Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Statie de lipit cu afisaj LED


Postări Recomandate

adicontakt nu se vede din poze dar are 8 mm grosime ( e pomana chioara, sa scrie din celuloza aia e treaba si e exact ca ala cu care vin picioarele alea de letcon, si vezi ca mai e burete din ala de sarma de inox da sa te uiti sa fie din ala ca spanu de la strung, putin mai lat, tot asa sunt si aia 2 bureti la 3 lei si la benerul de deasupra paginii e 10 ron 1 bucata numai ca e auriu :da )

 

EFTIMIE capatul de scala este de 2 volti ( practic 1 digit e cam degeaba ca nu ajung eu la 1000 de grade cu statia da imi place sa le las complete ca pe schema ca ma mai apuca modificarile si parca vad ca nu mai gasesc digit la fel)

 

victor_andrey multumesc de aprecieri

 

 

la cererea colegilor poze cu montajul ala cu AO

(montajul este facut pe o placuta de test, doar ca la mine R2 din schema mica AO este tot un semireglabil ca era pe masa in fata mea si l-am pus direct)

 

 

- la bornele din stanga unde scrie T/C (termocupla) se aplica tensiune de pe termocupla din letcon, cu alte cuvinte am tras 2 fire (de pe placa statiei din punctele unde veneau firele de la termocupla initial) pe placuta aia de test , iar iesire din AO (iesirea din AO 1 fir si masa fir 2) este aplicata voltmetrului pe intrarea acestuia.

- am avut un pitic pe creier si am tras fire (atat de la statie la placuta AO cat si iesire AO spre voltmetru) din acelea de e firul cald pe mijloc si firul 2 e sub forma de impletitura (tresa) deoarce m-am gandit ca daca pun fir chior avand de a face cu tensiuni de ordinul milivoltilor si trafol ala asa aproape sa nu imi bage tensiuni aiurea pe cablu ( am facut bine sau nu atat m-a dus capul)

 

(daca va mai pot ajuta cu ceva o fac cu mare placere de preferat aici ca ramane informatia)

 

 

si poza cu explicatii pentru AO

Link spre comentariu

Am presupus si eu ca asa este dar am vrut o confirmare,multumesc mult.Am niste C520 si pot folosi cu succes acestea fiind cu trei digiti.Ca o completare daca faceai citirea la iesirea primului a.o. nu ai fost satisfacut de rezultate sau nu ai incercat pt. ca folosirea unui a.o. suplimentar pt.citire voltmetru mi se pare un pic redundanta.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator mariusik10

Salut! Dl briobit, imi puteti spune, va rog, ce valori ati folosit pentru rezistentele Rx2a si Rx2b din schema pentru voltmetru?

Link spre comentariu
Vizitator mariusik10

Multumesc pentru raspuns. Ma gandeam ca trebuiesc alese valorile in functie de tipul termocuplei din letcon; era atasat un tabel cu tipuri de termocuple si ce tensiuni au la anumite temperaturi (sau nu am interpretat eu bine valorile din tabel :jytuiyu )

Link spre comentariu

Deci tabelul din schema voltmetrului este strict legat de capatul de scala ales ( pentru aplicatia de statie am scris mai sus valorile) dar daca vrei sa folosesti voltmetru intr-o sursa de exemplu alegi de acolo capatul de scala (limita maxima pe care o poate masura ) in functie de tensiunea de iesire maxima a sursei. Mai este un tabel cu termocuple si tensiunile care le livreaza in functie de temperatura.Sper ca ai inteles ceva, daca nu scrie aici ce probleme mai intampini.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări