mai trebuie un reductor + partea mecanica.Nu e mare lucru de facut/programat.

Link spre comentariu
Vizitator stelian123

zi ce motor vrei sa folosesti si te ajut cu schema+soft. ca telecomanda se poate folosi un kit de la sistemele de securitate.

motorul il voi alege in functie de modulul pe care il voi folosi.Motorul poate fi de 12, 24, 220 v (de preferat ar fi 12,24v)
Link spre comentariu
Vizitator stelian123

pai in cazut asta il facem cu 2 relee si poti pune ce motor vrei pe el. vrei sa se opreasca automat la capat de cursa?

da, vreau sa se opreasca la capat de cursa in ambele sensuri
Link spre comentariu
Vizitator stelian123

in acest caz, nu se poate face decat cu x secunde ridica, y secunde coboara sau numarator de pasi. in al doilea caz, trebuie sa pui un senzor pe axul motor. cu limitator de cursa merge doar sus, langa montaj, sau il instalezi sa culiseze pe o sina?

ma gandeam sa merg pe principiul de scripete.Ceva de genul asta:
Link spre comentariu
Vizitator stelian123

Am atasat schema cf discutiei. Releele sunt de 220Vac, cu 3 perechi de contacte (poate fi si cu 3 contacte normal deschise, cele normal inchise nu sunt folosite)Vezi si a doua schema.Daca te hotaresti sa le folosesti, ATENTIE MARE - ai tensiunea de 220VAC si nu as vrea sa :mort

Stai linistit..deja sunt imun la curent, inca de mic am facut cunostinta in mod repetat cu 220 :da
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator stelian123

ai rezolvat ceva sau ai renuntat la proiect?

nu am renuntat la proiect numai ca a venit vara si am avut alte prioritati.Am achizitionata motorul ...defapt am facut rost de mai multe tipuri de motoare..spar ca de luna viitoare sa ma ocup si de asta
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări